Başta en çok sevdiğimiz futbol olmak üzere birçok alanda insan kaynağı konusunda çok önemli adımlar atamadık… Hatta sınıfta kaldık. Ama iş insanları konusunda Türkiye dünyanın birçok ülkesinden daha önde gidiyor. Belki de bu yüzden futbolu kurtarmak için başarılı bir iş insanı olan Mehmet Büyükekşi’yi federasyon başkanı yaptık. Ayrıca hemen belirtelim iş insanlarımızın becerileri her yerde konuşuluyor. Kendilerini aştıkları söyleniyor. Bazıları hiç dil bilmeden Afrika’da ihale üstüne ihale alıyor.

Mehmet Çankaya bu isimlerden biri… 1986’da kurdukları Karmod’u Afrika'da rakipsiz hale getirdiler. Şirket bu kıtanın en büyük prefabrik üreticisi olarak biliniyor. Afrika’nın tamamında kentler oluşturuyor, ofisler yapıyor en önemlisi de dev şantiyeleri en kısa sürede kuruyor.

Ev ve mutfak eşyası üreticileri başarı hikayesi yazıyor. EVSİD ve ZÜCDER üyeleri dünyanın her yerine tabaktan çatala her şeyi satıyor. Çin’e rakip olmuş durumdalar. Mesut Öksüz’ün önderliğindeki ZÜCDER’in en son Antalya buluşmasına dünyanın her yerinden alıcılar geldi. Ürün siparişi verdi. EVSİD’in önceki başkanı Burak Önder döneminde başlayan atağı, şimdiki başkan Talha Özger de sürdürüyor. Polonya’da geçtiğimiz günlerde yapılan EVSİD etkinliğine katılan bütün üyeler önemli satışlar yaparak Türkiye’ye döndü.

Bu arada hemen belirtelim sektörün ihracatçılarının başkanı seçilen Çetin Tecdelioğlu’ndan çok şey bekleniyor. O ve yönetime seçilen isimler de boş durmuyor… Kısa zamanda önemli bağlantıların yoluna açmak için girişimler ve projeler başlatıldığı bilgisi geliyor. Bu alanda kısa bir süre sonra bir kaç dünya markası çıkarmak gibi bir hedefin olduğu da söyleniyor.

İş insanlarının bu becerisine en büyük desteklerden birini de İstanbul Ticaret Odası yapıyor. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç son dönemdeki bütün fuarlara iş insanlarının katılımı için büyük bir seferberlik ilan etmiş durumda. İhracata giden ilk yolun fuar olduğu düşüncesiyle hareket ediliyor. Özellikle KOBİ’lerin bu fuarlara katılması için anahtar teslim hizmet veriliyor. Bugünü kadar hiç ihracat yapmamış ama üretimde önemli başarılara imza atmış firmaların ihracatçı olması için Şekib Başkanın özel çabası gözden kaçmıyor.

Son dönemin dikkat çeken gelişmesi Şekib Avdagiç’in bu girişimlere hız vermesinin önemli bir nedeni olarak değerlendiriliyor. Bu konuda Avdagiç şu sözleri bu değerlendirmeyi haklı kılıyor:

“Pandemiyle birlikte başlayan ve pandemi sonrası da devam eden çok önemli bir gelişme var. Artık herkes yakından almak istiyor. Türkiye herkese yakın. Avrupa’ya yakın. Afrika’ya yakın. Bu coğrafi tercihi fırsata dönüştürmek, iyi değerlendirmek gerekiyor. Yakın olmak iyi ama bizden alınması için daha fazla üretmemiz gerekiyor. Daha fazla üretim içinde daha fazla ihracatçı çıkarmak temel şart. Biz bölgenin hatta dünyanın yakını olabiliriz. Bu yüzden üreten firmalarımızı ihracatçı yapmak zorundayız. Biz buna talibiz. En büyük ihracat ilişkisi fuarlarda kuruluyor. Biz firmalarımızı buraya götürüyoruz. Onlara maddi ve manevi imkanlar sağlıyoruz. İlk, ikinci ihracat ilişkisini biz sağlayalım. Sonra onlar zaten kendi ayakları üzerinde durur diyoruz. Bu nedenle üretimine güvenen, ihracat için bizim kapımızı çalabilir. Yardıma ve desteğe hazırız. Odamızın çok iyi bir ekibi var. Bu ekibin bilgi ve birikimine onlara sunmaya gönüllüyüz.”

Evet yeni başarı hikayesi yazmak isteyen iş insanlarımıza İTO Başkan Şekib Avdagiç önemli bir kapı aralıyor. Bugünü kadar üretim kalitesini ispatlamış ve hızlılık konusunda efsane haline gelmiş çok sayıda şirketimizin ihracat konusunda adım atmakta zorlandıklarını duyuyoruz. Şekib Avdagiç’in bu önerisini değerlendirmek faydalı olur kanısındayız.

Bu arada önümüzdeki dönemde iş insanlarının başarılarının önünde engel olacak gibi duran yeşil mutabakat, ya da yeşil adımlar konusunda da bir uyarısı var Şekib Avdagiç’in, bu uyarıyı da buradan onun ifadesiyle Ankara’ya iletelim:

“Yeşil mutabakat konusunda Avrupa’da önemli destekler alınabilir. Büyük şirketlerimiz bu konuda çözüm üretebiliyor. Ama KOBİ’lerin zorlandıklarını duyuyoruz. Onların işini kolaylaştırılacak bir sistem Ankara’da kurulmalı. KOBİ’lerin bu desteklerden istifade etmesi için onlara yol gösterecek bir sisteme ihtiyaç var.”

Hemen belirtelim yeşil üretim konusunda Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi gibi üretim odaklarında işlerin daha kolay olduğunu biliyoruz.

Düzce Ticaret Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin bu konunun önemine dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde organize üretim odaklarının yeşil adımlar konusunda önderlik yapacağının müjdesini veriyor.

Başarı hikayesi yazan iş insanlarımızı son olarak bir de öneri iletelim… Öneri sahibi perakende sektörünün önde gelen isimlerinden Cemal Özen… Önerisi şöyle: “Yeni dönemde tarıma ve gıdaya yatırım yapın. Dünya açlık krizine doğru gidiyor. Tarım ve gıdada iyi olan ayakta kalacak. Gelin bu alanda daha güçlü olalım.”

Son sözü de şöyle ifade edelim. Türkiye’nin iş insanları konusundaki başarısı ekonomide ayakta kalmasını sağlıyor. Ama bütün yükü de onlara yıkmak ne kadar sürdürülebilir olur onu da sizlerin görüşüne bırakıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner102

banner101

banner100

banner99

banner98

banner96