Öne Çıkanlar KPMG Global Sanayici GİRAY DUDA Hilal Ünalmış Arakelyan

 TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu: Sanayi Odası istiyoruz
Hürriyet Dünyası tarafından düzenlenen “2023 Vizyon Toplantıları: Sanayi Kentleri Konuşuyor-1/TEKİRDAĞ” toplantısı Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Taş Yapı imzası taşıyan ‘Four Winds’ projesinin ev sahipliği yaptığı toplantılar dizisinin ilkinde Tekirdağ ve Tekirdağ sanayisi masaya yatırıldı. Sanayi şehirlerinin gelişimini değerlendirmek, bölgenin sorun ve ihtiyaçlarını tespit etmek için organize edilen toplantıda Tekirdağlı sanayiciler, Tekirdağ Sanayi Odası kurulması talebinde bulundu. 

Toplantıya konuşmacı olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) ve TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB ve TEKSANDER Yönetim Kurulu üyesi Yıldırım Ulkat, Ergene-1 OSB Yönetim Kurulu üyesi ve TEKSANDER Başkan Yardımcısı Doğan Ünal, Ergene-2 OSB Yönetim Kurulu üyesi ve TEKSANDER Başkan Yardımcısı Erdim Noyan ile Tekirdağ Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal konuşmacı olarak katıldı.

Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, NKÜ Teknopark Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker ile Tekirdağ’da kurulu OSB’lerin yöneticileri ve çok sayıda sanayicinin katılım gösterdiği toplantının açılışında bir konuşma yapan Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir, “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek, yılda 500 milyar dolar ihracat yapan, kişi başına milli geliri 25 bin dolara ulaşmış bir ülke olmak için sektörler ve şehirler kendi hedeflerine koşuyor. Biz de Hürriyet Dünyası olarak bu yolculukta büyük çaba harcayan sektörlerimizi ve şehirlerimizi gündemde tutmak onların, stratejilerini, sorunlarını ve çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşmak istedik. O nedenle de ‘2023 Vizyon Toplantıları’nı başlattık. Türk inşaat sektörünün önemli oyuncularından Taşyapı’nın sponsorluğunda, düzenleyeceğimiz bu toplantılarda kentlerimiz ve sektörlerimiz arasındaki bu pozitif rekabete önemli katkımız olacağını düşünüyoruz. Hürriyet Dünyası sektörlerin ve şehirlerin bugününü, potansiyellerini, sorunlarını, çözüm önerilerini ve hedeflerini gündeme getirmek amacıyla bu toplantıları düzenliyor. ‘2023 Vizyon Toplantıları’mıza büyük sanayi yatırımlarına sahip Tekirdağ ile başlıyoruz. Bir sanayi kenti olarak Tekirdağlı sanayicilerin talep, öneri ve değerlendirmelerini bu toplantıda seslendireceğiz” dedi. 

TEKİRDAĞLI SANAYİCİ ‘ODA’ İSTİYORUZ

Toplantıda ilk sözü TEKSANDER ve ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu aldı. 2014 yerel seçimleri sonrası büyükşehir olması önü açılan Tekirdağ’ın gelişim sürecini anlatan Sarıoğlu, sanayicilerin sorun ve taleplerini dile getirdi. Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmak üzere bir Müteşebbis Heyet oluşturduklarını ve 1040 sanayicinin imzasıyla TOBB’a başvurduklarını belirten Sarıoğlu şunları söyledi: “Bütün prosedürü tam olarak yerine getirmemize rağmen TOBB bize yasal süre içinde cevap vermedi. Cevap vermemek zımnen başvurunun reddi anlamına geldiğinden İdare Mahkemeye başvurduk. Yargı süreci işlerken Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni (TEKSANDER) kurduk. Sanayiciler olarak odanın kurulması için gerekli girişimlerde bulunduk, siyasilerden destek bekliyoruz” dedi.250 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Tekirdağ’da 13 organize sanayi bölgesi olduğunu söyleyen TEKSANDER Başkanı Ömer Sarıoğlu, “İlimizdeki sanayi tesislerinde 250 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Tüm sanayiciler olarak Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulmasını istiyoruz. Bununla ilgili siyasilere önemli görev düşüyor. İlimizi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve tüm bakanlara bunu ilettik ve gerekli girişimlerde bulunduk” dedi. Tekirdağ’da 5 ticaret ve sanayi odası olduğunu ancak bu kurumlarda sanayicilerin yeterince temsil edilemediğini söyleyen Sarıoğlu, “Sanayici ve ticaret erbabının beklentileri ve bakışı oldukça farklı. Sanayicinin problemleriyle ilgilenecek bir oda olması zorunlu” diye konuştu. 

1989’DAN BU YANA SANAYİ ODASI KURULMADI

1989’dan sonra Türkiye’de sanayi odası kurulmadığına, sadece Aydın Sanayi Odası’nın 5 yıllık bir mahkeme sürecinden sonra kurulduğuna dikkat çeken Ömer Sarıoğlu, “Son 10 yılda hızlı sanayileştik ve üretim ülkesi olduk. Ancak henüz 12 sanayi odamız var. Gelişim sürecinde bazı alt yapı eksiklikleri görüyoruz. Bu nedenle sanayicinin örgütlenme hakkı verilmeli, kolaylaştırılmalı” dedi.

YILDA 25 BİN EK İŞÇİYE İHTİYAÇ VAR

875 bin nüfuslu Tekirdağ’da sanayi sektörünün yılda yüzde 10 büyüdüğünü ve bu nedenle her yıl 25 bin ek işçiye ihtiyaç duyulduğunu belirten Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, “Eskiden bizim işçilerimiz Avrupa’ya giderdi. Yakında Avrupa’dan bize işçi gelirse şaşırmamak gerek” dedi. 


TEKİRDAĞ KEŞFEDİLDİ

Tekirdağ’ın gayri safi milli hasılası içinde sanayinin payının yüzde 45 olduğunu belirten Sarıoğlu, ilin büyükşehir olmasıyla parlayan bir yıldız haline geldiğini kaydetti. İstanbul’daki sanayi tesislerinin tahliye edilmeye başlanıldığına dikkat çeken Sarıoğlu, “İstanbul’a en yakın yer Gebze. Ancak bölgedeki yüksek arsa fiyatları sanayiciyi zorluyor. Sanayici yeni bir alan ararken 3. havalimanı, 3. köprü ve Kanal İstanbul gibi projelerle yönünü batıya çevirdi ve böylece Tekirdağ keşfedildi” dedi. Asyaport liman projesi ve hızlandırılmış trenle birlikte bölgenin değerinin artacağını söyleyen Sarıoğlu, şehrin sosyal hayatına değer katacak projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Tekirdağ’ın en çok göç alan illerden olduğunu belirten Sarıoğlu, sanayiden aileleri ile birlikte 1 milyon nüfusun ekmek yediğini dile getirdi.

1 NUMARA OLMADA İDDİALI 

25 yıldır sanayici olduğunu söyleyen TEKSANDER ve ÇOSB Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım Ulkat, “Tekirdağ’ın sanayide 1 numara olacağını iddia ediyorum” dedi. Diğer sanayi illerinde sanayi arsası olarak yer kalmadığını ve alt yapı sorunu yaşandığını belirten Ulkat, bilinçli hareket edilmesi durumunda Tekirdağ’ın önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Tekirdağ’daki sanayicilerin muhacir sanayici olmaktan çıktığını ve artık merkezlerini de Tekirdağ’a taşımaya başladıklarını belirten Ulkat,“Tekirdağ’ın imkanını kullanıp, vergiyi İstanbul’a veriyorduk. Şimdi ile sahip çıkar pozisyona geldik. Türkiye’deki gelişim herkesin olduğu yere tam sahip çıkması ile mümkün” dedi.

1438 SANAYİCİ VAR 

Tekirdağ Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal, 2013 yılında bölgedeki sanayi kuruluşlarının envanterini çıkarmak için kapsamlı bir çalışma yaptıklarını söyledi. Akçal, “Bölgede üretimi durduğu halde bilgi vermeyen ya da bize kayıtlı olmayan firmalar gördük. Yaptığımız denetimler sonucu sanayi siciline kayıtlı ilde 1438 sanayici olduğunu, ama henüz Sanayi Sicil Kayıtlarını yaptırmayan 400’e yakın kuruluş bulunduğunu da tespit ettik. Tekirdağ’da 400 tekstil tesisi, 260 metal sanayi tesisi ve 168 gıda tesisi var. Son dönemde ilaç sanayiinde de önemli artış yaşanıyor” dedi. Türkiye’deki 500 büyük sanayi şirketinin 49 tanesinin Tekirdağ’da olduğunu belirten Akçal, “Organize sanayi bölgeleri açıdan bakılırsa Tekirdağ Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor. Sanayi kuruluşu sayısı açısından Türkiye’de 10’uncu sırada yer alırken, sanayi üretimi açısında bakılınca ilk 5’de görülüyor” dedi.

ÜRETİM VE LOJİSTİK ÜSSÜ 

Marmara Denizi etrafında yer alan 7 ilin tüm Türkiye sanayisinin yüzde 52’sine denk geldiğini belirten Akçal, “Marmara Denizi etrafında 7 ilin toplam nüfusun Türkiye nüfusunun 3’te 1. Ayrıca Türkiye’deki ihracatın yüzde 70’i bu illerden yapılıyor. Tekirdağ bu yönüyle üretim üssü. Sanayi elektriği tüketiminde Türkiye’de 5’inci olan Tekirdağ’ın yıllık büyümesi yüzde 10. Öte yandan Türkiye’de kara, deniz, hava ve demir ulaşımı olan 5 ilden biri olduğu için Tekirdağ’ın lojistik üs olma yönü de öne çıkıyor. Şehirdeki liman projesi Asyaport yıl sonuna kadar devreye girecek” dedi. 

ORTA GELİR TUZAĞINA DİKKAT

Türkiye’deki orta gelir tuzağı sorununa dikkat çeken Akçal, “İnsanlar belli bir gelir seviyesine gelince bunu aşamıyor. Türkiye’de 2008’den bu yana aynı 11 bin dolar düzeyine takıldı. Bu tuzağa takılmayan 2 ülke olan Japonya ve Güney Kore’nin özelliği kendi markalarını yaratmış olmaları. Bizde de firmalar ARGE’ye yönlendirilmeli. Katma değeri yüksek mallar üretmeliyiz. Türkiye’nin ihracatının kilogramı 1.5 dolar. Bu rakam Almanya’da 5 dolar, Güney Kore’de 2.5-3 dolar” dedi. Tüm dünyada söz sahibi olan ülkelerin savunma sanayi, nükleer enerji ekipmanları ve bilişimde öne çıktığını belirten Akçal, Türkiye’deki sanayicilerin de klasik anlayışla büyüme yerine ARGE’ye dönük üretime geçmesi gerektiğini dile getirdi. Türk sanayicilerin gerekli alt yapıya sahip olduğunu belirten Akçal, büyüyen pazara üretim yapar duruma gelmek için çalışmalara başladıklarını kaydetti. 


ÇEVRE BİLİNCİ ARTIYOR 

TEKSANDER Başkan Yardımcısı ve Ergene-1 OSB Yönetim Kurulu üyesi Doğan Ünal, 1980’den sonra yurtdışına açılışla birlikte Trakya’da kalkınmanın başladığını ancak bu sürecin plansız ilerlediğini söyledi. Sıkça gündeme gelen Ergene Havzası ıslahını değerlendiren Ünal, “Sanayiciler ilk Tekirdağ’a geldiğinde yeraltı suyu kullanacak mısınız, enerji ve işçi ihtiyacınız ne olacak diye soran olmadı. Biz de kazmayı vurduk yatırıma başladık. Ancak 2008’den sonra bölgede çevre duyarlılığı için önemli adımlar atıldı. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 6 Mayıs 2011’de ÇOSB’de yapılan bir toplantıyla Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından açıklandı. 15 ana başlık altında toplanan Eylem Planı’nda ortaya konan en önemli maddelerden biri olan dağınık sanayiyi ıslah ederek OSB çatısı altında toplamaktı. Tekirdağ’a bağlı 8 yeni OSB kuruldu. Bunların endüstriyel atıklarını arıtacak tesisilerin yapımına peyderpey başlandı. Sanayinin atık sularını Ergene nehrine vermeden uzaklaştıracak Derin Deşarj projesi yürüyor. Ergene kirliliğinin ortadan kalkması için devam eden projeler var. Yeni organize sanayi bölgeleriyle birlikte tüm firmalar ileri teknoloji ile arıttıkları atık suları birleştiriyor. Atık sular kanalla kendi akışında Marmara Denizi’nin 4 kilometre açığında, -47 metre derinliğe deşarj edilecek. Günde 500 bin ton su Ergene debisinden çıkarılacak ve bu çalışma 2015’e kadar gerçekleştirilecek” dedi.

5 ENDÜSTRİYEL ARITMA TESİSİ İKİ YILDA BİTİRİLECEK 

TEKSANDER Başkan Yardımcısı ve Ergene-2 OSB Yönetim Kurulu Üyesi Erdim Noyan da 5 tane toplu artıma tesisi inşaatı başladıklarını ve bu tesislerin 2 yılda devreye gireceğini söyledi. Noyan, Tekirdağ’ın sanayinin yanında turizmde de gelişim sağlayacağına dikkat çekti. 


NİTELİKLİ İŞÇİ GEREK

Toplantıda konuşmacıların ardından bir değerlendirme yapan Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Tekirdağ’da nitelikli iş gücüne ihtiyacın her geçen gün arttığını dile getirdi. Bu konuda halk eğitim kampanyası başlattıklarını belirten Kubilay, 4 bin kişiye eğitim vermeyi hedeflediklerini ifade etti. 67 branşta kurs verileceğini belirten Kubilay, meslek liseleri ve üniversitelerle de ortak projeler geliştireceklerini ifade etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner98

banner97

banner96

banner95

banner91

banner90