Öne Çıkanlar ÇOSB Sürdürülebilirlik Raporu Doç. Dr. Ozan Bakış İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Ergene Havzası arıtma çamuru yönetimi Orhan Turan

KOBİ kredilerimiz, 9 ayda yüzde 38 oranında arttı

GİRAY DUDA

Bankalar, KOBİ’lere ulaşmak ve onları müşteri portföylerine katmak için çok yoğun bir çalışma ve rekabet içinde. Kurumsal yapılarında özel KOBİ organizasyonları kuran, KOBİ’lerle temas kuracak özel eğitimli personel görevlendiren bankalardan birisi de Akbank. KOBİ Bankacılığındaki iddiasını her fırsatta ortaya koyan Akbank’ın bu alanda yaptıklarını, Global Sanayici adına Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz’a sorduk.

- KOBİ'lerle bankalar arasındaki işbirliği arzu edilen seviyede mi? Bankacılık sektöründe, KOBİ'lerin toplam kredilerden aldığı pay ne kadar? KOBİ Bankacılığı’nda 2013’ün ilk 9 ayında hedeflerinize ulaşabildiniz mi? Bankanızın önümüzdeki dönemdeki hedefi nedir?

- Akbank olarak 2013’de sektörün üzerinde büyümemiz devam ediyor. BDDK verilerine göre, Eylül 2013 itibarıyla KOBİ’lere kullandırılan TL nakit kredi tutarı ilk 9 ayda yüzde 26 artışla 210 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Akbank KOBİ Bankacılığı’nın TL nakdi kredi tutarı ise aynı dönemde yaklaşık yüzde 38 artış gösterdi.

 

2014 yılında da KOBİ’lerin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmak için varolan kredi ürünlerimize yenilerini katacağız ve uygun koşullarla sunacağımız fonlarla desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Diğer taraftan KOBİ’lerimize finansman desteği sağlamanın yanı sıra bu finansmana ulaşmaları için gerekli olan bilginin sağlanması, danışmanlık ve yönlendirmenin de çok önemli olduğuna inanıyoruz. Müşterilerimizin bankacılık işlemlerini kolaylaştıracak, büyümesine katkısı olacak, işlerinde uygulayabilecekleri yenilikçi uygulamalarla onları destekleyecek yeni çözümler de üretmeyi sürdüreceğiz.

KOBİ’LERE CİDDİ DESTEK VERİYORUZ

- Geride bıraktığımız kriz dönemi ve sonrasında KOBİ'lerin performansı nasıl oldu?

- Firmaların satış hacimlerini, üretim kapasitelerini artırmak veya yurtdışına açılmak gibi amaçlarla işletme sermayesi ve daha uzun vadeli yatırımlarda bulunmak amacıyla kredi kullanmaya devam ettiklerini gözlemliyoruz. Krediye ulaşma konusunda Türk bankacılık sistemi sermaye yeterliği ve odak noktasında KOBİ’lere çok ciddi destek verebilir noktada.

- Şubelerinizde KOBİ'lere dönük çalışan, özel eğitimli personel var mıdır?

- Şubelerimizde 1.500’e yakın KOBİ Müşteri İlişkileri Yöneticisi ile birebir KOBİ’lere özel hizmet veriyoruz.

ÜNİVERSİTELİYE ŞİMDİDEN DESTEK

 

- KOBİ'lerin İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası'nda halka açılmaları konusunda Akbank’ın ne gibi çalışmaları var?

 

- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası-Gelişen İşletmeler Piyasası (İMKB-GİP) işbirliği ile düzenlenen “KOBİ’ler İçin Yeni Fırsat-KOBİ’lerin Halka Arzı” temalı toplantılar gerçekleştirildi. Bu toplantılarda, İMKB-GİP’in amacı, bu piyasada işlem görme şartları, iş akışları, buraya kote olmanın KOBİ’lere getirdiği fon temini, sürdürülebilir büyüme, bilinirlik gibi avantajlar üzerinde de duruldu.

 

- Global Üniversiteli Girişimci Yarışması ve İyi Girişim Zirvesi’ne katılımlar beklediğiniz ölçüde gerçekleşiyor mu?

- “Global Üniversiteli Girişimci Yarışması” ile Türkiye’nin geleceğini emanet ettiğimiz üniversite öğrencilerinin parlak girişimlerinin ödüllendirildiği bir platformda üçüncü kez yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduk. Gençlerin girişimci ruhuna sahip çıkarak, onları destekleyerek ve güçlendirerek; modern ve yenilikçi Türkiye’nin de adımlarını attığımıza inanıyoruz.

2013 yılında da Endeavor ile birlikte düzenlenen “İyi Girişim Zirvesi”nin üçüncüsü, “Design Thinking/Geleceğini Tasarla” temasıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların şirketlerini farklı bakış açılarıyla değerlendirildiği Zirve, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen girişimcilerini, yatırımcılarını ve şirket üst düzey yöneticilerini İstanbul’da buluşturan önemli bir platform oldu. 

 

KOBİLERE YENİ ÇÖZÜMLER SUNACAĞIZ

 

- Önümüzdeki dönem için KOBİ tarafına hazırladığınız yeni ürünleriniz olacak mı? Kısaca bilgi verir misiniz?

- Akbank KOBİ Bankacılığı olarak KOBİ’lerin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmak için varolan kredi ürünlerimize yenilerini katacağız ve uygun koşullarla sunacağımız fonlarla desteğimizi artırarak devam ettireceğiz.  Diğer taraftan KOBİ’lerimize finansman desteği sağlamanın yanısıra bu finansmana ulaşmaları için gerekli olan bilginin sağlanması, danışmanlık ve yönlendirmenin de çok önemli olduğuna inanıyoruz. Müşterilerimizin bankacılık işlemlerini kolaylaştıracak, büyümesine katkısı olacak, işlerinde uygulayabilecekleri yenilikçi uygulamalarla onları destekleyecek yeni çözümler de üretmeyi sürdüreceğiz.- KOBİ’lerin şubesiz bankacılık kanallarına olan yaklaşımı nasıl?

- Akbank olarak KOBİ’lere her alanda sunduğumuz yeniliklerle öncü olmayı ve işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda şubelerimiz dışındaki pekçok kanaldan da KOBİ’lere destek vermek üzere hizmetlerimizi sürekli yeniliyor ve çeşitlendiriyoruz. KOBİ’lerimiz işlerinin başından ayrılmadan bu hizmetlere ulaşabildikleri için yoğun bir şekilde kullanıyorlar.

KOBİ’lere özel bir portal olan “kobilersizinicin.com” sitemizde ise finansal, sektörel analizler ve haberlerin yanısıra KOBİ’lerimi girişimcilik, tarım ve ekonomik gelişmeler hakkındaki  konularda uzman olan  kişilere  sorularını iletebiliyorlar, site üzerinden yayınlanan Akbank KOBİ TV üzerinden ise  işlerine yararlı olacak pekçok konudaki videoyu seyredebiliyorlar.

Ayrıca KOBİ’lere bankacılık alanında hizmet etmenin yanı sıra onların yeni vizyon önerileri geliştirmelerini, ürün ve hizmetleri için yeni pazarlar bulmalarını ve talep yaratmalarını sağlamak amacıyla da bilgilendirerek onlar için yol haritası çizmeyi amaçlıyoruz. Bugüne kadar girişimcilik, ihracat, pazarlama, genel ekonomik beklentiler gibi pekçok konuda Türkiye genelinde toplantılar gerçekleştirdik.

 

SEKTÖR, BÖLGE AYIRIMI YAPMIYORUZ

 

- En çok hangi il, bölge, yöreden ve sektörden kredi talebi geliyor? En çok nerelerde sıkıntı hissediyorsunuz? Metropollerde durum ne?

- Akbank KOBİ Bankacılığı olarak sektörel, bölgesel bir ayrım yapmıyoruz. Bizim yaklaşımız bu sektör, bölge iyidir, bunlar kötüdür şeklinde değil. Her sektörde, bölgede çok başarılı KOBİ’ler var. Onlarla belli bir iş ortaklığını tesis ediyor ve sürdürüyor olmak istiyoruz. Örneğin, farklı faaliyet alanlarındaki müşterilerimizin tüm bankacılık işlemlerini karşılayan paketler sunuyoruz. KOBİ’lerin faaliyet gösterdiği sektörün dinamiklerini iyi anlamak lazım… KOBİ’nin o sektördeki nakit akışını, kârlılığını, kendi dinamiklerini anladığınız zaman o sektöre ve o sektörde faaliyet gösteren KOBİ’nin ihtiyacına uygun bir kredi ile ulaşma imkânınınız var. Sektörel, bölgesel yaklaşımız aynen bu şekilde devam edecek.

 

- Bankaların yurtdışı şube ağlarını genişletmelerinin etkisi ne oldu?

- Bankamız, yurt dışındaki faaliyetlerini Almanya (Akbank AG) ve Dubai’de (Akbank Dubai Limited) bulunan iştirakleri ve Malta’da bulunan bir şubesiyle sürdürmektedir. Akbank  olarak Türkiye'nin küresel güç olma hedefine destek vererek dünyanın neresinde olursa olsun, Türk şirketlerinin her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasında yanında olmayı, onların faaliyetlerini kolaylaştırmayı ilke edindik.

 

- Takipteki KOBİ Kredilerinde yılbaşından bugüne kadar nasıl bir seyir gözleniyor?

- Sektördeki sorunlu KOBİ kredileri yılbaşına göre azalıyor. Eylül sonu itibarıyla bu oran yüzde 3,06 düzeyindeyken, bizdeki rakam sektör ortalamasının oldukça altındadır.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95