Öne Çıkanlar ÇOSB Sürdürülebilirlik Raporu Doç. Dr. Ozan Bakış İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Ergene Havzası arıtma çamuru yönetimi Orhan Turan

Saya Grup bünyesinde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Pharmactive İlaç Fabrika Müdürü Fatih Elay, firmalarını ve ilaç sektörünü değerlendirdi. Saya Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Abdulrezzak Sancak’ın öncülüğünde 5 firmayı bünyesinde barındırdığını belirten Elay, Pharmactive İlaç’ın hedeflerini ‘Global Sanayici’ye anlattı.

- Pharmactive’in kuruluşundan bahseder misiniz?

- Saya Grup, 1987’den itibaren ilaç sektöründe elde ettiği tecrübe ve birikimlerle Hedef Alliance’tan ayrıldıktan sonra Kasım 2010 tarihinde,”Sağlığınız İçin Aktif” sloganı ve “Ne Mutlu Bir Derde Derman Olana” anlayışı ile Pharmactive firmasını kurdu. Pharmactive, Aralık 2010 tarihinde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 108.000 metrekarelik arsa satın alarak, 1. Etap ile Türkiye’nin en büyük ve modern ilaç fabrikalarından biri olan tesisinin temelini 14 Şubat 2011’de ‘Sevgililer Günü’nde grubun inşaat firması olan Folkart ile attı. Nisan 2013’te inşaatını bitirdiğimiz modern ve yüksek kapasiteli fabrikamız, üretim izin süreçlerinin de tamamlanmasıyla Haziran 2013’te devreye girdi.

► SAYA GRUP KAÇ ŞİRKETE SAHİP?

- Saya Grup bünyesinde Pharmactive’in dışında hangi firmalar var?

- Saya Grup’un bünyesinde yer alan diğer şirketler ise; “Hayat Buna Değer” sloganıyla, insanların yaşam kalitesini arttırmak ve yatırımcılarına değeri sürekli artan özgün eserler kazandırmak ilkesine sahip Folkart, ihracat ve istihdama katkı sağlamak amacıyla, endüstriyel sektörün en büyük ihtiyacı olan elektrik motorları üreten Volt Elektrik, ülkemizin yer altı zenginliklerini ortaya çıkarmak ve bu zenginlikleri ekonomiye kazandırmak amacıyla; doğal taş, metalik madenler ve enerji hammaddeleri alanlarında çevreye duyarlı teknolojisi ve güçlü pazarlama ağıyla ulusal ve uluslararası pazarlarda faaliyet göstermek üzere Livamine, çeşitli sektörlere kalıp tasarımı, üretimi ve bakım hizmetlerini sağlayan Voltsan.

► VOLT ELEKTRİK İKİ YILDA 2.5 KAT BÜYÜDÜ

Bu şirketlerimiz son derece başarılı faaliyetler göstermektedir. Örneğin devraldığımızda 25 yıllık bir şirket olan Volt Elektrik, iki yılda 2.5 kat büyüme sağladı. Şu anda da Voltsan’la paralel olarak kapasitesini yüzde 100 oranında arttırmak üzere arazi alımı yapıldı ve ilave tesis inşaatı başlayacaktır.

Yapmış olduğu projelerde birçok ödül alan Folkart ise şu anda Türkiye ve Avrupa’da olmayan bir projeyi gündemine almıştır. Pharmactive fabrikasının inşaatını Folkart’ın yapmış olması nedeniyle oldukça şanslıyız. Bu nedenle şu anda gerek yurt içi gerekse yurt dışından bazı firmalar, fabrika inşaatı projeleri için Folkart’la temasa geçmişlerdir. Hatta bir firma ile önemli bir endüstriyel proje konusunda belli mesafeler katedilmiş durumda. Ayrıca müjdeli bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum.Organize Sanayi Bölgemizde yapılacak meslek lisesi inşaatı da Folkart tarafından gerçekleştirilecektir.Herhangi bir ticari kazanımın güdülmediği bu manevi projenin Folkart kalitesiyle hayata geçirilecek olması gurur ve mutluluk vericidir.

- Pharmactive İlaç’ın misyon ve vizyonunuzu özetler misiniz?

- Pharmactive, “Değerlerimizden aldığımız güç ile insan sağlığı için aktif olmak” vizyonuna sahiptir.
Misyonu, “modern üretim tesislerimizde uzman ekibimiz ile uluslararası standartlarda ürettiğimiz ürünler, yenilikçi Ar-Ge faaliyetleri, etkin satış & pazarlama ağı ve etik ticari ilişkiler çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz iş ortaklıklarıyla ilaç sanayiinin gelişiminde aktif rol almaktır.

► 5 TEMEL PRENSİBİMİZ VAR

- Üretim ve hizmet ilkeleriniz neler?

- Kurulduğumuz tarih itibariyle 5 temel prensip çerçevesinde Türkiye ve Türk İlaç sektörüne hizmet etmeyi ilke edinmiş bulunmaktayız. Bu 5 temel prensibi şöyle anlatayım:

■ AR-GE: Araştırma geliştirme, bizim en önem verdiğimiz konuların başında gelmektedir. Pharmactive modern tesislerinde kendisine ait 3 bin 200 metrekarelik ARGE merkezinde (PharmAr-Ge), farmasötik teknoloji, farmasötik kimya ve proses geliştirme alanlarında doktora, master ve lisans eğitimi almış uzman AR-GE kadrosuyla, Türk İlaç Sektöründeki üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeyi ve farklı terapotik alanlarda inovatif yaklaşımlarla ürün geliştirmeyi hedeflemektedir. Hedefimiz, 2014 yılı sonuna kadar AR-GE merkezimizde yaklaşık 100 molekül geliştirmektir.


■ İSTİHDAM: Pharmactive 1. Etap’da non-betalaktam, katı, sıvı ve yarı katı formların üretimi ile 700 kişilik bir üretim ve satış pazarlama kadrosu kurmuştur. 2. Etap’da ise onkoloji, biyoteknoloji, hormon, penem, OTC ve kozmetik ürünleri üretimi ile toplamda 2.000 kişiyi aşan istihdam yaratacaktır

■ ÜRETİM KAPASİTESİ: 1.Etap tesisimiz, üç vardiya ile yıllık 330 milyon kutu üretim kapasitesini sağlayabilecektir. Tesis kapasitesi planlanırken hem kendi ürünlerimiz hem de ihtiyacı olan firmalara fason üretim hizmeti verilmesi düşünülmüştür. 2. Etap sonunda ise 3 vardiyada yıllık 500 milyon kutunun üzerinde bir üretim kapasitesine sahip olmayı hedeflemekteyiz.

■ İHRACAT: Pharmactive uluslararası pazarlarda kendi ilaçlarının aktif olarak satış ve pazarlamasını yapmanın yanı sıra, uluslararası firmalara yurtdışı pazarlar için fason üretim hizmeti de sunmayı ve orta vadede, hedeflenen cironun yüzde 25’ini ihracat faaliyetleri ile sağlamayı hedeflemektedir

■ EN BÜYÜK 5: Pharmactive, ilaç sektöründeki yeni trendleri dikkate alarak, verimlilik odaklı üretim yapmayı ve resmi otoritelerin, doktorlarımızın, eczacılarımızın, dağıtım kanallarımızın ve ekibimizin desteğini alarak, üretim faaliyetlerine başladıktan 5 yıl sonra Türkiye’deki en büyük 5 jenerik ilaç firmasından biri olmayı hedeflemektedir.

► 10 HEKİM GURUBUNA HİZMET VERECEĞİZ

- Hangi endikasyonlara odaklanılmış durumda?

Pharmactive İlaç 10 farklı hekim gurubunda Türk tıbbına hizmet edecek olup bu alanlar içerisindeki endikasyonlara odaklanmıştır. Bu hekimlikler, gastroenteroloji, göğüs hastalıkları, kardiyoloji, nöroloji, psikiyatri, üroloji, kulak-burun-boğaz, pediatri, iç hastalıkları, dermatoloji ve aile hekimliğidir. Güncel ve etkinliği kanıtlanmış molekülleri hekimlerimizin hizmetine sunmayı hedef edinmiş olup, hastalarımıza şifa olabilmek adına endikasyon bazlı portföyümüzü sürekli genişletmeyi ve güncellemeyi amaçlamaktayız.

► PORTFÖYÜMÜZ ÇOK GENİŞ

- Mevcut ürün portföyünüzde neler var?

- Pharmactive İlaç olarak, geniş bir portföy ile Türk tıbbına hizmet anlayışını benimsedik. İlk jenerik olabilecek yüksek katma değerli ilaçların yanında rekabetin çok olduğu ilaçları da portföyümüze aldık. Ruhsatlandırma süreciyle paralel olarak faaliyete geçtiğimiz ilk yılda kardiyovasküler ve merkezi sinir sistemi ilaçları, anti-infektifler, solunum ve dermatoloji portföyümüzle doktor ve eczacılarımızın hizmetindeyiz. Her geçen yıl hızla portföyünü genişletecek olan Pharmactive İlaç ilerleyen dönemlerde onkoloji , hormon, Inhalasyon ürünleri, biyoteknoloji ve OTC ürünlerini de portföyüne dahil edecektir.

- Orta ve uzun vadeli yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

- Orta ve uzun vadede katma değeri yüksek, yenilikçi yaklaşımlarla geliştirilmiş, farklı teknolojiler ve ayrı üretim alanları gerektiren ürün gruplarına yönelik yatırımlar planlanmaktayız. Ayrıca büyüme hedeflerimiz doğrultusunda şirket alımlarımız da olmaktadır. Geçtiğimiz aylarda, portföyünde Andorex Gargara ve Andorex Sprey ürünlerinin de yer aldığı Delta Vital ilaç firmasının tüm hisselerini satın aldık. Şu anda bu ürünler kendi alanında pazar lideridir.

► HİJYEN UYGULAMALARI SÜREKLİ ÖN PLANDA

- Üretim tesisinizin özellikleri...

- İlk etapta Beta Laktam içermeyen, Non Steril katı, likit ve yarı katı formlar üretilecektir. Üretim tesisi, dizayn açısından cGMP gereksinimlerine uygun ve yalın üretim konseptine göre tasarlanmıştır. İhtiyaç halinde tesisin kendi içinde büyüme imkanı olduğu gibi, kapasite gereksinimlerine göre dizaynın dönüştürülebileceği esnekliğe de sahiptir. İşletme maliyetlerinin minimumda tutulması amacıyla yatırım maliyeti yüksek tutulmuştur. Tüm hijyen uygulamaları dünyanın önde gelen firmaları tarafından yapılmış olup bina yönetimi bilgisayar kontrollü otomasyon sistemiyle sağlanmaktadır. Makina yatırımlarında dünyanın en önde gelen markaları tercih edilmiş olup düşük ve yüksek kapasiteli ekipmanlar sayesinde seri boyları geniş bir yelpazede olabilecektir.

► AYRI BİR AR-GE BİNAMIZ VAR

- Ar-Ge’ye kurumsal bakışınız nasıl?

- Pharmactive İlaç’ın Ar-Ge çalışmalarının temeli, gelişime, yeniliğe ve kaliteye dayanır. Bu departman değişime açık, zorlukları fırsatlara çeviren ve inovatif düşünceye önem veren bir oluşumdur. Oluşumun içinde, yeni ürün formülasyon, analitik geliştirme, ürün iyileştirme-geliştirme, teknoloji transferi, patent tarama, API, proje yönetimi, yeni ürün stabilite, klinik çalışmalar, CMC bölümleri yer alır. Departman, farmasötik teknoloji, farmasötik kimya, proses geliştirme alanlarında doktora, master ve lisans eğitimleri almış farmasotik teknolog eczacılar, farmasotikkimyagerler, kimyagerler ve kimya mühendislerinin uzmanlaşmış katkılarıyla oluşturulmuştur. PharmAr-Ge 3 bin 200 metrekarelik, dört kat üzerine kurulu ayrı binasıyla, ürün geliştirme çalışmalarında tüm dünyaca kabul gören FDA/EMEA/ICH kılavuzlarını esas alır.


- Pharmactive’in sürdürülebilirlik konusuna yaklaşımından bahsedebilir misiniz?

- Pharmactive’in temel sürdürülebilirlik politikası;

● Ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltme çabalarını, çevreyi ve Orta ve uzun vadede katma değeri yüksek, yenilikçi yaklaşımlarla geliştirilmiş, farklı teknolojiler ve ayrı üretim alanları gerektiren ürün gruplarına yönelik yatırımlar planlamaktayız.

● insanların yaşam kalitesini koruyarak ve arttırarak gerçekleştirme yöntemine destek vermek,

● Sürdürülebilirlik bilincini şirket kültürü olarak benimsemek, 

● Çalışanlarımızın sürece etkin olarak katılmalarını sağlamak,

● Sürdürülebilirlik bilincini sektör paydaşlarımız ile paylaşmak ve yaygınlaştırmak,

● Sürdürülebilirlik göstergelerini belirleyerek, bu göstergeler paralelinde; izlemek, değerlendirmek, iyileştirmek ve sürekli gelişmesini sağlamak olarak özetlenebilir.

Bu anlamda Pharmactive Yönetim Kurulu’nun EFQM Modeli ve Ulusal Kalite Hareketi’ne olan inancı ve destekleri de sürecektir.

Stratejik Planlama yapmak, stratejik düşünmek, özgün farklılıklar yaratarak Toplam Kalite Yönetimi sistemi oluşturmak ve kurumsallaşmak en temel hedefimizdir. Sektörel olarak baktığımızda, sektörün hedeflerine, ancak tüm paydaşların birbirlerini düşünerek ortak hareket ederek ulaşacakları bilincine ulaşması çok önemlidir.

► DEĞER BAZINDA YÜZDE 11 KÜÇÜLME YAŞANDI

- Türkiye ilaç sektörü ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?

- Türkiye, ciro bazında dünyanın 13’ üncü, Avrupa’nın ise 6’ncı büyük ilaç pazarına sahiptir. Türkiye’de ilaç pazarı, 2012 yılı itibariyle imalatçı fiyatları ile 8.1 milyar dolar ve 1.77 milyar kutu büyüklüğüne ulaşmıştır. Devletin son yıllarda uyguladığı global bütçe uygulamaları ile değer bazında bir önceki yıla göre yüzde 11 küçülme gözlenirken, kutu bazında 2012 yılı sonu itibariyle yüzde 2.8’lik bir büyüme gerçekleşmiştir.
Pharmactive olarak bizim sektörle ilgili orta ve uzun vadeli görüşlerimiz pozitif yöndedir. Bununla beraber sektördeki temel yaklaşımların son birkaç yıldır değiştiğini tüm sektör paydaşları olarak gözlemlemekteyiz. Devletin ilaç harcama bütçesindeki açığın giderek artıyor olması, son 3 yıldır global bütçe uygulamasının devreye alınmasına neden olmuştur. Bu sistem ilaç harcamalarını devlet açısından azaltsa da yerli ilaç üreticilerinin sürdürülebilir bir şekilde büyümeleri, hatta hayatta kalmaları konusunda oldukça negatif bir etki yaratmaktadır. Bunun haricinde pazarlama faliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla doktora ulaşım ve tanıtım yönetmeliğindeki değişiklik önerileri de sektörde temel olarak gerçekleşen değişimlerin başında gelmektedir. Bundan sonraki dönemde tüm paydaşlarla etkin ve uzlaşmacı bir model benimseyen, sektördeki değişimlere farklı pazarlama çözümleri uygulayabilen, ihracat ve AR-GE’ye önem veren firmaların diğer firmalara göre rekabet avantajı yakalayabileceğini düşünmekteyiz.

► MÜŞTERİ MERKEZLİ BİR YAKLAŞIMA SAHİBİZ

- Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

- Pharmactive, proaktif, hızlı aksiyon alan, disiplinli, maliyet odaklı, adaletli ve emeğe saygılı yönetim anlayışı, konusunda uzman, tevazu sahibi ve azimli ekibiyle, müşteriyi merkeze alan bir yaklaşımla ilaç sektörüne farklı bir yaklaşım getirmeyi hedeflemektedir.

Sektörde son yıllarda gerçekleşen temel değişiklikler, firmaları birbirleriyle ve tüm paydaşlarıyla daha yakın, etkin ve pozitif bir iletişime yönlendirmektedir. Biz Pharmactive olarak, üretim, AR-GE ve satış pazarlama ekiplerimizle kendi firmamızın temel hedeflerine ulaşmayı amaçlarken, sektördeki diğer firmalarla da sahip olduğumuz yetkinlikleri paylaşmayı ve fason üretim, AR-GE ve satış pazarlama konularında işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz. Pharmactive’in temel amacını, öncelikle sektörümüze katma değer yaratmak, sonra firmamızı sürdürülebilir bir şekilde büyütebilmek ve sektördeki firmalarla aktif olarak işbirlikleri yapmak olarak özetleyebiliriz. Bu amaç doğrultusunda yerel ve uluslararası pazarlardaki firmalarla fason üretim, ortak ürün geliştirme ve ortak satış pazarlama faaliyetlerinde bulunma konularında aktif olarak görüşmelerimiz sürmektedir. 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95