Öne Çıkanlar KPMG Global Sanayici GİRAY DUDA Hilal Ünalmış Arakelyan

Sarıoğlu ve ekibine oybirliğiyle güvenoyu
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) 12. Olağan Genel Kurul toplantısı 22 Nisan 2014 Salı günü ÇOSB’nin yeni Konferans Salonu’nda yapıldı. Kongreye ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Başkan Vekili M. Gürdal Adal, Yönetim Kurulu üyeleri Selim Asael, Kazım Gamgam, Mustafa Alapagut, ÇOSB Yedek Yönetim Kurulu üyeleri Muharrem Yamaç, Yıldırım Ulkat, Eyüp Sözdinler, Saim Buyruk’la birlikte çok sayıda ÇOSB sanayicisi katıldı. 12. Olağan Genel Kurul’da Sarıoğlu ve ekibine ÇOSB katılımcıları oybirliğiyle güvenoyu verdi.

YENİ KONFERANS SALONUNDA YAPILDISaygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongrenin açılış konuşmasını yapan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, “Olağan mali kongre dolayısıyla siz sanayici dostlarımla bir arada bulunmaktan dolayı mutluyum. Türkiye’nin en demokratik, hesap verebilir, denetlenebilir kurumlarının başında OSB’ler gelmektedir. OSB’lerdeki yerinden yönetim modeliyle yatırımlar daha hızlı gerçekleşmekte ‘tek durak ofis ‘anlayışıyla bürokrasi ortadan kaldırılarak zaman ve finansman kaybının önüne geçilmektedir. Bu anlayışla katılımcılarımızdan gelen talepleri en kısa sürede çözüyoruz. ÇOSB şeffaf yönetim anlayışı ve kurumsallaşmış yönetimiyle örnek OSB olarak gösteriliyor. Genel Kurulu ÇOSB’ye yakışır şekilde inşa ettiğimiz, herkese hitap edecek çok amaçlı yeni konferans salonumuzda yapmaktan son derece memnunum.  Bina üzerinde Çerkezköy OSB Konferans salonu yazsa da konferansların dışında sanatsal etkinliklere de yer evereceğiz. 500 kişilik bu modern konferans salonu Çerkezköy'ün bir değeridir. Burada tüm halka hitap edebilecek etkinliklerin gerçekleşmesini istiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

YATIRIMLARDA DURMAK YOK

Sarıoğlu ÇOSB’deki yatırımlara ilişkin olarak şunları söyledi: “Bölgemiz içindeki yolların kalitesini arttırmak amacıyla yeni yatırımlar yaptık. Havai elektrik hatlarını yer altına alarak sokak aydınlatmasında kullandığımız LED armatürler sayesinde önemli oranda tasarruf sağladık. Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama merkezi SCADA sistemini faaliyete geçirdik. SCADA projesi tamamlandığında katılımcılarımıza ait elektrik, doğalgaz kullanma suyu ve atık su sayaçları uzaktan okunarak takip edilecek. SCADA sistemiyle bölgemiz genelinde tüketim takipleri daha kapsamlı gerçekleştirilecek ve kayıp-kaçak oranları azaltılacaktır. SCADA çalışmaları kapsamında çekilen fiber optik hatlar üzerinden daha iyi telekomünikasyon hizmeti sağlanacak. Türk Telekom’la gerekli anlaşma yapılmış olup saha imalatlarına başlanmıştır. SCADA sistemiyle bağlantılı şekilde kurduğumuz ve hiçbir OSB’de bulunmayan güvenlik kameralı yatırımımızla 7 gün 24 saat 170 kamerayla denetim yapıyoruz ve deyim yerindeyse ÇOSB’de kuş uçurtmuyoruz.”MÜKEMMELİ ARIYORUZ

ÇOSB’nin sadece bir OSB olmadığını gerçekleştirdikleri her yatırımla ortaya koyduklarını ifade eden Sarıoğlu, “Sosyal aktivitelerimizi eğitim çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı yüklendiğimiz misyon gereği hayata geçirdik. En iyisini gerçekleştirmek için mükemmeli aramaya devam ediyoruz. İşte Trakya’nın en büyük, çok yönlü konferans salonunu bu amaçla hizmete sunacağız. Özel ÇOSB Anadolu Teknik Lisesi’ni yine aynı misyonla kurduk. Özel ÇOSB Anadolu Teknik Anadolu Lisesi’nin yeni binasının, ticaret bloklarının ihalesini gerçekleştirdik. Teknik Lise’nin yeni kompleksinde 32 derslik 5 teknoloji sınıfı atölyeler ve laboratuar yer alacak. Ticaret bloklarında PTT, banka şubeleri, noter, eczane, kargo, pastane, büfe, alışveriş marketi gibi merkezler yer alacak. Bu yatırımla bütün işlemlerimizi bölge dışına çıkmadan yapabileceğiz” şeklinde konuştu.

‘ÜNİVERSİTE-SANAYİ’ İŞBİRLİĞİ

ÇOSB olarak önem verdikleri bir diğer konunun da ‘Üniversite-Sanayi’ işbirliği olduğunu kaydeden Sarıoğlu, “Bu kapsamda Namık Kemal Üniversitesi’yle ÇOSB’de 2 yıldır yüksek lisans programları gerçekleştiriyoruz. NKÜ ile arıtma tesisimizden çıkan çamur miktarının azaltılmasıyla ilgili bir proje yürütüyoruz. İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’yle yaptığımız protokolle akademik çalışmaların ürün ve hizmete dönüşmesinin girişimci fikirlerin uygulama alanı bulmasının kapısını araladık. Yine TÜBİTAK’la çok önemli bir anlaşma yaptık ve hava kirletici kaynakların hava kalitesiyle koku kirliliğinin seviyelerini belirleme çalışması yaptık. TÜBİTAK’la yapılan protokol kapsamında ÇOSB’den kaynaklanan karbon salınımına karşılık 100 bin ağaç dikimi gerçekleştirdik” dedi.

GELİŞİ GÜZEL PARK UYARISI

ÇOSB içindeki trafik akışı ve gelişi güzel park konusunda katılımcıları uyaran Sarıoğlu, “ÇOSB içinde trafik akışı ve araçların park sorununu çözmek için 961 adet omega trafik levha direği ve 1100 adet tam reflektörlü trafik levhası montajı yapıldı. ÇOSB içinde iki adet büyük otoparkı devreye aldık. Trafik güvenliğini tehlikeye atacak şekilde park yapan araçlara müsahama göstermeyeceğiz. Özellikle servis otobüsleri ve yük taşıyan TIR’ların OSB içinde değil ÇOSB otoparklarında beklemeleri gerekir. Bu konuda Çerkezköy Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yapacağız. Araç çekme işini ve ceza uygulamalarını trafik ekipleri yapacak” diyerek tüm katılımcıları uyardı. Kongrede bölge sınırları içinde araçların bölgeye ait yollara park etmesi ve bunun yasaklanmasını içeren madde oy birliğiyle kabul edildi.  

MADDELER OYBİRLİĞİYLE GEÇTİ

Sözlerini “Sizden aldığımız güç ve destekle ÇOSB’yi katma değeri yüksek ürünlerin daha fazla imal edilmesini sağlayacak bir merkez yapacağız” diyerek bitiren Sarıoğlu’nun konuşmasının ardından Divan heyeti seçildi. Divan Başkanlığı’na Orhan Ermeç, divan üyeliklere ise Mustafa Erkin ve Hasan Kuru seçildi. Divan heyetinin oluşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Yönetim Kurulu faaliyet raporu Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan tarafından okundu ve oybirliğiyle kabul edildi. Denetim Kurulu raporu ise ÇOSB Denetim Kurulu üyesi Mehmet Savaş tarafından sunularak oybirliğiyle kabul edildi. Yeminli Mali Müşavirlik 4562 Sayılı OSB Kanunu kapsamında yapılan Denetim raporunu ise Şükrü Aydın okudu ve madde oy birliğiyle kabul edildi.YÖNETİM KURULU İBRA EDİLDİ

Gündemin bir diğer maddesi ise bilançonun ve gelir gider tablosunun okunması, incelenmesi, görüşülmesi, kabulü veya reddi oldu. ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan tarafından okunan raporda ÇOSB’un aktif ve pasif  varlıkları 270 milyon 190 bin 387 lira olarak gerçekleşirken 2013 yılı net geliri 18 milyon 525 bin 779 lira oldu. Madde oybirliğiyle kabul edildi. Bu maddenin ardından Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu oybirliğiyle ibra edildi.

2014 yılı tahmini bütçe ve çalışma programının görüşülmesi ile ilgili maddede ise 2014 yılı tahmini bütçesi 538 milyon 759 bin 790 lira olarak oy birliğiyle kabul edildi.

Yönetim ve denetim kurulu üyelerine ödenecek huzur hakkı ücretini içeren madde ile ilgili olarak söz alan Sarıoğlu, “Biz bu yola gönüllü çıktık. Huzur hakkı istemiyoruz. Ancak denetim kurulu üyelerimizin 600 TL olan huzur haklarının 700 TL olmasını talep ediyoruz” dedi. Madde oy birliğiyle kabul edildi.

Tekirdağ Ergene Deşarj A.Ş’nin kolektör hattı güzergahı üzerinde bulunan şahıs mülkiyetindeki parsellerin kamulaştırma işlemleri için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca kamu yararı kararı verilmesini yönünde yazı yazılması için yönetim Kuruluna yetki verildi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner98

banner97

banner96

banner95

banner91

banner90