Öne Çıkanlar GİRAY DUDA Arakelyan Türkonfed Orhan Turan Global Sanayici

Sarıoğlu: Çevreci ve yeşil üretime Tekirdağ Sanayi Odası ile ulaşacağız
Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmak üzere 1.5 yıldır çalışma yürüten Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti artık faaliyetlerini Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) çatısı altında yürütecek. TEKSANDER’in kuruluşunu Tekirdağ’daki dernek merkezinde düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuran Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, “Çerkezköy OSB öncülüğünde Tekirdağ’ın bütün ilçe ve OSB’lerinden temsilci 19 sanayicimizin bir araya gelmesiyle oluşturulan Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti olarak yapmış olduğumuz çalışmaları bundan sonra Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) üzerinden devam ettireceğiz” dedi.TEKSANDER Yönetim Kurulu üyeleri ve Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti üyelerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında Sarıoğlu şunları söyledi: “Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmak üzere biz sanayicileri yola çıkaran sebepleri öncelikle sizlerle paylaşmam gerekiyor. Bildiğiniz gibi Trakya’da devletimiz ve hükümet tarafından uygulanan çok önemli iki proje var. Birisi 10 milyar lira bütçeli Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) diğeri 15 ana başlıkta yatırım programlanan 3.2 milyar liralık bütçeye sahip Ergene Havzası Koruma Eylem Planı. 6 Mayıs 2011 tarihinde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından açıklanan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın en önemli ayaklarından biri Ergene nehrine bırakılan evsel ve endüstriyel atıkların arıtılmasıdır. Ergene’yi atıksudan kurtarmak amacıyla Eylem Planı kapsamında 370 milyon lira bütçeli Derin Deşarj Projesi’ni hayata geçiyoruz. Bu proje ile Ergene Havzası’ndaki 10 OSB’nin endüstriyel atık suları nehri görmeden, Avrupa’nın kabul ettiği kriterlerde arıtılmış bir şekilde 56 kilometrelik boru hattı ile Marmara Denizi’ne 4 bin 800 metre dip akıntıda eksi 47.5 metrede deşarj edilecektir. Çalışmaları Ergene Havzası Koordinatör Valisi Ali Yerlikaya’nın yönetiminde ülkemizin saygın üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi denetiminde yürütüyoruz. Çevreci ve yeşil üretim için Ergene Havzası sanayicilerinin birlikte adım atabilmeleri ve bu büyük projelerin hayata geçmesi için Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması elzemdir. Çevreci ve yeşil üretime Tekirdağ Sanayi Odası ile ulaşacağız” dedi.
Tekirdağ ili genelinde yeni kurulan OSB’lerle birlikte toplam 13 OSB ve 1 Serbest Bölge’nin faaliyet gösterdiğini belirten TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu, “Bu OSB’lerde yaklaşık 1.200 sanayi kuruluşu, bölgelerin dışında da yaklaşık 200-250 sanayi kuruluşu olmak üzere ilimizde toplam 1.400-1450 sanayi kuruluşu üretim yapmaktadır. Yeni kurulan OSB’lere iki-üç yıl içinde gelecek firmalarla sanayi tesislerinin toplam sayısının 2 bini bulacağını tahmin ediyoruz. Denizi ve kirazıyla ünlü Tekirdağ artık bir sanayi kentidir. Dev üretim tesisleriyle ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinden birisi olan Tekirdağ ilimizde biz sanayicileri temsil edecek Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulmasının vaktinin geldiği açıkça ortadadır. Bildiğiniz gibi 30 Mart seçimlerinden sonra Tekirdağ büyükşehir olacak. Büyükşehirle birlikte Tekirdağ’ın gelirleri de artacak. Bu gelir artışına biz sanayicilerde şirket merkezlerimizi İstanbul’dan Tekirdağ’a taşıyarak katkıda bulunmak istiyoruz. Sanayici üretim tesisleri, yarattığı istihdamla zaten Tekirdağ’a büyük girdi sağlıyor. 1400 şirketten yüzde 10’unu merkezini Tekirdağ’a taşısa 140 şirket eder. Bu şirketlerin karlarında ödeyecekleri vergi doğrudan Tekirdağ için harcanacak” dedi.Sanayicinin ve tüccarın talep, hedef ve beklentilerinin birbirinden çok farklı olduğunu belirten Sarıoğlu şöyle konuştu: “Bildiği üzere ilimizde 5 tane Ticaret ve Sanayi Odası var ve maalesef il genelindeki 1.400 sanayici bu 5 odaya dağılmış olduğundan odalarımız yönetimlerinde yeterince temsil imkanı bulamıyoruz. Odalarımız yönetimlerinin neredeyse tamamı esnaf ve tüccar arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. Bunu söylerken esnaf ve tüccar arkadaşlarımıza karşı olumsuz bir düşünce içerisinde değiliz. Onlar esnaf ve tüccarlara yönelik gündemleri rahatlıkla ele alıp gerekli çalışmaları yapabiliyorlar. Oysa biz sanayicileri ilgilendiren konuların ise biz sanayiciler tarafından ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Mesela ilimizdeki en büyük Ticaret ve Sanayi Odası Çorlu TSO’dur. Çorlu TSO’nun yaklaşık 5.000 üyesi var ve bu üyelerin yaklaşık 750’si sanayici, ardından Çerkezköy TSO’nun 3.000 civarında üyesi var ve bu üyelerinde yaklaşık 400 tanesi sanayici, kalan 350 sanayicimiz ise diğer 3 odamıza dağılmış durumda ve bu odalarda da oranlar aynı. Sayısal farkın oldukça fazla olmasından dolayı biz sanayiciler Oda yönetimlerinde maalesef yer edinmekte zorlanıyoruz. Sanayi kenti olan ilimizde faaliyet gösteren 5 odamızın başkanları arasından şu anda sanayici olan bir başkanımız yok. Dolayısıyla iş yükü, eleman sayısı, rekabet koşulları ve riskleri esnaf ve tüccara göre oldukça farklı olan biz sanayicilerin layıkıyla temsil edilebilmesi, sorunlarının sanayiciler tarafından ele alınarak çözülebilmesi yönünde adımların atılabilmesi için biz sanayicilerin Sanayi Odası çatısı altında toplanmamızın zamanı geldi ve geçiyor.” 
Tekirdağ’da Türkiye’nin 13’üncü Sanayi Odası’nı kuracaklarını belirten Sarıoğlu, “Ülkemiz genelinde faaliyet gösteren toplam 12 Sanayi Odası’nın yapılarına ve bulunduğu şehirlere bakıldığında ise Tekirdağ bunu çoktan hak ediyor. Zira bugün 650 civarında sanayicisi olan Eskişehir’de, 750 civarında sanayicisi olan Aydın’da, 930 civarında sanayicisi olan Balıkesir’de, 1.300 civarında sanayicisi olan Kayseri, Kocaeli ve Konya’da Sanayi Odaları faaliyet göstermekte. İlimizde ise 1.400-1450 sanayici olmasına rağmen henüz Sanayi Odamız yok.  İnşallah 13. Sanayi Odasını Tekirdağ’a hep birlikte kuracağız. Demek ki bu konuda biz sanayicileri harekete geçirecek bir kıvılcım gerekiyordu. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı da buna vesile oldu. Biz sanayiciler bugüne kadar yapılan ve bugünden sonra da yapılacak olan başta şehrimize, ülkemize,  insanımıza ve çevremize faydalı olacak bütün projelerin yanındayız ve de yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TEKİRDAĞ SANAYİ ODASI’NI  KURMAK İÇİN BUGÜNE KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR

TEKSANDER’de Sanayi Odası’nın alt yapısını oluşturacaklarını ifade eden Ömer Sarıoğlu, “Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmak için1.5 yıldır neler yaptık? 12 Aralık 2012 tarihinde 10 Organize Sanayi Bölgesi’nin yönetim kurullarından temsilciler ve OSB’si olmayan ilçelerden temsilcilerin bir araya gelmesiyle 20 sanayici tarafından Tekirdağ Sanayici Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti’ni oluşturduk. Öncelikle Tekirdağ Valimiz Sayın Ali Yerlikaya ve Tekirdağ Milletvekillerimizden bu konuda desteklerini aldık. Ardından yaklaşık 6 aylık bir süreç içerisinde 1.040 sanayicimizden Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması için imza topladık. TOBB’dan bize başvuru için 1.000 sanayicinin imzası gerektiği söylendiğinden 1.000 imzayı geçer geçmez 26 Nisan 2013 tarihinde TOBB’a başvuruda bulunduk. Aslında il genelinde faaliyet gösteren 1.400 sanayicimizin tamamından imza toplayabilirdik. Bu arada TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Odalardan sorumlu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı Valimiz ve Milletvekillerimiz ile birlikte ziyaret ederek Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmak için yola çıktığımızı kendilerinden de gerekli desteği beklediğimizi ilettik. Ayrıca ilimize gelen Bakanlarımıza, Milletvekillerimize çalışmalarımızdan bahsederek desteklerini talep ettik. Kiminle görüştüysek Tekirdağ’ın Sanayi Odası’nı hak ettiğini ve bu konuda kendilerine düşen desteği verecekleri vereceklerini belirttiler. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu açık desteklerini ilan ederek Tekirdağ’ın Sanayi Odası’nı hakettiğini ve bir an evvel kurulması gerektiğini, bu konuya destek verdiklerini açıklamışlardı.

TOBB 26 Nisan 2013 tarihinde yaptığımız üyelik talebimize zamanı içinde yanıt vermediği için başvurumuz zımnen reddedilmiş oldu. Tekirdağ Sanayici Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti olarak kanunen itiraz etme sürecinin son günü olan 26 Ağustos 2013 tarihinde Anakara Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması için dava açtık. Dava süreci devam ederken 22 Ocak 2014 itibarıyla Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni (TEKSANDER) kurduk. TEKSANDER tüzel kişiliğiyle Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluş çalışmalarında çok önemli bir yer tutacak. TEKSANDER’de Tekirdağ Sanayi Odası’nın alt yapısını hazırlayacağız. İlimiz sanayi envanteri yok. İlk iş olarak sektör sektör bu evanteri hazırlayacağız. İlimizdeki tüm sanayicilerimizi, Tekirdağ Sanayi Odası kuruluş çalışmalarında gelinen nokta hakkında bilgilendirmeyi ve dernek üyeliklerini tamamlamayı hedefliyoruz. Resmi ve sivil kurumları, medyası ve tüm dinamikleri ile birlikte hareket ederek kısa sürede Tekirdağ’ı hak ettiği Sanayi Odası’na kavuşturmak için azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu yıl içinde Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmuş olacağız. Bizim ardımızdan önemli birer sanayi merkezi olan Bursa, Manisa ve Mersin’de de sanayiciler müstakil Sanayi Odası kurmak üzere çalışma başlattılar” dedi.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner97

banner96

banner95

banner91

banner90

banner89