Öne Çıkanlar TÜSİAD Sıçrama Yapan Şirketler Vahap Munyar Hürriyet Yayın Yönetmeni oldu Doç. Dr. İzak Atiyas TÜRK Eximbank irtibat bürosu açıldı Prof. Dr. Taner Berksoy

24 saat sanayicinin hizmetindeyiz
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı İbrahim Halil Mazıcıoğlu, Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni (TEKSANDER) ziyaret etti. 9 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen ziyarete Komisyon üyesi ve aynı zamanda Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişci, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay ve TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ile TEKSANDER Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu.

Ziyarette Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşunda karşılaştıkları zorlukları dile getiren TEKSANDER Başkanı Sarıoğlu şunları söyledi: “Komisyonumuzu derneğimizde görmek bizi çok mutlu etti. Tekirdağ hep tarım şehri olarak bilinirdi, artık sanayisiyle de adından söz ettiriyor. Bizim dernek olarak tek amacımız var ilimizi Sanayi Odası’na kavuşturmak. Tüm çalışmalarımızda bu yöndedir. İlimizde 5 tane Ticaret ve Sanayi Odası var. Tüm Odalarımızın başkanları iyi insanlar ve iyi tüccarlar, fakat sanayici ile ticaret erbabının dertleri farklı. Sanayicilerimiz bu odalarda yeteri kadar temsil edilmemektedir. Komisyonumuzdan ilimize Sanayi Odası kurulması yönünde desteklerini talep ediyoruz. Türkiye’de mevcut 12 tane Sanayi Odası var. En son 1989 yılında Sanayi Odası kurulmuş. Tekirdağ ili genelinde 1.700 tane sanayici var. Sanayi Odasının eksikliğini hissettik ve çalışmalara başladık. Odamızın kurulması halinde 13. Sanayi Odası olacağız fakat büyüklük olarak Türkiye’nin 7. büyük Sanayi Odası olacağız. Bunu sanayicimize anlattık. Sanayicilerimizde bize Odanın kurulması için sonsuz destek verdi. Kanunda belirtildiği üzere Sanayi Odası kurulabilmesi için bir ilde en az 1.000 sanayici olması gerekiyor ve bunların yarıdan bir fazlasının talep etmesi sonucunda oda kurulabileceği belirtiliyor. Bizim şartlarımız zaten bunları sağlıyor. Bu çerçevede 1.040 sanayicimizin imzasıyla TOBB’a ve ilgili Bakanlığa müracaatımızı yaptık. 2004 yılında TOBB kanunu değiştirilerek odaların kurulabilmesi için TOBB’un olur verme şartı eklenmiştir. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile konuyu birebir görüştük. Kendisi çok olumlu yaklaştı. Görüştüğümüz tarihte Oda ve Borsaların seçim süreçleri vardı. Kendisi bizlere seçimlerden sonra gerekenin yapılarak destek vereceğini belirtmişti. Ama seçimlerden sonra 1,5 yıl geçmesine rağmen TOBB’dan bir cevap alamadık. Bizim sizden dolayısıyla Hükümetimizden istediğimiz bununla ilgili kanuni düzenlemelerin yapılarak TOBB’un olur verme şartının kaldırılmasını talep ediyoruz. Ben 40 yıllık sanayiciyim hiçbir dönemde Hükümetlerden bu kadar destek görmedik. AK Parti iktidarı ile birlikte milletvekillerimiz, bakanlarımız ve Hükümetimiz her an biz sanayicilerin yanında oldular. Dertlerimizi sorunlarımızı en yetkili kişilere birebir anlatabilme imkanı bulduk.”MAZICIOĞLU: SANAYİCİLERİMİZİN 24 SAAT EMRİNDEYİZ

Ziyarette Tekirdağ’a ilk kez geldiğini söyleyen Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mazıcıoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Tekirdağ cennetten bir köşe. Konumum itibariyle sanayisini hep duyuyordum, doğal güzelliklerini de ilk defa görme fırsatı buldum. Komisyon Üyemiz ve Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi’nin bu tür organizasyonlarda gösterdiği çabayı takdirle karşılıyorum. Her fırsatta Tekirdağ’ın sorunlarını dile getiriyor. Bu anlamda böyle bir Milletvekiliniz olduğu için Tekirdağlılar olarak şanslısınız. Tekirdağ Hükümetimizin koyduğu 2023 hedeflerinde ihracatı ve sanayisiyle çok fazla söz sahibi olacaktır. Biz Hükümetimiz ve Komisyonumuz olarak sanayicilerimizin 24 saat emrindeyiz. Milliyetçilik sözle olmuyor. İhracatla istihdamla oluyor. Eğer üretiminiz ve ihracatınız varsa refahınız oluyor. İşte siz sanayiciler hem en büyük milliyetçi hem de en büyük vatanperversiniz. Biz ne zamanki enerji de dışa bağımlılığımızı bitirirsek o zaman hedeflerimize daha kolay ulaşırız. Onun için hükümetimiz enerjiye çok ciddi teşvikler veriyor. Tabi üretim yaparken doğaya ve çevreye de saygılı bir şekilde üretim yapacağız. Bunun hassasiyetlerini Tekirdağlı sanayicilerimizde görüyoruz.”

TALEPLERİNİZ İÇİN BAKANDAN RANDEVU ALIRIM

Tekirdağlı sanayicilerin Sanayi Odası taleplerini değerlendiren Mazıcıoğlu, “Ben şahsım olarak yani Halil Mazıcıoğlu olarak Tekirdağ’da bir Sanayi Odası’nın olmamasını eksiklik olarak görüyorum. Sanayi Odası’nın da sanayici için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Kendim de Gaziantepli bir sanayici olarak ilimizde Sanayi Odası’nın kurulmadan önce ve kurulduktan sonraki farkı çok iyi biliyorum. Gaziantepli sanayiciler olarak Sanayi Odası’nın faydasını çok gördük. Sanayi Odası’nın bir ilde olması sanayiciler için büyük bir güzelliktir. Bu güzelliği Tekirdağlı sanayicilerimizin de yaşamasını istiyorum” dedi. Mazıcıoğlu, TEKSANDER Başkanı Sarıoğlu’nun TOBB Kanunu’nda ‘yeni odalara olur verme yetkisi’nin kaldırılmasını talebini şöyle değerlendirdi: “İstekleriniz hakkında Sayın Bakanımız Fikri Işık’tan randevu alıp, sizlerin görüşmesini sağlayacağım” dedi.

Daha sonra TEKSANDER Yönetim Kurulu üyelerinden Erdim Noyan, Süleyman Sırrı Kolot, Kemal Kurt, Orhan Kökhan söz alarak sanayicilerin sorunlarını aktardılar. Ziyarette hazır bulunan Aymar Yağlarının sahibi Beşir Özyurt’ta Tekirdağ limanıyla ilgili sorunları dile getirdi. Ziyaretin sonunda Mazıcıoğlu’na, Sarıoğlu tarafından günün anlam ve önemine binaen bir plaket verildi.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96