Düşünüyorum da iyi ki OSB’lerimiz var demekten kendimi alamıyorum. Düzenli, temiz, güvenli, çevreci, rahat bir ortamda üretim yapılan Organize Sanayi Bölgelerinde sanayicilerimiz üretim ve ihracat rekorları kırıyor. Sanayi Bakanlığımızın yakın ilgi ve desteği ile çeşitli işkollarında, yeni OSB’lerimiz arka arkaya kuruluyor. Birkaç hafta önce 366’ncı OSB’miz de kuruluş onayını aldı.

Bu arada Organize Sanayi Bölgelerindeki sanayicilerimizin bu olağanüstü piyasa koşullarında maliyetlerini daha da yükselten kimi uygulama ve düzenlemelerin de taleplerimiz doğrultusunda gözden geçirilip değiştirilmesi bizi sevindiriyor.

Bu yıl aniden ortaya çıkan doğalgaz/elektrik kesinti ve kısıntıları sanayicimizin hepsini sıkıntıya soktu. Zamanlı siparişlerin yetiştirilmesi mümkün olmadı. Daha sonraki hızlı, ek vardiya ve hafta sonu mesaileriyle zararlar giderilmeye çalışıldı. Anlaşıldı ki OSB’ler enerji konusunda sürdürülebilir, kesintisiz enerji kaynakları kurmaya, edinmeye mecbur durumda.

İşte tam bu anda, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’ndeki değişiklikle organize sanayi bölgelerinde (OSB), "güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesislerinin sanayi parselinin en fazla yüzde 25'ine kadar yapılabileceğine" ilişkin sınırlama kaldırıldı. Böylece yeni yatırımlarla, durdurulamaz biçimde gelen enerji zam dalgalarının yüksek maliyeti geride kalabilir ve sanayici kendi enerjisini kendisi üretebilir.

Öte yandan dünya ve ülke ekonomisinde iş dünyasını rahatsız eden ve bir yönetmelik değişikliğinden ötede planlı çalışma gerektiren konular da var. Bunlardan en başta geleni enflasyon. Üreticimizin enflasyonu yüzde 122’ye ulaştı. Kendi sırtına bu kadar büyük yük binen sanayici ancak çok küçük bir kısmını fiyatlara yansıtabiliyor. Dünyanın her köşesinden gelen durgunluk (resesyon) alarm sirenleri fiyat artırımının bundan sonra da kolay olmayacağını söylüyor. Hem durgunluk, hem de yüksek enflasyon, yani stagflasyon da çok uzakta değil. Global çapta satışlar giderek zorlaşacak.

O halde hemen enflasyonla çok ciddi, planlı, kapsamlı bir mücadele programı yürütmeye koyulmalı. Bu kadar yüksek ve her ay sıçrama yapan enflasyon ülke ekonomisine ağır darbeler vuruyor. Enflasyonu düşürmek adına beklediğimiz çabayı görememenin üzüntüsü içindeyiz. Bu ülke kötü enflasyon kabuslarını bir daha görmek istemiyor.

ÇOSB 20. Olağan Genel Kurulumuzu yaptık. 18 maddelik önergeleri oybirliğiyle kabul edip, Yönetim Kurulumuza gösterilen destek ve güven için tüm sanayici arkadaşlarıma teşekkür ederim. Özellikle 2021 yılı son çeyreğinde kendini göstererek, sonrasında artan enerji fiyatları ve diğer girdilerdeki artışa rağmen sanayimizin ve sanayicimizin direnci ve özverili mücadelesi bize ve Türkiye’ye umut oldu. Sanayici yaşadığı elverişsiz koşullara ve zorluklara rağmen çarkların dönmesini sağladı.

Sanayici dostlarıma, savaşsız, enflasyonsuz, huzur ve mutluluk içinde sağlıklı üretim günleri diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96