Öne Çıkanlar Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu TÜSİAD Sıçrama Yapan Şirketler Hababam Sınıfı ÇOSB ömer nart Prof. Dr. İlhan Helvacı

Futbol şöleninden 11 milyar dolar gelir bekleniyor

GİRAY DUDA

FIFA, tam 7 yıl önce, 17 Kasım 2007’de, 12 Haziran 2014 ile 13 Temmuz 2014 tarihleri arasında düzenlenecek Yirminci Dünya Kupası’nın adresini gösterdi: Brezilya. Beş kıtadan elemeleri geçerek Brezilya’ya gelen 32 takım dünyanın en iyisi olmak için mücadele edecek. Dünya Kupası’nı kim kaldıracak? Almanya mı, İspanya mı, Brezilya mı, Arjantin mi, İtalya mı, Hollanda mı? Tarih tekerrür edip kupa yine Güney Amerika’da mı kalacak? Yoksa sürpriz bir takım mı Dünya Kupası’nın sahibi olacak? Bir ay sürecek futbol şöleninde kupayı kaldıracak takım 35 milyon dolar para alacak. FIFA bu yıl şampiyonaya katılan takımlara, hakemlere ve organizasyonda yer alanlara 576 milyon dolar dağıtacak. Dünya Kupası’ndan 11 milyar dolar gelir bekleniyor. Brezilya yetkilileri Dünya Kupası yatırımlarının, yeni stat, onarım, ulaşım ve konaklama yatırımlarının 11 milyar doları bulacağını açıkladılar. Cari açığı 77 milyar dolara ulaşan ve nüfusunun yüzde 21’i açlık sınırının altında yaşayan Brezilya’da Dünya Kupası harcamaları büyük tepki topladı. Ancak spor otoriteleri bir futbol ülkesi olan Brezilya’nın Dünya Kupası’ndan iyi para kazanacağı görüşünde birleşiyorlar.

Güney Amerika’da, 1978’de Arjantin’deki Dünya Kupası’ndan sonra ilk kez Dünya Kupası organizasyonu yapılıyor. Brezilya, 1950 yılında da aynı turnuvaya ev sahipliği yapmıştı. Brezilya böylece Meksika, İtalya, Fransa ve Almanya'dan sonra turnuvayı ikinci kez düzenlemiş ülkeler arasına katıldı. Hemen şunu da belirtelim ki Güney Amerika'da düzenlenen önceki dört Dünya Kupası'nı da Güney Amerika takımları kazandı.

ELEMELER HEYECAN KASIRGASI GİBİ GEÇTİ

Dünya Kupası’na katılmak isteyen milli takımlar, 2011 yılı Haziran ayında başlayan eleme maçlarında mücadele ettiler. Ülkeleri ayağa kaldıran heyecan dolu maçların sonunda, 15 Ekim 2013 tarihinde elemeler tamamlandı ve Brezilya’ya gidecek ülkeler belli oldu.Turnuva, 12 Haziran 2014 Perşembe günü Brezilya-Hırvatistan maçı ile başlayacak ve 13 Temmuz’daki finale kadar toplam 64 maç, yeni inşa edilmiş veya modernize edilmiş on iki farklı şehirde bulunan on iki stadyumda oynanacak.

3 MİLYONA YAKIN BİLET 

Dünya Kupası’nda maçların yapılacağı 12 stadyumun toplam koltuk kapasitesi 3 milyon 334 bin. Bunun yüzde 89.6’sı oranındaki 2 milyon 989 bin bilet satışa çıktı. Ağustos 2013’te başlayan satışlarda Nisan 2014 sonuna kadar 2.5 milyon dolayında satış yapıldı. Diğer biletler, FIFA’nın VIP konukları, medya, stattaki görevliler, engelliler, tıbbi ve teknik personel için ayrıldı.

 FIFA’DAN İŞÇİLERE 50 BİN BİLET

FIFA, turnuvada yeni yapılan veya yenilenen stadyumların inşaatında çalışan işçilere bir teşekkür jesti yaptı. FIFA yetkilileri, Maracana stadında düzenledikleri basın toplantısında, işçilere 50 bin bedava bilet dağıtılacağını açıkladılar. Biletler, inşaat işlerini yüklenen şirketler aracılığıyla işçilere verilecek. Şirketler, bilet verilecek işçileri ve bilet sayısını kendileri belirleyecek. Biletlerin, 12 Haziran’daki Brezilya ile Hırvatistan açılış maçı hariç tüm ilk tur karşılaşmalarına ait olduğu belirtildi. Biletler  Mayıs ayı ortasında işçilere teslim edilecek. 

FİNAL MAÇI BİLETİ 10 BİN DOLAR

Ülkelerden alınan biletlere bakılınca 900 binin üstünde satış yapılan ev sahibi Brezilya taraftarları ilk sırada yer alıyor. 125 bin biletle ABD'li taraftarlar ikinci durumda. Brezilya ve ABD'yi Kolombiya (60 bin), Almanya (55 bin), Arjantin (53 bin), İngiltere (51 bin), Avustralya (40 bin), Fransa (34 bin), Şili (32 bin) ve Meksika (30 bin) taraftarları takip ediyor.

FIFA, maç biletlerini fifa.com adresindeki resmi internet sitesinden dünyanın her köşesindeki futbolseverlere satıyor. Tahmin edileceği gibi, açılış maçı ile final ve yarı final maçlarına yoğun ilgi oldu ve bu maçların biletleri hemen tükendi.

FIFA’nın belirlediği fiyatlara göre, açılış maçı biletleri, seyircilerin oturacağı tribün kategorisine göre 220 ile 495 dolar arasında değişiyor. Diğer maç biletlerine 90 ile 600 dolar arasında fiyat biçilirken final maçı bilet fiyatları 440 ile 990 dolar arasında saptandı.

Bu arada, erken davranıp final maçı bileti alanlar, internetteki çeşitli bilet satış ve spor sitelerinde biletlerini satışa çıkardılar. Bu sitelerde, final maçının birinci kategori bilet fiyatları 10 bin dolara kadar çıkıyor.

HUZURLARINIZDA, BRAZUCA

Adidas’ın 2014 Dünya Kupası için 2.5 yıl süren kapsamlı testler sonucunda geliştirdiği resmi futbol topuna Brazuca adı verildi. Brazuca, Brezilya'da konuşma dilinde "Brezilyalı" anlamına geliyor.  Rio de Janeiro'daki Parque Lage'da düzenlenen ışık gösterisiyle tanıtımı yapılan topun isminin, ülkede 1 milyon futbolseverin katılımıyla gerçekleştirilen oylamayla belirlendiği belirtildi.

Adidas'ın hazırladığı topun, panel renkleri ve şerit tasarımının, ülkede takılan geleneksel çok renkli dilek bileklilerini temsil ettiği, futbol ile ilişkilendirilen canlılık ve eğlenceyi yansıttığı vurgulandı. Yapılan açıklamaya göre, "Brazuca", aralarında Messi, Casillas, Schweinsteiger ve Zidane'ın da bulunduğu 600'ü aşkın futbolcunun ve 30 takımın katılımıyla, 2,5 yıl süren kapsamlı testler sonucunda geliştirildi. Farklı baskı tasarımıyla FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası maçlarında da test edilen "Brazuca", bugüne kadar en çok test edilen top oldu.

Dünya Kupası'nın resmi maç topu  dünyadaki tüm Adidas mağazalarında ve yetkili satış noktalarında satışa sunuldu. Ünlü futbolcuların görüşlerinin de yer aldığı açıklamaya göre, Dani Alves, Brazuca için şunları söyledi: "Bende yarattığı ilk izlenim muhteşem bir top olduğu ve birlikte epey keyifli vakit geçireceğimiz oldu. Adidas, FIFA Dünya Kupası gibi muazzam bir turnuvaya yakışır, harika görünümlü bir top yarattı. En önemlisi de gerek yerde gerekse havada oldukça iyi oynanabiliyor. Tüm oyuncuların bu topu seveceğinden eminim. Bu top heyecanımı daha da arttırdı, açılış maçını sabırsızlıkla bekliyorum."

HAKEMLER EĞİTİMDEN GEÇTİ

2014 FIFA Dünya Kupası Finalleri'nde, 43 ülke federasyonundan toplam 25 hakem üçlüsü ile 8 destek hakem ikilisi görev yapacak. FIFA 2010’da Güney Afrika’da yapılan şampiyonada hakemlere kupa boyunca 50 bin dolar ödemişti. Yardımcı hakemler de aynı parayı almıştı.2014 FIFA Dünya Kupası Finalleri'nde görev alacak Türk hakemler Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun, Mart ve Nisan aylarında, FIFA tarafından, Kanarya Adaları’nda ve Zürih kentinde bulunan FIFA merkezinde düzenlenen hakem eğitim seminerlerine katıldılar.

Seminerlere, 2014 FIFA Dünya Kupası'nda görev yapacak hakemlerden UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği), AFC (Asya Futbol Konfederasyonu) , OFC'ye (Okyanusya Futbol Konfederasyonu), CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Konfederasyonu), CAF (Afrika Futbol Konfederasyonu) ve CONCACAF'a (Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Konfederasyonu) bağlı hakemler ile yardımcı hakemler katıldılar.

Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun, FIFA 2014 Dünya Kupası Finalleri öncesi son olarak Brezilya'nın Rio De Janeiro kentinde 1-10 Haziran 2014 tarihleri arasından düzenlenecek hakem eğitim seminerine katılacak.

Seminerlerde, hakemlere, ‘Oyunun imajı ve oyuncuları korumada dikkat edilecek hususlar-FAIR PLAY’, ‘Kararların tutarlılığı ve tek tipliğini sağlamak için dikkat edilmesi gereken konular’, ‘Oyunu taktiksel ve teknik yönden okumada dikkat edilecek hususlar’ ve ‘Farklı oyun sistemlerini anlayabilme ve takımlar hakkında bilgiler’ hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunuluyor.

BREZİLYA’DAKİ PROTESTOLAR

Brezilya'da düzenlenecek 2014 FIFA Dünya Kupası'nın başlamasına 1,5 ay kalmasına rağmen turnuvaya yönelik protestolar çeşitli kentlerde devam ediyor.Sao Paulo kentinde düzenlenen ve yaklaşık bin kişinin katıldığı son gösteride eylemciler, caddelerde marşlar söyleyerek FIFA ve hükümet karşıtı sloganlar attı, şiddete varan eylemlerde bulundular. Gösteride çok sayıda güvenlik görevlisi de yaralandı.  

Kamu hizmetlerinin yetersizliğinden ve yolsuzluktan yakınan, aylardır düzenledikleri gösterilerle seslerini duyurmaya çalışan protestocular, Brezilya'nın bu yaz evsahipliği yapacağı 2014 Dünya Kupası'na haddinden fazla bütçe ayrıldığını düşünüyor. Eylemciler, Dünya Kupası'ndaki harcamaları aşırı buluyor ve bir kısmının eğitim, sağlık ile ulaşıma ayrılmasını talep ediyor.  

BREZİLYALILARIN DESTEĞİ AZALDI

“Datafolha” adlı bir kamuoyu araştırma şirketinin yaptığı ankete göre, Brezilyalıların sadece yüzde 52’si Dünya Kupası’nın ülkelerinde yapılmasını destekliyor. Oysa Brezilya’nın ev sahipliğini kazanmasından bir yıl sonra, 2008'de bu oran yüzde 79 idi.Dünya Kupası'na halk desteğinin azalmasının başlıca nedeni stadyumlar için yapılan milyarlık harcamalara duyulan öfke. Spor Bakanlığı'nın verilerine göre hükümet Dünya Kupası için yaklaşık 8 milyar euroluk yatırım yaptı ve bunun sadece 1 milyar 100 milyon eurosu özel yatırımcıdan sağlandı.

STAT İNŞAATLARINDA ÖLÜMLER

Brezilya'da, stat inşaatları ve gösteriler esnasında 9 işçi ve 1 kameraman hayatını kaybetti.

Manaus şehrindeki Amazonia Arena'da 6 işçi, Sao Paulo'daki Sao Paulo Arena'da 2 işçi inşaat çalışmaları esnasında yaşamını yitirdi. Başkent Brasilia'da ise 2012'de Nacional Stadı'nın yapımı sırasında bir işçi hayatını kaybetmişti.

Brezilya sokaklarında organizasyon harcamalarının protesto edildiği sırada başından ağır yaralanan kameraman da kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

DÜNYA KUPASI TÜRKİYE’YE DE UĞRADI

Turnuvayı kazanarak Dünya Şampiyonu olacak takıma verilecek FIFA Dünya Kupası, ülkeleri dolaştı. Türkiye’ye de getirilen altın kupa için bir gece düzenlendi.

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'teki turunu tamamladıktan sonra özel tasarlanan uçakla turun 73. durağı olan İstanbul'a getirilen kupa, Coca-Cola Türkiye Başkanı Galya Frayman Molinas ve FIFA İcra Komitesi Üyesi Şenes Erzik'in ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikle, iş, spor ve cemiyet hayatının önde gelen isimleri ile buluştu.

Etiler'deki bir otelde yapılan organizasyona,  Erzik ve Molinas'ın yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkan Vekili ve İcra Kurulu Üyesi Ufuk Özerten, Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan, FIFA Kurumsal İletişim Müdürü Alexander Koch, Brezilya'nın Türkiye Başkonsolosu Luiz Henrique Pereira da Fonseca katıldı.

Organizasyonun ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Erzik, FIFA Dünya Kupası'nın birleştirici gücünden bahsederek, " Ülkemizin bu kupayı kazanacağı günün hayaliyle yaşıyorum" ifadelerini kullandı.

MAÇLAR TRT’DE

TRT, 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi. Yayınların, TRT ile birlikte özel bir kanaldan verileceğine ilişkin haberler üzerine, TRT Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak Dünya kupası futbol maçlarının Türkiye yayın haklarının sadece TRT’de olduğunu duyurdu.

Brezilya’da oynanacak toplam 64 maçın 49 adedi TRT 1 kanalından, kalan 15 karşılaşma ise TRT Spor ve TRT HD kanallarından ortak canlı yayınlanacak. Ayrıca canlı yayınlanan karşılaşmalar daha sonra bu kanallarda tekrar yayını ile de ekrana taşınacak. TRT, 45 kişilik bir ekip ile bütün maçları yerinden anlatacak. 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96