Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu iş dünyasında bir devrim daha yaptı. Önce yerli otomobil konusunda işbirliği konusunda çok önemli bir zihniyet dönüşümünü gerçekleştirdi. Türkiye’nin devlerini ya da babayiğitlerini yerli otomobil hedefinde buluşturdu. Bu birlikte iş yapma konusunda çok başarılı olmayan iş dünyası için önemli bir dönüşüm olarak kayıtlara geçti.

Şimdi de girişimcilik alanında önemli bir adım daha atarak yeni bir devrime imza attı ve yine farklı kesimleri buluşturdu. Bu büyük buluşmayı özetle aktaralım… Eylül ayında dünya devi Facebook, TOBB ve Habitat Derneği (Habitat) ile işbirliği yaptı.

Ve dünyada bir ilke imza atarak “Facebook İstasyon”u adını verdiği bir girişimcilik merkezinin kapılarını açtı. Amaç Türkiye’deki işletmelerin, özellikle de KOBİ’lerin ihracat için yeni pazarlara erişmeleri sağlamaktı. Bu amaçla eğitim verilecek, becerilerin gelişmesi sağlanacaktı. KOBİ’lerin dijitalleşmesini hedefleyen Facebook İstasyonu, aynı zamanda iş arayışında olan bireylere de destek verecekti. Kısa sürede bütün bu hedefler konusunda önemli adımlar atıldı.

Rifat Hisarcıklıoğlu bu çalışmayı Facabook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş ile başlatmıştı. Daha sonra Derya Matraş, Facebook’un Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Ve istasyon projesi de yeni bir aşamaya geldi. Hisarcıklıoğlu bu defa TOBB Başkanlığı’nın yanı sıra ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) Türkiye Milli Komitesi Başkanı olarak yeni bir hamle yaptı. Yine bir araya gelmesi güç kurumları buluşturdu. ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) Girişimcilik Merkezi, İstanbul’da Bölge Ofisi kurdu ve TOBB, Facebook ve Habitat’ın işbirliğinde oluşturulan ‘Facebook İstasyon’a ortak oldu.

Özellikle genç girişimcilerin küresel ticarette aktif hale getirecek bu tarihi adım sırasında Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikteydik. Her adımda girişimciliği güçlendirmek için çalışan Hisarcıklıoğlu’nun değerlendirmesi şöyleydi:

- Girişimcilik Merkezi, bölge firmalarını uluslararası network ağına katmayı hedefliyor. Ancak bu sayede girişimciler küresel ticaret düzeyinde birer oyuncu olabilirler. Küresel düzeyde girişimci olmanın yolu da öncelikle, Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinin girişimcileriyle birlikte bölgesel bir girişimcilik merkezi olmamızla gerçekleşebilir. Bu küresel network içerisinde 100'den fazla ülkeden ticaret odaları ve birlikleri ve ICC üyesi uluslararası firmalar var. Bu Merkez; gençlerin becerilerini geliştirmesi, yereldeki girişimcilerimizin, Start-uplarımızın küreselde bağlantılar kurması ve ilişkilerini artırması için çalışacak. Kısaca, ICC Türkiye Milli Komitemiz ve ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Ofisi ile küresel network artık girişimcilerimize daha yakın. Geleceğimizi kurgularken önce teknoloji kavramını anlamalıyız. Bugün hayatımızın merkezinde olan birçok teknoloji bundan 10 yıl önce icat edilmemişti. Dünyanın en büyük şirketleri listesinde eskiden finans ve enerji şirketleri ağırlıklı olurdu. Artık küresel devler listesinde mazisi 10-15 yılı bulmayan teknoloji girişimlerini görüyoruz.

Bu tarihi adım sırasında bir başka önemli isim daha vardı… Hem kamu hem de özel sektör deneyimi olan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da bu tarihi adımın destekçileri arasındaydı. Ve bu nedenle onun tespitlerini aktarıyoruz…

- Girişimcilik ofislerini çok önemsiyoruz. Bizim temel görevimiz ihracatı artırmak. Geçen yıl yüzde 2.2 ihracatımızı artırdık. Dünyada değer bazında ihracatı en fazla artıran 8 ülkeden biri olduk. Gelişen bu dünyada bizim dijital ortamdan yararlanarak girişimci sayımızı artırmamız lazım. Bunun için de bu merkezler çok önemli. Bu merkezler sayesinde işletmelerin yeni kapılara ulaşabileceği bir yol açılıyor. İnsanımızda girişimci ruhu var ama bunu bir türlü eyleme dönüştüremiyoruz. Sosyal medyayı iş hayatına daha fazla transfer etmeliyiz.

Değerlendirmeler muhteşem… Şu tespit çok önemli. Türk halkı sosyal medyayı çok iyi kullanıyor. Ancak bunu fırsata dönüştüremiyor. İşte bu merkez bunu fırsata dönüştürecek girişimcileri çıkaracak. Bu anlamda Rifat Hisarcıklıoğlu yine farklı bileşenleri buluşturup yeni bir devrimin kapısını aralamış oluyor. Umarız Hisarcıklıoğlu’nun bu devrimi yeni devrimlerin de habercisi olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96