Öne Çıkanlar Mustafa Varank Prof. Dr. Taner Berksoy Arçelik Üretim Koordinatörü Alp Karahasanoğlu ÇOSB Girişimcilik Paneli GİRAY DUDA

Eğlence ve yıldızlar şehri, dünyanın tatil cenneti Miami

ÖZGÜR ESEN

Bu sayımızda Amerika’nın ve dünyanın en gözde tatil yeri olan, deniz, kum, güneş ve gece hayatı dendiğinde Amerika'da ilk akla gelen şehirlerden biri olan Miami’ye gidiyoruz. Bizim için bu güzel deniz kenarı şehrine uzaklık, maalesef dünyanın öbür ucu olarak ifade edilebilir. Ancak orada göreceğiniz güzellikler bu uzun ve yorucu yolu gitmeye değer.

NASIL GİTMELİSİNİZ?

Miami’ye; Türk Hava Yolları ya da Lufthansa ile Türkiye’den tek aktarma ile gidebilirsiniz. Ancak; bu şekilde çok yorucu ve uzun ayrıca da çok pahalı oluyor. Benim tavsiyem başka bir kıtaya o kadar yolu gitmişken vaktiniz varsa New York’a Türk Hava Yolları ile gidip iki-üç gün New York’u gezdikten sonra iç hat uçuş ile Miami’ye gitmeniz. Eğer herhangi bir tur operatörüyle yolculuk yapmıyorsanız, uçak rezervasyonu konusundaki tercihiniz THY olsun, biraz pahalı ama değer. Ayırmanız gereken gün sayısı bence; New York için dört-beş gün, Miami içinse en az altı-yedi gün ve Orlando’yu da görmek istiyorsanız iki gece üç gün de Orlando’ya ayırmalısınız.New York’a şehrin doğusundaki
John F. Kennedy ( JFK ) Havalimanı’na THY, US Airways ve Delta Airlines İstanbul’dan direk uçuyor.

Son yıllarda keşfettiğim bir iç hat uçak firması olan ve New York -Miami arasındaki yolculuklarda kullandığım Jet Blue, (ww.jetblue.com ) ekonomik ve Amerika iç hat uçuşlarında benim için sürpriz olan bir uygulama ile tek bagajınıza ücret ödemeden yolculuk yapmanıza olanak sağlıyor. Ancak; ikinci ve üçüncü bagajlar için ise bir miktar ödeme yapmanızı istiyor.

OTEL REZERVASYONUNU ÖNCEDEN YAPTIRIN

Miami’ye gitmeden önce internetten keyfinize ve bütçenize uygun otel rezervasyonunuzu yaptırmalı, havaalanından almak üzere kiralayacağınız aracınızı ve yolları çok iyi bilmiyorsanız navigasyon cihazınızı unutmamalısınız. Araç kiralarken küçük bir fark ödeyerek paralı yollar için geçiş hakkını da almanızı öneririm, büyük kolaylık sağlıyor. Lütfen internetten otel veya otomobil kiralama sırasında iptal şartlarını kontrol etmeyi unutmayın çünkü çoğu site belli bir süreye kadar ücretsiz iptal şansı veriyor. Dünya hali eğer herhangi bir aksilik olur da herhangi bir rezervasyonunuzu iptal etmek isterseniz boşuna ceza ödemeyin.

TERCİHİM FORTH LAUDERDALE

Ben Miami yerine 15-20 dakika uzaklıktaki Forth Lauderdale’de kalmayı tercih ediyorum. Çünkü Forth Lauderdale dinlenmek için çok sakin ayrıca aracınız olması nedeniyle Miami’ye çok yakın. Bu nedenle Miami’deki pahalı otel ya da pansiyonlar yerine burada daha ekonomik ve keyifli yerler bulabiliyorum. Üstelik buradaki otellerde araba için ücretsiz park yeri de oluyor. Aksi halde ücretli park yerlerine günlük yaklaşık 20 dolar ödeyebilirsiniz. Forth Lauderdale Havaalanı Miami’ye göre sakin ve kolay bir havaalanı. Uçaktan çıkıp bavullarınızı aldıktan sonra kiralık aracınızı almak için kiralama firmalarının bulunduğu bir başka binaya kapının önünden servis gidiyor. Aracımı internetten gittiğim kişi sayısına göre büyük ya da küçük ayarladığım için yanımdakiler ve bavullar ile ilgili sorun yaşamıyorum. Küçük bir uyarı; bavullarınızın dünyanın en büyük outleti olan ve gezerek bir günde bitiremeyeceğiniz Sawgrass’ın orada olması nedeniyle dönüşte iki katına çıkacağını düşünerek aracınızı kiralayın lütfen.

ADINI, MAYAİMİ KIZILDERİLİ KABİLESİNDEN ALIYOR

Miami, Florida Eyaleti’nin en gözde turistik şehirlerinden biri, aynı zamanda lüksün ve eğlencenin başkenti olarak kabul ediliyor. Güneydoğu Florida’da Biscayne Körfezi üzerinde yer alıyor. İsmini, tarihte sınırları içerisinde yaşamış olan Mayaimi Kızılderili kabilesinden aldığı söyleniyor. Latin Amerika’ya geçiş kapısı olarak bilinen kent, Latin Amerika ülkelerine ait işletmelerin merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Gelirinin büyük bir bölümünü turizmden elde ediyor. Miami; art decor mimarisi, eğlence hayatı, muhteşem doğası, havasının güzelliği ve plajlarıyla tam anlamıyla bir turizm cenneti.

KIŞ AYLARINI TERCİH EDİN

Ekvatora yakın olması nedeniyle yarı tropik bir iklime sahip. Yıl boyu oldukça sıcak bir havanın etkisinde olan şehri ziyaret etmek için en uygun dönem, daha az sıcak ve nemsiz geçen kış ayları. Sıcaklık genelde yıl boyu 20 derecenin altına düşmüyor.  Aralık, Ocak, Şubat aylarında ise 17-18 derece oluyor. Tedbirli gitmenizde fayda var, tropik bir iklim olduğu için bazen yağmur yağabiliyor. Ağustos, Eylül aylarını tavsiye etmeme sebebim, o dönemde fırtına, kasırga gibi doğa olayları olabiliyor. Gezmeye gidip korku filmi çevirip gelmenizi istemem.KRİZ KONUT FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ

Amerika’nın bu gözde şehrinde emlak fiyatlarının krizle yüzde 70 oranında düşmesi nedeniyle Türk yatırımcılar bölgede pek çok emlak alımı gerçekleştirmiş. Miami’de yaşayan arkadaşlarım kriz sonrasında ev fiyatlarının çok düştüğünü, 200-250 bin dolar olan iki oda iki banyo apartman dairelerinin yaklaşık 70 bin dolara,  400-450 bin dolara satılan müstakil evlerin ise yaklaşık 200 bin dolara satıldığını ve kriz döneminde Türklerin şehirden çok sayıda ev aldığını söylüyorlar. Krizin etkilerinin azalmasıyla tüm Amerika’da olduğu gibi Miami'de de ev fiyatlarında artışların başladığını ancak hala uygun koşullarda emlak alınabileceğini bildiriyorlar.

KONUT ALIRKEN DETAYLARINI KONTROL EDİN

Miami’nin içinde bulunduğu Florida eyaletinde ev alanlar komisyon ücreti ödemiyor ayrıca, hiç bir ücret ödemeden profesyonel yardım alabiliyor. Tapu işlemleri 30 gün kadar sürüyor ve ev almak için şahsen şehirde bulunmak gerekmiyor, ödeme elektronik olarak banka hesabına gönderilebiliyor. Ancak; ev almak isteyenlere için en önemli uyarı, aldıkları eve ödemeleri gereken aidat ve vergilere dair ayrıntılı bilgi edinmeleri. Çünkü evin durumuna göre aidatlar tahminlerin çok ötesinde olabiliyor. Ev satın alanlar konutu almadan önce önce mutlaka bütün detayların kontrol edilmesini öneriyor.

Holocaust Memorıal

Görülmesi gereken yerlerin başında gelen bu heykel 130 gerçek boyutlu figürlerle kaplı ve bir kol şeklindedir. Faşist Hitler yönetimi tarafından Almanya’da öldürülen Yahudilerin anısına yapılmış. Holokost sözcüğü; ( Nazi Soykırımı, Yahudi Soykırımı ) 1933 yılında Yahudilerin haklarının azaltılması ile başlayan, sonunda Nazi hükümetinin eline geçirebildiği yaklaşık 6 milyon Avrupa Yahudisinin sistemli bir şekilde öldürüldükleri katliama verilen isimdir.

Özellikle Polonya'da toplu halde kurşuna dizme şeklindeki katliam, Nazilere göre etkili bulunmuyor, bu sebeple daha büyük bir yok etme için, yeni yöntemler aramaya başlıyorlar. 1941 yılında Gaz Kamyonları sistemini kullanmaya başlıyorlar. Kamyona, başka bir kampa götürülmek üzere bindirildiğini zanneden Yahudiler, Nazi’ler tarafından kamyonun egzoz dumanının kamyonun arka kısmına bağlanması sonucunda egzoz gazından boğuluyorlar. Hastalar, ruhsal ve bedensel engelliler ise 1939-41 yılları arasında, yapılan sabit gaz odalarına kamyon egzozu bağlanarak öldürülüyorlar.

ÜNLÜ Ocean DrIve CADDESİ

Pek çok dizi ve filmden tanıdığınız bir cadde Ocean Drive. Özellikle hatırlayacağınız dizi isimleri Miami Vice,  Scarface, Dexter. Bütün cadde renkli, Art Deco stili ev, otel ve lokantalar görebileceğiniz tropik havalı, pahalı arabaların park ettiği ister yürüyerek ister arabanızla vakit geçirip, bir öğlen veya akşam yemeği yemek yiyebileceğiniz ya da değişik kokteyller içebileceğiniz bir cadde. 1946 yılında Reggio Calabria’da doğan İtalyan modacı Gianni Versace’nin kıskanç erkek sevgilisi tarafından öldürüldüğü evi de bu yol üstünde bulunuyor, ancak bina artık Versace ailesi tarafından ev değil otel olarak değerlendiriliyor.

 

ÇOK RENKLİ Downtown MIamI

Şehrin gelişen, gökdelenlerle dolu birçok sanatsal etkinliğin ve şovların yer aldığı ünlü Olympia Theater’ın da bulunduğu şehir merkezi olarak biliniyor. Konaklamak için bence uygun bir bölge değil ama oraya kadar gitmişken bir akşamınızı burada değerlendirebilirsiniz. Ayrıca; 1924 yılında yapılan ve şehrin ilk gökdeleni olan Freedom Tower’da ( Özgürlük Kulesi ) Biscayne Bulvarı üzerinde bulunuyor.

Downtown Miami’de bulunan Bayside’ de ise; hem bir şeyler yiyip içilebiliyor, hem alışveriş yapılabiliyor. Bu bölgede; lezzetli balık, karides ve yengeç bulabileceğiniz Forrest Gump filminin de çekildiği Bubba Gump, patenli seksi garsonların hizmet verdiği Hooters ve meşhur Hard Rock Cafe bulunuyor.

 

24 SAAT YAŞAYAN COCONUT GROVE

Büyük iki alışveriş merkezi, lokanta, kafe ve barların bulunduğu bu bölge bütün yıl boyunca pek çok değişik festivale sahne oluyor. Ayrıca bilim ve uzaya ilgisi olanlar için de eşsiz bir yer olan Miami Museum of Science and Space müzesi de bu bölgede buluyor. Deniz akvaryumu olan Miami Seaquarium da değişik balık türlerini ve yunus ve balina şovları izlenebiliyor.

BÜYÜK PARKLAR BÖLGESİ

Crandon Park ve Bill Baggs Cape Florida State Park adındaki büyük parklar bu bölgede bulunuyor. Miami’nin en güneyinde ki bu beyaz kumlu sahillerde doğa turları ve bisiklet gezileri yapılabiliyor.

LIttle Havana ( Küba Mahallesi )

Kübalı göçmenlerin oturduğu ve memleket özlemiYle oluşturdukları büyük bir mahalle olarak biliniyor. Evler, sokaklardaki Latin müziği sesleri, size küçük bir Küba deneyimi yaşatsa da, adıyla insanı kendine çeken, semt “bacağında puro saran seksi kadınlar” görmek isteyenler için hayal kırıklığı yaratıyor. Bunun yerine fareler ve evsizler bulunuyor. Az da olsa güzel yerler bulunabiliyor ama gitmezseniz çok da bir şey kaçırmış olmazsınız.

timsahlar ve yüzlerce mağaza

Sürüngen veya böcek korkunuz varsa kesinlikle gitmeyin. Bu bölgede; doğal ortamında yaşayan timsahlar görülebiliyor. Turlar yüksek hızlı botlarla yapılıyor. Miami’den araba ile yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Amerika’nın en büyük outletinde,  yüzlerce mağaza ve marka bulunuyor. İçinde başta Amerika’nın olmak üzere dünyanın hemen hemen her türlü ünlü markası bulunuyor. Alışveriş seviyorsanız bir günde bitmeyeceğini söylemeliyim. Belli saatlerde şehirden outlete ve ters yöne otobüs servisi var ama daha önce de söylediğim gibi arabasız çok sıkıntı çekersiniz.

bot turunda biletinizi saklayın

Bot turu ile küçük adalar arasında gezerken dünyaca ünlü iş adamları, film yıldızları, sporcular ve müzisyenlerin yazlık evleri görülebiliyor. Evlerin mimarisi hoş ancak fiyatları inanılmaz rakamlar. Bot turunda istediğiniz durakta inebiliyor etrafı gezdikten sonra tekrar bota binip bir sonraki durağa gidebiliyorsunuz. Bu nedenle biletlerinizi turunuzu bitirene kadar atmamanızı öneriyorum.

 

FÜZE VE FÜZE RAMPALARI MÜZESİ

Miami ile Orlando arasında bulunan Kennedy Uzay Üssü, ABD’nin uzay araştırmaları süresince ürettiği füzelerin ve füze rampalarının sergilendiği bir parka benzetilebilir.

Aynı zamanda dünyanın uzaya açılan kapısı olarak bilinen, dünyanın en iyi uzay ve havacılık müzesi olan Cape Canaveral Kennedy Space Center'da Uzay mekiklerinin fırlatma rampaları, uzay mekiğini oluşturan parçalar, uzayla ilgili merak ettiğiniz tüm konularla ilgili olarak müze ziyaret edilebiliyor. 1968 yılının Aralık ayından itibaren tüm insanlı uçuş araçlarının sergilendiği müzede astronotların uzaydaki yaşamları hakkında da bilgi sahibi olunabiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95