Artık Türkiye’de ürünlerin çevreye duyarlılığının bağımsız olarak onaylandığı ve çevreye duyarlı üreticilerin ödüllendirildiği bir etiket sistemi var. Çok kısa sürede çevre duyarlılığı ön planda olan nihai tüketiciler bu ürünleri tercih edebiliyor olacaklar. 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın faydalanıcı olduğu, WYG Türkiye ve Ecolabelling Norway Konsorsiyumu işbirliği ile yürütülen “Türkiye’de Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesi” yöneticiliğini de yaptığım Metsims Sustainability Consulting firmamızın teknik danışmanlığında başarı ile tamamlandı. Ocak ayında tamamlanan proje kapsamında değerlendirilen sektörlerden ürünler ilk Türk Çevre Etiketi verilmiş oldu.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde yürütülecek olan Türk Çevre Etiketi sistemi Tip I adı verilen ISO 14024 standartlarında tanımlanmış ve birçok kritere dayalı değerlendirmeyi içeriyor. Tip I etiketleri, ortak akılla geliştirilmiş, bilime dayalı, şeffaf ve bağımsız doğrulanmış değerlendirmeler sonucunda çevresel performansı yüksek insan sağlığına duyarlı ürünlere verilen eko-etiketler olarak biliniyor

Ulusal Çevre Etiketi sistemi ilk aşamada seramik karolar (yer, duvar, porselen), tekstil ürünleri (her türlü iplik, kumaş, konfeksiyon ve ev tekstilleri) ve temizlik kâğıdı (tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil) sektörlerinde verilebiliyor. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı zamanla farklı sektörleri de sisteme dahil etmeyi planlıyor. Bunun yapılabilmesi için ilgili sektörlerde kriter geliştirmesi çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Kriter geliştirme çalışmaları ise çok paydaşlı birçok uzmanın görüş ve önerileri doğrultusunda şekillenen uzun soluklu bir süreçtir. Yeni sektör seçiminde hem Türkiye’nin önde gelen sektörlerinin değerlendirilmesi hem de çevreye etkisi yüksek olan ve nihai tüketici bilincinin de yüksek olduğu ürün gruplarını içeren sektörlerin seçimi önem arz ediyor.

Türk Çevre Etiketi sisteminde değerlendirilen ürünler temel olarak kimyasal kullanımı, enerji ve su tüketimi, emisyon sınırlamaları gibi konular başta olmak üzere ürün yaşam döngüsünde çevresel açıdan sıkıntı yaratabilecek diğer birçok konuyu da göz önüne alarak incelenmektedir. Gönüllülük esasına dayalı kurulacak sistem sayesinde Türkiye’de üretilen ürünler kriterleri sağladıkları durumda çevre etiketi ile ödüllendirilecek, çevresel etiketinin kullanım şartlarına uygun olarak pazarlama aracı olarak firmalar tarafından kullanılabileceklerdir. 

Proje kapsamında kriterleri başarı ile geçen tekstil sektöründen 3, temizlik kağıtları sektöründen 2, seramik sektöründen 3 olmak üzere toplamda 8 firmaya ait ürünlere ilk Ulusal Çevre Etiketi törenle takdim edildi. Değerlendirmeye tabi tutulan ve süreci başarı ile tamamlayan ürünler ve üretici firmaları aşağıda verilmiştir:

1. Tekstil sektörü

o Cubus-Varner Denim, Baykanlar Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

o Orrsta Red Repreve BCI Döşemelik kumaş, Kipaş Mensucat ve Denim İşl. A.Ş. 

o Yüzde 100 organik pamuk içeren örme T-Shirt, Deniz Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

2. Temizlik Kağıdı sektörü

o Selpak ve Selpak Professional kağıt havlu, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri

o Komili Tuvalet Kağıdı ve Komili Kağıt Havlu, Aktül Kağıt Üretim Pazarlama A.Ş. 

3. Seramik Karo sektörü

o Tüm yer, duvar ve porselen karolar, Vitra Karo San. ve Tic. A.Ş.,

o Tüm yer, duvar ve porselen karolar, Seranit Granit Seramik San. Tic. A.Ş

o Tüm yer, duvar ve porselen karolar, Yurtbay Seramik San. Tic. A.Ş.

Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına böyle bir çalışmayı hayata geçirdiği için tebrik ediyorum. Diğer yandan ilk uygulamaya katılarak böyle değerli bir çalışmaya destek veren ve yukarıda adı geçen üretici firmalarımızı da bu başarılarından dolayı kutluyoruz. Bu etiketleri ile Avrupa seviyesinde yürürlükteki kriterlere de uygun üretim yaptıklarını sadece bizlere değil tüm dünyaya duyurmuş oldular.

Proje kapsamında kriterleri başarı ile geçen tekstil sektöründen 3, temizlik kağıtları sektöründen 2, seramik sektöründen 3 olmak üzere toplamda 8 firmaya ait ürünlere ilk Ulusal Çevre Etiketi törenle takdim edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95