Öne Çıkanlar Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu TÜSİAD Sıçrama Yapan Şirketler Hababam Sınıfı ÇOSB ömer nart Prof. Dr. İlhan Helvacı

Sarıoğlu: Tekirdağ Sanayi Odası’nı bu yıl içinde faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz

Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Bloomberght TV’de 17 Nisan 2014 Perşembe günü 19.00 haberlerinde canlı yayında Bloomberght TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay’ın sorularını yanıtladı. Aynı zamanda Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekirdağ Sanayici Odası Kurucu Müteşebbis Heyet Başkanı olan Sarıoğlu; Sanayi Odası kurma çalışmalarını, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı, TEKSANDER ve ÇOSB’ye ilişkin sorulara cevap verdi.

1700 İŞLETME 250 BİNİ AŞKIN ÇALIŞAN

Sarıoğlu Bloomberght TV’de canlı yayında şunları söyledi:Faaliyetteki 13 OSB ve 7 adet küçük sanayi sitesiyle Tekirdağ bir ‘Sanayi Kenti’dir. OSB sayısı bakımından Bursa, İzmir ve Kocaeli’nden sonra Türkiye’de 13 OSB ile dördüncü sıradadır. Tekirdağ, Sanayi Siciline kayıtlı kalburüstü 1450 sanayiciye sahiptir. Küçük işletmelerle birlikte bu rakam 1700’ü bulmaktadır. Tekirdağ’da bu işletmeler 250 bin kişiye istihdam sağlıyor. Dolasıyla 1 milyonu aşkın kişi karnını sanayiden doyuruyor. Trakya genelinde ise 2 bin sanayici var. İlde Merkez, Malkara, Çorlu, Çerkezköy ve Hayrabolu ilçelerinde olmak üzere toplam 5 adet Ticaret ve Sanayi Odası bulunmaktadır. Ayrıca Merkez, Hayrabolu, Çorlu ve Malkara ilçelerinde olmak üzere 4 adet Ticaret Borsası mevcuttur. Hava, kara, deniz ve demiryolu alt yapısı mevcut. Ulaşım avantajı, güçlü telekomünikasyon altyapısı, İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı Tekirdağ, Çerkezköy ve Çorlu’yu  yatırım açısından cazip kılıyor. Bu cazibe çift hatlı Halkalı-Edirne Hızlı Tren Projesi gerçekleştirildiğinde daha da artacaktır.TEKİRDAĞ SANAYİ KENTİDİR; İŞTE RAKAMLAR

Tekirdağ’ın kiraz, köfte, deniz ve tarım kenti olarak algılandığını belirten Sarıoğlu, “Oysa Tekirdağ bir sanayi kentidir. Bunu şu rakamlarla ortaya koyabiliriz; Tekirdağ Gayri Safi Yurt İçi Hasılası içerisinde, sanayi sektörü yüzde 43.5’lik pay ile en fazla GSYİH oluşturan sektör konumunda iken, tarım sektörü yüzde 12.5’lik bir pay ile ikinci, ulaştırma ve haberleşme sektörü yüzde 12.3’lük pay ile üçüncü, ticaret sektörü yüzde 10.7’lik pay ile dördüncü, devlet hizmetleri yüzde 7.1’lik bir pay ile beşinci ve inşaat sektörü de yüzde 5.9’lik bir pay ile altıncı sırada yer almaktadır.  Tekirdağ, Türkiye ihracatçı iller liginde 702 milyon dolarlık ihracatla 21’nci sırada yer alıyor. Ancak Tekirdağ genelinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının merkezleri İstanbul’da olduğu için il genelinden yapılan ihracat İstanbul’un hanesine yazılıyor. Yaptığımız hesaplamalar Tekirdağ’ın ihracatçı iller liginde 3-3.5 milyar dolar ihracatla 7-8’inci sırada yer aldığını gösteriyor” dedi.

TEKİRDAĞ ‘SANAYİ ODASI’NA KAVUŞACAK

Tekirdağ’ın bir sanayi kenti olarak Sanayi Odası’nı hak ettiğini vurgulayan ÇOSB ve TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu, “Tekirdağ Sanayi Odası çalışmalarımızı şöyle özetlemeye çalışayım. Ticaret ve Sanayi Odaları sanayicinin sorunlarına çözüm bulamıyor, yönetimde, temsilde adalet sağlanamıyor. Biz sanayiciler tüccar ve esnaftan çok farklı gündem ve beklentilere sahibiz. Sanayiyi daha rekabetçi hale getirmek ve büyük çevre yatırımı Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın kısa sürede uygulanabilmesi için 12 Aralık 2012’de Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti’ni oluşturduk. Faaliyetteki 1050 sanayicinin imzasıyla 26 Nisan 2013’te TOBB ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvurarak tüm evraklarımızı teslim ettik.

KİMLER DESTEK VERDİ, TOBB’UN TAVRI NE OLDU?

Başvurmadan önce Tekirdağ milletvekilleri ve Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya ile görüşüp desteklerini aldık. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu, eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ederek desteklerini istedik. Hepsi de Tekirdağ’ın Sanayi Odası’na sahip olması gerektiği belirterek çalışmalarımıza destek verdiler. Yine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız desteklerini açıkladılar. Başvuru sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a konuyu illettik ve desteklerini aldık. Ancak başvurumuza TOBB’dan yasal süresi içinde cevap alamadık ve hukuki zorunluluktan İdare Mahkemesi’ne gittik. TOBB’un tavrının şık olmadığını düşünüyorum. Dava sürecinde Tekirdağ Sanayi Odası’nın altyapısını oluşturmak ve tüzel kişiliğimizi güçlendirmek üzere 22 Ocak 2014’de Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni kurduk. Seçim kampanyası sırasında Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu bir kez daha ilettim. ‘Seçimden sonra ele alalım’ dedi. Sayın Başbakan’a bir ziyaret yaparak süreci hızlandırmak istiyoruz. İnşallah Türkiye’nin 13. sanayi odasını Tekirdağ’da bu yıl içinde kuracağız” şeklinde konuştu.ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI BÜYÜK BİR ÇEVRESEL YATIRIM

Sarıoğlu, Bloomberght TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay’ın Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ve Derin Deşarj Kanal Projesi’ne ilişkin sorularını ise şöyle yanıtladı: “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 6 Mayıs 2011’de Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından Çerkezköy OSB’de açıklandı. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın yatırım tutarı, bütçe büyüklüğü 3.2 milyar lira. Daha geniş kapsamlı Trakya Gelişim Projesi’nin (TRAGEP) yatırım tutarı ise 10 milyar TL.  15 ana başlıkta programlanan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın en öneli ayaklarından biri dağınık ve plansız sanayiyi OSB’ler çatısı altında toplamaktı. Bu kapsamda Tekirdağ’da 8, Lüleburgaz’da 2 yeni OSB kuruldu, faaliyete geçti. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın dağınık sanayiyi OSB’ler çatısı altında toplamasının ardından önemli ikinci ayağı Ergene nehrine bırakılan evsel ve endüstriyel atıkların arıtılmasıdır. Bu kapsamda nüfusu 10 binin üzerinde 12 ilçede evsel atık arıtma tesisi, 22 ilçe ve beldede kanalizasyon şebekesi yapılıyor. 8 baraj ve gölet, 25 sulama tesisi, 28 derede de ıslah çalışmaları bu plan kapsamında peyderpey DSİ tarafından yapılıyor. Yeni OSB’lerin alt yapı ve arıtma tesisi projeleri kredilendirildi ve çalışmalar hızla yürütülüyor.

DERİN DEŞARJ PROJESİYLE ERGENE’YE ATIKSU BIRAKILMAYACAK

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın üçüncü ayağı ise endüstriyel atıklara ilişkin yürütülen deşarj projesidir. 350 milyon TL. bütçeli Kanal Projesi’ne göre Ergene nehrine 8 OSB’den arıtılmış da olsa bir gram su bırakılmayacak ve Ergene nehri kendi doğal debisinde akacak. 86 kilometrelik bir kanalla kimyasal ve biyolojik arıtmadan geçirilen endüstriyel atık sular ve bazı yerleşim birimlerinin evsel atık suları Marmara Denizi’ne kıyıdan 4 bin 800 metre uzakta eksi 47.5 metre derinlikte deşarj edilecek. Derin deşarj projesinin tüm maliyetini sanayiciler karşılayacak. Bu proje rüzgar ve akıntı hesaplarını bilimsel olarak yapan ülkemizin en saygın üniversitelerinden İTÜ’nün denetiminde, Tekirdağ Valisi ve Ergene Havzası Koruma Eylem Planı Koordinatör Valisi Ali Yerlikaya’nın yönetiminde yapılmaktadır. Tabidir tüm kontrol Çevre ve Su İşleri Bakanlığı’na ait. Proje İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümüyle Su ve Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü’nün raporları doğrultusunda hazırlandı. Burada şunu hemen belirtmeliyim. Benim Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Çerkezköy OSB ile Çorlu Deri OSB Batı standartlarında endüstriyel arıtma tesislerine sahip. Bu OSB’ler katı atıklarını da doğaya bırakmadan bertaraf ediyor.”

MERİÇ’TEN OSB’LERE SU GETİRİLECEK"

Sarıoğlu, “Meriç’teki taşkınlarla ilgili bir çalışma var mı?” sorusuna “Ergene Havzası’nda yeni kurulan OSB’lerin su ihtiyacını karşılamak ve yeraltından su çekilmesini önlemek amacıyla bir kanal projesi gündemde. Meriç’ten alınacak fazla su 136 kilometrelik bir kanalla Ergene’ye Çorlu’ya getirilerek OSB’lerin kullanımına verilecek. Bozulan yer altı su dengesi sağlanarak yeniden doğal ekolojik yapı kazanılacak. Projeyi Tekirdağ Valisi ve Ergene Havzası Koordinatör Valisi Ali Yerlikaya yürütüyor” dedi.


ÇOSB İLK 3 OSB ARASINDA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi hakkında da açıklamalarda bulunan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu,ÇOSB, 1976 yılında kuruldu, karma bir OSB. 38 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeye sahip. 1234 hektar alanıyla Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir. Türkiye’de toplam 276 OSB var, ÇOSB altyapısı ve üretim gücüyle ilk 3 OSB arasındadır. İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım olanakları nedeniyle Bölgemiz, İstanbul sanayisinin gelişme alanı olma özelliği taşımaktadır. ÇOSB’de 362 sanayi parseli bulunmaktadır. Bu parsellerde 29’u uluslararası yatırım 232 sanayi kuruluşu faaliyet gösteriyor. 20 milyar liralık ciroya sahip bölge, 60 bin kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye’nin en büyük 1000 firması içinde ÇOSB’de 2012 rakamlarına göre 33 firma var. Yine 2012 rakamlarına göre en büyük 1000 ihracatçı listesinde ÇOSB’den 22 firma var. Bölge sanayicilerimizin üretimlerinin büyük bir kısmı ihracata yöneliktir. Bölgemizden ağırlıklı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap Ülkelerine ve ABD'ye ihracat yapılmaktadır. Sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha randımanlı katkı sağlayabilmeleri açısından Bölgemizin hizmet kalitesi her geçen gün geliştirilmektedir” dedi.

ÖRNEK OSB İLAN EDİLDİK

ÇOSB’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından örnek OSB olarak gösterildiğinin altını çizen Sarıoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:  “Örnek OSB ilan edilmemize mükemmel altyapımız, çevreci uygulamalarımız ve doğa dostu projelerimiz vesile oldu. Şöyle ki; doğrudan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından otomasyonla kontrol altında tutulan ve denetlenen ÇOSB iki endüstriyel arıtma tesisiyle bir gram arıtılmamış suyu dışarıya vermiyor. Çökertme havuzlarında biriken katı atıkları-çamurları doğaya bırakmadan çimento fabrikasında yaktırarak bertaraf ediyor. Bölgemizde kurulu bulunan sanayi tesislerinin tüm atıksuları 350.000 metrekare alana kurulu bulunan, 7 gün 24 saat çalışan ve günlük 80.000 metreküp atıksu arıtma kapasitesine sahip arıtma tesisimizde arıtılmaktadır. Arıtma tesisinden çıkan atıklar bertaraf edilmektedir. Arıtma tesisimiz; fiziksel, kimyasal, biyolojik arıtma ve çamur susuzlaştırma ünitelerinden oluşmaktadır.”ÇOSB’YE İLİŞİKİN AÇIKLAMALAR

Sarıoğlu ÇOSB’ye ilişkin şu bilgileri de verdi:

* TÜBİTAK’la yaptığımız anlaşma sonucu ÇOSB’de hava, gürültü ve koku kirliliği ölçümü yaptırıyoruz. Değerlerimiz Avrupa standartlarında ya da altındadır. Çevreci anlayışımız gereği Çerkezköy ve çevresine çevresel olarak 100.000 fidan diktik. Ayrıca ÇOSB içine de 15 bin fidan diktik.

* Yine sanayinin yer altı suyu kullanımına son vermek ve Trakya’nın yer altı su rezervlerini  korumak üzere kendi barajımızı tamamen kendi kaynaklarımızla yapıyoruz. Projesi DSİ’den onaylanan  yatırım maliyeti fizibilite raporuna göre 60 milyon TL. olan Küçükyoncalı Barajı’nın temelini bu yıl içinde atmayı planlıyoruz. DSİ ile yapılan protokol kapsamında baraj kapasitesinin 20 hm3’lük kısmını ÇOSB kullanacak. Su kullanım hakkı 99 yıllığına ÇOSB’nin olacak.

·         Bölgemizde yer alan sanayicilerin kalifiye ara eleman ihtiyaçlarını karşılamak için 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde Özel Çerkezköy OSB Anadolu Teknik Lisesi açıldı. Lisemizde, Otomasyan, Elektrik-Elektronik, Makine Teknolojileri ve Tekstil Teknolojileri bölümlerinde eğitim verilmektedir. 32 derslikli, atölyeleri ile tam donanımlı okul inşaatımız başladı. (40 dersliğe çıkarılma kapasitesi var.)

Yaklaşık maliyeti 18.500.000 TL.

* İtfaiye Birimimizde 21 personel istihdam edilmektedir. İtfaiyemiz, günde 8’er saat, 3 vardiya üzerinden 4 ekiple aralıksız hizmet veren ender itfaiye teşkilatlarındandır.

* İnşaatı yeni tamamlanan 500 kişilik Çok Amaçlı Konferans Salonumuz önümüzdeki aylarda faaliyete geçecektir.

·         Namık Kemal Üniversitesi ile Bölgemiz çalışanlarına yönelik Bölgemizde Tezsiz Yüksek Lisans Programları düzenleniyor. İstanbul Üniversitesi ile Bölgemiz arasında Ar-ge çalışmaları için protokol imzalandı.

·         Katılımcılarımıza temiz ve kesintisiz elektrik hizmeti verebilmek için 154 kV Şalt Merkezi yapılarak devreye alındı. Sokak aydınlatmaları için, Türkiye’nin en kapsamlı LED aydınlatma sistemine geçilerek, yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı.

·         Bölge içerisinde SGK Şubesi için yer temin ettik. Böylece sanayici ve çalışan bölge dışına çıkmadan resmi işlerini kolaylıkla halledebiliyor.

·         SCADA Sistemimiz devreye alındı ve Bölgemiz güvenlik sistemi için 170 farklı noktaya güvenlik kameraları takılıp bir takip merkezi oluşturuldu.

·         Ticaret Bloklarının yapım işini de başlattık. Maliyeti 3 milyon TL.

* Sanayinin, doğaya ve gelecek nesillere sahip çıkarak var olabileceğinin bilincinde olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, geleceğin mimarı çocuklarımız için ilköğretim öğrencilerine yönelik, yangın eğitimi ve çevre koruma konusunda bilgilendirme eğitimleri düzenlemektedir.

·         Ayrıca ÇOSB tarafından, milli bilinci güçlendirmek adına her yıl ortaokul ve lise öğrencileri arasında ödüllü resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmektedir.

·         Her yıl engellilere yönelik ‘Gülen Yüzler’ pikniği düzenlemekteyiz.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96