Öne Çıkanlar Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu TÜSİAD Sıçrama Yapan Şirketler Hababam Sınıfı ÇOSB ömer nart Prof. Dr. İlhan Helvacı

Sanayi odası kurma taleplerine olumsuz yaklaşımı anlayamıyoruz

ARİF ESEN

Antakya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali, “Mevzuatta yapılacak bir değişiklikle 1.000 sanayi kuruluşunu aşan iller imza toplamadan otomatik olarak sanayi odası kurabilmelidir” dedi. Sanayicilerin müstakil oda kurma çabalarına destek veren Kabaali, “ülkemizde sanayi ile ticaretin bakanlıklar düzeyinde bile birbirinden ayrıldığı bir dönemde, sanayicilerin halen ticaret odalarına mecbur edilerek müstakil sanayi odalarını kurma taleplerine olumlu yaklaşılmamasını anlayabilmiş değiliz” dedi.

- Sayın Kabaali, bize sanayicilik serüveninizi anlatır mısınız?

- 1988 yılından bu yana tavukçuluk sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 2006 yılındaki kuş gribine kadar sektörde üretici ve kesimci olarak yer aldık. 2006 yılındaki kuş gribi sürecinden sonra canlı tavuk üretimini bıraktık. Şu anda Antakya OSB’de kurulu bulunan piliç eti parçalama ve işleme tesisimizde faaliyetimizi 50 çalışanımızla sürdürmekteyiz. Tesisimizde ürettiğimiz piliç bonfile etini yoğun olarak Irak'a ve Suriye’ye ihraç etmekteyiz.

 HEDEFİMİZ 300 SANAYİ TESİSİ, 30 BİN İSTİHDAM

- Antakya OSB hakkında bilgi verir misiniz? Kaç sanayi parseli var, kaç firma faaliyet gösteriyor? 

- Antakya OSB 2001 yılında 152 hektar üzerine kurulan bir OSB’dir. 77 sanayi parseli 69 firmaya tahsis edilmiştir. 55 firma aktif olarak faaliyet göstermektedir. 2 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. 2011 yılından bu yana genel kurul modeliyle yönetilmektedir. Hatay Havalimanı’na 15 kilometre, İskenderun Limanı’na ve tren istasyonuna 35 kilometre mesafede bulunan Hatay’ın büyümeye açık tek OSB’sidir. Yer seçimi kesinleşmiş 142 hektar üzerinde genişleme çalışmaları devam etmektedir. Antakya OSB’nin 2023 vizyonunda; 750 hektar alanda 300 sanayi tesisi, 30 bin istihdam ve 1 milyar dolar ihracat hedefi vardır.

HATAY’DA 1500 SANAYİ KURULUŞU VAR

- Hatay sanayisinin Türkiye ekonomisindeki yerini değerlendirir misiniz? Son yıllarda sanayi alanında yükselen kentler arasına adını yazdıran Hatay’da kaç sanayi kuruluşu faaliyet gösteriyor?

- Hatay sanayisinde demir çelik sektörü ağırlıktadır. Buna bağlı olarak gelişen metal ve makine sektörleri de ciddi gelişme içerisindedir. Ayrıca tarımsal gıda ve mobilyacılık ilin sanayisinde önemli bir yer tutmaktadır. Hatay’da sanayi siciline kayıtlı 900’ün üzerinde işletme bulunmaktadır. Yapılan tespitler bu sayının sanayi siciline kayıtlı olmayanlarla birlikte 1.500’ün üzerinde olduğu şeklindedir.

SANAYİ ODALARI İMZA TOPLANMADAN KURULSUN

- Birçok ilde sanayiciler müstakil Sanayi Odası kurmak üzere çalışıyor. OSBÜK toplantısında yaptığınız ‘1000 sanayi kuruluşu bulunan illerde Sanayi Odası imza toplanmadan kurulsun’ konuşmanız sanayi çevrelerinde büyük yankı yarattı, ilgi gördü. Bu talebinizi biraz açar mısınız? Sanayicilerin yeni Sanayi Odası kurma taleplerinin sebeplerini anlatır mısınız?

- Bildiğiniz üzere TOBB Kanunu 2. kısım 1. bölüm odaların kurulması başlıklı 5. madde illerde sanayi odalarının nasıl kurulabileceği hususunu belirlemiştir. Bu madde bir ilde müstakil sanayi odası kurulabilmesi için en az 1.000 sanayicinin olmasını ve bu sanayicilerin yazılı taleplerinin birliğe yapılmasını zorunlu kılmıştır. Yazılı talep sonrası birliğin olumlu görüşü üzerine, bakanlık kararıyla sanayi odaları kurulabilmektedir. Biz de sanayiciler olarak diyoruz ki; 1.000 sanayicinin olduğu illerde imza toplanmaksızın sanayi odalarını direkt kurabilmeliyiz. Nasıl ki 750.000 kişiyi aşan illerimiz doğrudan büyükşehir oluyorsa, 1.000 sanayici sayısına ulaşan illerimizde de imza toplanmaksızın müstakil sanayi odası kurulabilsin. Bu husus yetkililer tarafından istenirse kanunda yapılabilecek bir cümlelik değişiklikle çözülebilir.

SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ AÇIN

Kaldı ki ülkemizde sanayi ile ticaretin bakanlıklar düzeyinde bile birbirinden ayrıldığı bir dönemde, sanayicilerin halen ticaret odalarına mecbur edilerek müstakil sanayi odalarını kurma taleplerine olumlu yaklaşılmamasını anlayabilmiş değiliz. Sanayicilerin üyeleri oldukları ve ortalama her bir sanayiciye karşılık 25 tüccarın denk geldiği odalarda kendi sorun ve taleplerini sağlıklı çözüme kavuşturmaları maalesef mümkün olamamaktadır. Bu gerçekten hareketle sanayiciler kendi odalarını kurma gayretini göstermektedirler. Umarız yetkililer de bu sese en kısa sürede olumlu cevap vererek sanayicilerimizin önünü açarlar.TEŞVİKLER ARTIRILSIN  

- Ekonomik göstergeler ışığında 2013 yılını değerlendirir misiniz? 2014 yılına ilişkin beklentilerinizi alabilir miyiz? Cari açığı azaltmak ve sıfırlamak için ne gibi politikalar izlenmelidir?

- 2013 yılında faizin düşük seyri ve yeni teşvik paketi genel olarak yatırımcılarımızın önünü açıcı bir faktör oluşturmuştur. 2014 yılından beklentimiz büyümenin artması ve faizlerin tekrar düşmesidir.  Cari açığı azaltmak için özellikle ithal ettiğimiz ve rahatlıkla üretebileceğimiz ara malların üretimine yönelik teşviklerin artırılmasını talep ediyoruz.

- Tahsin Kabaali kimdir, özgeçmişiniz ve hobileriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?

- 1980 Antakya doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2011 yılından bu yana Antakya OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Ayrıca HASİAD (Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkan Vekili ve AKİB (Akdeniz İhracatçılar Birliği) Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyesiyim.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hızır balcı 8 yıl önce

ben rizede sanayıcuyum fakat biz da ticaret odasından ayrılmak ıstıyoruz nası ve nereden başlamamız lazım

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96