Öne Çıkanlar ÇOSB Sürdürülebilirlik Raporu Doç. Dr. Ozan Bakış İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Ergene Havzası arıtma çamuru yönetimi Orhan Turan

OSB’lerdeki İl Özel İdaresi hisseleri belediyeye değil OSB’lere devredilmeli

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, kapatılacak İl Özel İdarelerinin hissedar olduğu OSB’lerdeki hisselerin belediyelere değil OSB’lere devredilmesi gerektiğini belirtti.

Bölgede planlı sanayiyi desteklemek ve teşvik etmek amacıyla il özel idarelerinin OSB’lerin kuruluşunda yer aldığına dikkat çeken OSBDER Başkanı Tuncay, “İl özel idareleri bölgede planlı sanayiyi teşvik etmek, bölgenin kalkınmasına katkı sunmak için OSB’leri kuruluşunda yer aldı. Sanayinin teşvik edilmesine devam edilmesi için  İl Özel İdareleri ellerindeki OSB hisselerini belediyelere değil OSB’lere devretmesi gerekir. İl Özel İdarelerinin kapanmasıyla, özel idarelerin hak ve sorumlulukları belediyelere geçmiştir. 6360 sayılı On üç ilde Büyükşehir Belediyesi Kurulmasına Dair Kanunun Geçici birinci maddesi ile tüzel kişilikleri kaldırılan İl Özel İdarelerinin her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları, komisyon kararıyla ilgisine göre bakanlıklara, bakanlıkların bağlı veya ilgili kuruluşlarıyla bunların taşra teşkilatına, valiliklere, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığına, büyükşehir belediyesine ve bağlı kuruluşuna veya ilçe belediyesine devredilmesi belirlenmiştir. Kanunda OSB'ler ile ilgili bir düzenleme yer almadığı için İl Özel İdaresinin iştirakçilik hakkı da belediyelere geçmektedir. Tabi ki doğrusu bu iştirakçilik hakkının, OSB tüzel kişiliğine devredilmesidir” dedi.

Tuncay şunları söyledi: “OSB’ler kamusal bazı yetkilerle donatılmış kar amacı gütmeden bölgeyi yöneten özel hukuk tüzel kişisinden oluşur. OSB’ler bölge sınırları içinde mahalli idarelere ait pek çok yetkiyi kullanmaktadırlar. OSB’lerin  bu yetkilerle bağımsız hareket edebildikleri için de ülkemizin sanayileşmesinde çok önemli başarılar elde etmiştir. Bazı OSB’lerimizde İl Özel İdarelerinin payları yüksek. Bir de belediye payları söz konusu. Hisselerin belediyelere devredilmesi, OSB’lerin belediyelere teslim edilmesi demektir. Bu OSB’lerin ruhuyla uyuşan bir karar olmaz. Bunun için hisselerin mutlaka OSB’lere devredilmesi gerekir. İl Özel İdaresi OSB’lerdeki hisselerini belediyelere değil, yasal mevzuat düzenlemesi yapılarak sanayicilere devri gerekir” diye konuştu.

Tuncay, İl Özel İdarelerin hisselerinin belediyelere değil OSB iştirakçilerine  devredilmesi  konusunda  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın desteklerini beklediklerini söyledi. Bakanlığın OSB’lerin kurucu ortaklar protokolünü değiştirmesi gerektiğini belirten Tuncay, “OSB’ler kurulurken odaların zorunlu kurucu ortak olma durumu da iptal edilmelidir. Sanayici vakıf,  dernek, kooperatif  vb. kuruluşların kurucu ortaklar arasında olması zorunlu hale getirilmelidir” dedi.

  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95