Öne Çıkanlar ÇOSB Sürdürülebilirlik Raporu Doç. Dr. Ozan Bakış İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Ergene Havzası arıtma çamuru yönetimi Orhan Turan

Cumhuriyet’in 90’ıncı yıl armağanı: Marmaray

Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan ve İstanbul’un trafik sıkışıklığını hafifletmesi beklenen Marmaray Boğaz Demiryolu Tüp Geçişi (Marmaray) projesi tamamlandı. Maliyeti 5 milyar doları aşan Marmaray, Cumhuriyet’in 90’ıncı kuruluş yıldönümünde düzenlenen törenle hizmete girdi. Üsküdar’da düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve bakanların yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta da katıldı.

CUMHURİYET’İN İZ BIRAKAN ESERİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Marmaray’ın açılışında yaptığı konuşmada, “Çok büyük projeler önce hayal edilir, sonra ideal haline gelir sonra da iş bilen kararlı vizyon sahibi insanlar çıkar, bunları gerçekleştirirler. 153 yıl önce hayal edilen bu proje bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi, açılışını yapıyoruz. İstanbul 3 büyük imparatorluğa başkentlik yaptı. Dolayısıyla 3 büyük imparatorluk tarihe iz bırakırken İstanbul’a da büyük izler bıraktılar. Şimdi cumhuriyet dönemini yaşıyoruz, cumhuriyet de çok büyük izler bıraktı. Bunlardan sonuncusu da bu.  Atlas okyanusundan Hint okyanusuna kadar kesintisiz demiryolu sağlanmış oldu.  Başbakan Erdoğan büyük bir azim ve karalılıkla bu projeyi takip etti. Emeği geçen herkese Türk milleti adına teşekkür ediyorum” dedi.


 
KATKIDA BULUNANLARA TEŞEKKÜR

Tarihi açılış töreni için meydanı dolduran heyacanlı toplululuğa seslenen Başbakan Erdoğan, Konuşmasına Fatih Sultan Mehmet’in “Hüner bir şehir bünyad etmektir, reaya kalbin abad etmektir” dizeleriye başladı.

Erdoğan şunları söyledi: “Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te şehre girdiği andan itibaren işte bu dizelerinde ifade etiği gibi, İstanbul’u imar etmek, halkın gönlünü kazanmak için çalışmış, halkın gönlünü ‘abad etme’ vazifesini bizlere bir miras olarak bırakmıştı. Bu anlamlı günde, bu şehrin fatihi Sultan 2. Mehmet’i bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. Açılışını yaptığımız projenin hayallerle yetinmeyip bu hayali kağıtlara, planlara, projelere döken Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülhamid’e de Rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, İstanbul ve Türkiye için, tüm insanlık için yüreklerini ve emeklerini ortaya koymuş, Türkiye’yi bugünlere taşımış, bu projenin gerçekleşmesine katkı sunmuş, başta Ulaştırma Bakanım olmak üzere, bakanlık mensuplarına, devlet adamlarına, siyasetçilerimize, bürokratlarımıza gönülden şükranlarımı ifade ediyorum.” 

 

ÖZELLİKLE 29 EKİM’DE AÇIYORUZ 

“Asrın projesi” Marmaray’ın, son derece anlamlı bir günde, anlamlı bir yıl dönümünde hizmete açıldığını kaydeden Erdoğan, “Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıldönümünü kutluyor, milletçe 81 vilayetimizde, yurt içinde, yurt dışında 90. yıl coşkusunu yaşıyoruz. Marmaray’ı özellikle, 29 Ekim’de, özellikle 90. kuruluş yıl dönümünde açmak istedik. Zira bugün, işte bu büyük projeyle, hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor hem de demokratik bir cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir cumhuriyetin neleri başarabileceğini bugün ispat ediyoruz” diye konuştu. YOL MEDENİYETTİR,  İSTİKLALDİR

Erdoğan, “Ben de İstanbul’da doğup büyüdüm. Şimdi de Üsküdar’da yaşıyorum. Bugün yaşanan gurur İstanbul’un gururu ama aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin de gururu. Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için kırık dökük bir gemiyle, Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında İstanbul’dan Samsun’a ulaştı. Bu tecrübe yolun medeniyet, ulaştırmanın istiklal olduğunu ortaya koyduğu. Cumhuriyetin 10’uncu yılında demir ağlarla gurur duyuldu. Biz de o izi takip ederek ulaştırma yatırımlarına ağırlık verdik. 10 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık, 26 olan havaalanı sayısını 50’ye çıkardık. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirleri değil gönülleri de buluşturduk. Cumhuriyeti sadece ulaştırma ağlarıyla değil, kardeşlik birlik ve dayanışma ağlarıyla adalet eşitlik ağlarıyla nakış nakış işledik” dedi.

HER KUTLU DOĞUM SANCILI OLUR

Marmaray’ın 150 yıl öncenin hayallerini gerçekle buluşturduğunu söyleyen Erdoğan, törende kendisinden önce konuşan Japonya Başbakanı Abe’nin “Tokyo-İstanbul-Londra arasında hızlı tren ağı kurma çağrısına” şu karşılığı verdi: “Abe güzel dedi, Japonya’yla İstanbulu birleştirmek... Tokyo, Pekin, İstanbul, Londra... Olur mu olur! Marmaray Pekin’den Tokyo’ya, Londra’ya kadar bir barış projesidir. Japonya’yla bir başka adım daha atıyoruz. Sinop’taki nükleer santrali Japonya, Fransa ve Türkiye olarak birlikte inşa edeceğiz. Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümünü daha büyük eserlerle kutlayacağız.”

Erdoğan, projenin yüklenici firmaları Nurol, Gama ve Japon Taisei’ye de teşekkür etti. Marmaray inşaatı süresince çevre esnafının ve sakinlerinin rahatsız olduğunu kaydeden Erdoğan, “Üsküdarlılar hakkınızı helal edin ama unutmayın her kutlu doğum sancılı olur. Bu bir kutlu doğumdur. Sancı çektik ama şimdi hep beraber mutluluğu yaşayacağız. Allah kazadan beladan korusun” diyerek sözlerini tamamladı.

LONDRA-İSTANBUL-TOKYO HATTI

Konuşmasına Avrupa’yla Asya’nın Marmaray demiryoluyla birleştiğini belirterek başlayan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, “Bu proje tarihi bir başarı. Burada muazzam bir projeden bahsediyoruz. Muazzam bir proje muazzam liderlerle gerçekleştirilebilir” diyerek Başbakan Erdoğan’ı kutladı. Abe, “Denizin yaklaşık 60 metre derinliğindeki batırma tüp tünelin bir benzeri yok. Projede çalışan Türkler ve Japonlar, sizlerin başarısından bütün dünya övgüyle söz ediyor. Haritalara işlenecek ve nesiller boyunca kalacak bir projenin ortağı olarak Japonya’yı seçmiş olmasından dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum” dedi. Bir hayalinin olduğunu belirten Abe, “Var mısınız Londra - İstanbul - Tokyo hızlı tren hattını beraber kuralım” dedi. Japonya ile Türkiye arasında mayısta bir anlaşma imzalandığını hatırlatan Abe, “İşbirliğini derinleştirmeyi ve dünya için birlikte çalışmayı taahhüt ettik. Dünyaya barış ve istikrar getirmek için çalışan Türkiye ve Japonya Asya’nın iki kanadıdır” şeklinde konuştu. Abe’nin ve Erdoğan’ın konuşmalarının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım her iki başbakana 2. Abdülhamit’in Boğaz’ın altına inşa edilmesini düşündüğü geçidin eskizlerini armağan etti.

BOĞAZ’IN TAM ORTASINDA HATIRA ÇİVİ ÇAKILDI

Konuşmaların ardından önce Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Marmaray için dua etti sonra da törenin kurdele kesme kısmına geçildi. Bu sırada Cumhurbaşkanı Gül, İstanbulluların Marmaray’ı kullanmaya başlayacaklarını ifade ederek Başbakan Erdoğan’a, “Herhalde bir iyilik yapacaksınız!” dedi. Erdoğan da Marmaray projesinin 5 milyar doları bulan bir yatırım olduğunu belirterek vatandaşların 15 gün boyunca Marmaray’ı ücretsiz olarak kullanabileceklerini söyledi. Bu ‘pazarlığın’ ardından kurdele kesildi ve Üsküdar’dan ilk tren, törene katılan devlet erkanı ve yabancı konuklarla birlikte Yenikapı’ya hareket etti. Cumhurbaşkanı Gül’ün kullandığı tren İstanbul Boğazı’nın tam ortasında durdu. Deniz altındaki demiryolu hatlarına  Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım,  Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, Japonya Başbakanı Abe ve Romanya Başbakanı Ponta hatıra çivileri çaktılar. Heyetin Yenikapı’daki arkeolojik buluntuları hakkında bilgi almasından sonra tarihi tören sona erdi.

Sirkeci - Üsküdar 4 dakika

* Marmaray’ın ilk etabı toplam 13.6 kilometreyi ve 5 istasyonu kapsıyor. Bu istasyonlar Avrupa yakasında Kazlıçeşme’den başlayıp Yenikapı ve Sirkeci’nin ardından denizin altından geçişle Anadolu yakasında Üsküdar ve Ayrılıkçeşme’ye uzanıyor.

* Kazlıçeşme - Ayrılıkçeşme arasındaki 13.6 kilometrelik mesafe 18 dakikada katediliyor.

* Sadece deniz altı geçişini içeren Sirkeci - Üsküdar arası ise 4 dakika sürüyor.

* Projenin yüzey kısımlarının tamamlanacağı 2016 yılından itibaren Bostancı’dan Bakırköy’e 37 dakikada, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada ulaşılacak.

* Tüm sistem hizmete açıldığında, yılda, zamandan elde edilecek toplam tasarrufun yaklaşık 13 milyon saat olacağı hesaplandı.

• Marmaray, İstanbul’u etkisi altına almış olan gürültü ve toz gibi olumsuz çevresel sorunları azaltacak.

• Hava kirletici gazların miktarında (NHMC, CO, NOx, vb.), ilk 25 yıllık işletim dönemi boyunca, yıllık ortalama olarak yaklaşık 29 bin ton/yıl düzeyinde azalma bekleniyor.

• Sera gazlarının miktarında (başta CO2 olmak üzere) ilk 25 yıllık işletim dönemi boyunca, yıllık ortalama olarak yaklaşık 115 bin ton/yıl düzeyinde düşüş olacak.

………………

METRO HATLARIYLA ENTEGRE OLACAK

• Marmaray, İstanbul’daki mevcut, yapımı süren ve planlanan raylı sistemlerle entegre edilecek. Marmaray’ın,  İstanbul Metrosu ile Yenikapı’da entegrasyon sağlanacak. Yenikapı’dan Taksim –Şişli –4 Levent – Ayazağa’ya ulaşılacak.

• Kadıköy-Kartal arasında inşa edilecek olan hafif raylı sistemi ile entegrasyon sağlanacak.

• Kent ulaşımı içinde Raylı Sistemlerin payı artacak.       

•  Gebze-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve Marmaray’ın hizmete girmesi ile Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak ve bir yönde saatte 75 bin yolcu taşıma kapasitesine ulaşılacak.

* Avrupa ile Asya demiryolu ile birbirine bağlanacak. Mevcut Boğaz köprülerinin yükü hafifletilecek.

• Marmaray’da uygulanacak bilet fiyatları, şehir içi ulaşım fiyatları düzeyinde, 1.95 lira civarında olacak. İstanbulkart, Marmaray’da da geçecek.

Binali Yıldırım: Evinizden daha güvenli

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray projesinin depreme meydan okuyan bir proje olduğunu belirtti. Yıldırım, “Güvenlikle ilgili söyleyeceğim tek şey, en fazla korkulan İstanbul’da büyük bir deprem. O depremde Marmaray, evinizden daha güvenli. Böylesine devasa büyük bir projeyi saçma sapan, abuk sabuk iddialarla gölgelemeye çalışma gayretine ancak insanlar gülümseyip geçiyor” dedi.

Cep telefonları açık

Marmaray projesi, Turkcell şebekesinin kapsama alanına dahil oldu. Turkcell açıklamasına göre, 16 gün süren çalışmalar sonucunda, tünellerin tamamı ve 5 istasyon Turkcell kapsaması altına alındı. Turkcell, bayram boyunca da aralıksız devam eden çalışmalar sonucunda, deniz seviyesinin 60-80 metre derinine inen 1.4 kilometrelik batırma tünelle uzunluğu tek yönde 13.6 kilometreyi bulan iki yönlü tüneli kapsama altına aldı. Yaklaşık 80 kişinin görev aldığı çalışmalarda, 8.73 kilometre enerji kablosu ve 9.5 kilometre fiber kablo kullanıldı. Vodafone’dan yapılan açıklamada ise, “Marmaray’ın açılışıyla paralel olarak şebekesini abonelerinin kullanımına hazır hale getiren Vodafone Türkiye, kent hayatına yeni bir soluk getirecek demiryolunda abonelerinin iletişim kurmasını sağlayacak” denildi. 

  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95