Öne Çıkanlar Global Sanayici GİRAY DUDA KPMG Hilal Ünalmış Arakelyan

Tekirdağlı sanayiciler savunma sanayi sektöründen pay almak istiyor
Tekirdağlı sanayicilerin savunma sanayi ve havacılık sektörü için neler üretebileceği, bu sektörlerden nasıl pay alabileceği düzenlenen bir toplantıyla masaya yatırıldı. 

Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER), Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, NKÜ Teknopark A.Ş. ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) işbirliğiyle hazırlanan “Tekirdağlı Sanayiciler Savunma Sanayi Sektörünü Ele Alıyor” konulu konferans 8 Mayıs 2014 Saat 14:00’ te Tekirdağ Ticaret Borsası Konferans Salonu nda gerçekleştiridi. Toplantıya, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Vali Yardımcısı Mahmut Yıldırım, Tekirdağ Bilim, Teknoloji ve Sanayi İl Müdürü Fahrettin Akçal, NKÜ Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker, SaSaD Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Baysak,  TEKSANDER Başkan Yardımcısı Erdim Noyan, TEKSANDER Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Akın ve Genel Sekreter Soner Şaşmaz ile farklı sektörlerden yüze yakın konuk sanayici katıldı.
 
TEKİRDAĞ SANAYİCİLER DERNEĞİ’NİN İLK ETKİNLİĞİToplantının açılış konuşmasını TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdim Noyan yaptı. Noyan konuşmasında, “ Toplantımız ülkemiz savunma sanayiinin gelişimine katkıda bulunma ve bölgemizdeki sanayicilerimize savunma sanayii konusunda sektörel bilgi verilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. Ana amacı Tekirdağ Sanayi Odasını kurmak olan Tekirdağ Sanayiciler Derneği’nin ilk etkinliğini gerçekleştiriyor olması bizim için ayrı bir sevinç kaynağıdır. Yaklaşık 1500 sanayicisi bulunan Tekirdağ’da elle sayılacak kadar savunma sanayii sektörüyle ilgili faaliyette bulunan sanayicimizin olması da ayrı bir üzüntü konusudur. Amacımız Tekirdağ’da savunma sanayii konusunda faaliyet gösteren firma sayısını artırmaktır" dedi.

DEVLET DESTEĞİ VE SEKTÖREL İŞBİRLİĞİ

Savunma sanayiinin gelişiminde çok önemli iki temel faktör olduğunu düşündüğünü belirten Noyan şunları söyledi: “Birinci  temel faktör devlet desteği, diğeri ise sektörel işbirliğidir. Yapılacak yatırım projelerinde devletimizin özellikle Ar-ge desteği ve öncelikli yatırım uygulamaları gibi teşvikler, sektörün geleceğine son yıllarda çok büyük katkı sağlamıştır. Ancak 2023 vizyonunda istenen hedeflere ulaşmak için bu gelişmelerin artarak devamlılığı ve özellikle de sektördeki sanayicilere üretilen ürünle ilgili sürekli pazar oluşturulması zorunludur. Diğer faktöre gelecek olursak savunma sanayiine katkı yapan tüm sanayi kuruluşlarının sadece şirketlerine değil ülkeye de katkı sağlayacakları bilinci ile hareket edip işbirliği içinde olmaları gerekmektedir. Dünyada bu sektörde köşebaşları tutulmuş olduğu için çok güçlü işbirliği ve dayanışmayla rekabet edilebileceği gerçeğini unutmamak gerekir. Savunma sanayiinin özellikle son 20 yılda özel sektöre açılımı ile sektörde çok hızlı gelişme olduğunu ve bugün savunma sanayiimizdeki gelişme sonrasında dünyanın birçok ülkesine ihracat yapar konuma geldiğimizi görüyoruz.Savunma sanayiinin gelişimine etki edecek en önemli faktörlerden biri de geçmiş yıllarda çok ilgimi çeken eski adıyla Namsa' nın (Nato Mantenance and Supply Agency Nato Bakım ve İkmal Teşkilatı) yeni adıyla NSPA’nın (Nato Support Agency / Nato Destek Ajansı) çok iyi değerlendirilmesi gerektiğidir. Malesef alış ve satış arasındaki büyük uçurum olan ülkelerden birisiyiz. NATO Destek Ajansı, ticari faaliyetlerin nasıl yapılacağını sanayicilerimize çok iyi anlatması gerekiyor. Bu konuda oluşan fırsatların da SaSad, sanayi odaları, ihracatı geliştirme merkezleri ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı veya Bilim, Sanayi ve Teknolji Bakanlığı tarafından bir bültenle duyurulmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum”


İKİ TOPLANTI DAHA PLANLIYORUZ

Yapılan bu ilk toplantının ikincisinin SaSaD’ın da destekleriyle Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve sektörün ana tedarikçilerinin de katılacağı bir toplantıyla devam etmesi gerektiğini belirten Noyan, “İkinci toplantıda ana tedarikçi firmaların yetkilileriyle birebir iş görüşmeleri ve firma ziyaretleri yapılması planlanmaktadır. Üçüncü toplantıyı ise Ankara’da düzenlemeyi düşünüyoruz. Buradaki toplantıda da yine ana tedarikçi firmaların yetkilileriyle birebir iş görüşmeleri ve ana tedarikçi firmaların ziyaret edilmesi planlanmaktadır. Türkiye'nin sanayi sektöründe 8'inci büyükşehri olan ve bünyesinde 13 tane OSB barındıran Tekirdağ'da savunma sanayiinin geliştirilmesine yönelik bu toplantının tüm katılımcılar için faydalı olmasını temenni eder, bu toplantının düzenlenmesine katkı veren Savunma Sanayii İmalatçıları Derneği'ne (SaSaD), Tekirdağ Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne Namık Kemal Üniversitesi'yle değerli Konuklarımıza Tekirdağ Sanayiciler Derneği adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

AKIN: SEKTÖRDE TEKSTİL ÇOK ÖNEMLİ

Noyan’ın arkasından söz Alan TEKSANDER yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda SaSaD üyesi Öztek Tekstil Terbiye Tesisleri San. ve Tic. A.Ş.’ nin Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Akın savunma sanayii sektöründe faaliyete başlama öyküsünü ve firmasıyla ilgili savunma sanayiine yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akın, savunma sanayi sektöründe tekstilin önemli bir yeri olduğunu belirtti.

AKÇAL’DAN ÜÇ MADDELİK ÖNERİ

 “Dünyada ve Ülkemizde Savunma Sanayiinin Ekonomik Boyutu” konulu bir sunum yapan Tekirdağ Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal şu değerlendirme ve önerilerde bulundu: “2002 yılı itibariyle dünyada yapılan toplam askeri harcama tutarı 1 milyar 218 milyon dolarken, bu tutar 10 yılda yüzde  44 artışla 2012 yılı itibariyle 1 milyar 756 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii firması arasında Türkiye’den ASELSAN ve TUSAŞ yer alıyor. Türkiye savunma sanayiİ sektörü 2011 yılında 1 milyar 89 milyon dolar ihracat yapmıştır. Türkiye’nin 2023 yılına kadar; yerli savaş uçağı, yerli eğitim uçağı, yerli helikopter, insansız uçak, yerli tank, milli otomatik tüfek, muhtelif zırhlı araçlar, milli gemi, denizaltılar, yerli füzeler, yerli uydu, milli elektronik yazılımlar’ın milli imkanlarla üretilmesi gibi ciddi hedefleri mevcuttur. Yine savunma sanayiİ sektörünün 2023 yılına kadar ihracatını 25 milyar dolara çıkarması hedeflenmektedir. Türkiye, Avrupa’da askeri harcamalar sıralamasında; İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’dan sonra 5’inci sırada yer alıyor. Ortadoğu’da ise İran, Suudi Arabistan ve İsrail’ den sonra 4’üncü sıradadır. Üretimde yerlilik oranı 2006’da yüzde 36.7 iken 2012’de yüzde 54’e yükselmiştir.

490 FİRMA 51 BİN 55 ÇALIŞAN

Savunma sanayiinde ilimiz potansiyeli, direkt ilgili sektörlerde 266 firma 24 bin 814 çalışan, sektörle ilişkilendirilebilecek 224 firmada 26 bin 241 çalışan olmak üzere toplamda 490 firma 51 bin 55 çalışanıyla faaliyet gösteriyor. 

İlimiz firmalarının savunma sanayii sektöründen daha fazla pay alması için bu yıl eylül-ekim aylarında Savunma Sanayii Müsteşarı ve SaSaD üyesi firmaların ilimize 2-3 günlük bir iş ve inceleme gezisi yapılması sağlanmalıdır. Bu gezinin birinci günü bazı firmalarda Savunma sanayii sektör firmaları tarafından yerinde incelemeler yapılmalıdır. Bu şekilde ilin potansiyeli ortaya konulmalıdır. İkinci gün Savunma Sanayii Müsteşarı ve SASAD üyeleriyle il firma yetkililerinin katıldığı bir toplantı yapılmalıdır. SaSaD üyeleriyle Tekirdağ firmaları ikili görüşmelere geçmeli, firmalarla iş bağlantısı çalışmaları yapılmalıdır. Tekirdağlı sanayiciler tarafından gelecekte bir Ankara’ya bir iş gezisi ziyareti planlanmalıdır.”

PROF. DR. EKER: KOBİ’LERİN TEŞVİK EDİLMELİ

Yaptığı sunumda savunma sanayi alanında üretilebilecek ürünlerini anlatan Namık Kemal Üniversitesi Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker, savunma sanayii faaliyetlerine yerli sanayinin katılımı çerçevesinde, KOBİ’lerin teşvik edilmesi büyük önem arz etmektedir. KOBİ’lerin yaratıcı, esnek ve dinamik yapısı sektörü güçlendirecek, yerlileştirme hedeflerine ulaşılmasında önemli katkılar sağlayacak ve nihayetinde sektörde verimliliği arttıracaktır” dedi. BAYSAK’TAN SEKTÖRE GENEL BAKIŞ

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) Genel Sekreteri Hüseyin Baysak, SASAD’dın kuruluş sürecini, faaliyetlerini, uluslararası işbirliği çalışmalarını, savunma sanayii sektörünün dünü, bugünü ve gelecekteki olası durumunu, sektörün ekonomik büyüklüğünü grafikler eşliğinde anlattı. Savunma sanayii için üretilebilecek ürünler hakkında bilgi veren Baysak, savunma sanayiinde tedarikçi olabilmek için neler yapılması gerektiğini anlattı. Baysak, üretim sürecine dahil olan firmaların üretim ve ihracat izin işlemlerini, iş almayı düzenleyen esasları toplantıya katılan sanayicilere aktardı.

VALİ YERLİKAYA: TEKİRDAĞ HAKKINI ALMALIKapanış konuşmasını Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya yaptı. Tekirdağ sanayisi hakkında ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yerlikaya, “Tekirdağlı sanayicilerin her platformda yer almasını, giriştiği bütün faaliyetlerde başarılı olmalarını, hem kazanmalarını hem istihdam yaratmalarını hem de ülkemize katma değer oluşturmalarını arzuluyoruz. Bu konuda elimizden gelen bütün desteği, Valiliğimiz, Bilim, Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğümüz, Namık Kemal Üniversitemiz, henüz Sanayi Odamız kurulamamış olsa da şimdilik Tekirdağ Sanayiciler Derneği olarak vereceğiz” dedi. Tekirdağlı sanayicilerin Türkiye ve dünyada ki ekonomik pastadan daha fazla pay alabilmeleri konusunda farklı organizasyonların da düzenleneceğinin sinyallerini veren Vali Yerlikaya, programa katılan tüm konuklara teşekkür ederek Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) Genel Sekreteri Hüseyin Baysak’a TEKSANDER adına hazırlanan plaketi takdim etti. 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner98

banner97

banner96

banner95

banner91

banner90