* Endüstri 4.0’ın ne olduğunu hala tam anlatamadık. Bırakın pazardaki Ayşe Teyze’yi, gittiğim her işletmede sanayide çalışan hatta Ar-Ge’de çalışan uzmanlara, profesyonellere soruyorum herkes farklı farklı yanıtlar veriyor.

……………..

Geçtiğimiz hafta Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileriyle bir aradaydım. Yalın Düşünce ve Endüstri 4.0 konulu panelde öğretim görevlileri ve öğrencilere deneyim ve düşüncelerimi aktardım.

İLGİLİ BİR GENÇ NESİL GELİYOR

Orta yaşlı ve tecrübeli orta ve üst kademe yöneticilere göre gençler elbette daha ilgililer. Zira onların kendilerine ya bir yol bulmaları ya da bir yol yapmaları gerekiyor. Peki ya işletmeler ve onların sahipleri, yöneticileri? Bu rekabet ortamından sıyrılmak için bir an önce onların da yirmi yaşındaki üniversite öğrencisi gibi heyecanlı olmaları gerekmiyor mu?

BİLGİ SEVİYESİ DÜŞÜK BİR GENÇ NESİL GELİYOR

Taichi Ohno’nun dediği gibi “Karşıma hep bir kilometrekare genişliğinde ve bir milimetre derinliğinde bilgi sahibi insanlar çıkıyor, oysa ben bir milimetrekare genişliğinde ama bir kilometre derinliğinde insanlarla karşılaşmak istiyorum”

“Bilgi seviyesi” diyerek kastettiğim; her konuda az – çok bilgi sahibi olmak değil, derinlemesine bir konuda bilgi sahibi ve uygulama tecrübesine sahip olmaktır.

Yalın Düşünce konusunda Türkiye’de topyekün anlamda ilk dönüşüm projesine liderlik yaptım. 2000’li yılların başından bu yana dünyayı kasıp kavuran, adanmış kişileri ve işletmeleri rekabet ortamında çok ileri götüren bu felsefe hala fark yaratıyor. Öte yandan önemli bir konsept “Endüstri 4.0” insanlar tarafından anlaşılmaya ve uygulanmaya çalışılıyor.

Endüstri 4.0 ne değildir? Panelde anlattığım aslında buydu. Endüstri 4.0’ın ne olduğunu hala tam anlatamadık. Bırakın pazardaki Ayşe Teyze’yi, gittiğim her işletmede sanayide çalışan hatta Ar-Ge’de çalışan uzmanlara, profesyonellere soruyorum herkes farklı yanıt veriyor.

• Endüstri 4.0 depo alanında barkod ve otomatik taşıma sistemi değildir,

• Endüstri 4.0 AVM’nin yanından arabanızla geçerken AVM yönetimine ait sistem tarafından size ait kredi kartı satın alma bilgileri üzerinden “Çok sevdiğiniz yazarın kitabı AVM’mizde satışa çıktı” cep telefonu mesajı değildir.

• Endüstri 4.0 Almanya’dan satın aldığınız ve diğerlerine göre daha üstün özellikleri olan aynak robotunu devreye almış olmanız değildir.

• Endüstri 4.0 CNC tezgahlarınızın CAD/CAM ortamında mükemmel çalışması da değildir.

• Kısacası Endüstri 4.0 sizin uyguladığınız ve başkasında olmayan çağdaş bir üretim veya yönetim enstrümanı, bir algoritma, bir bilgisayar sistemi hiç değildir. Zira sizin uyguladığınız şeyin Endüstri 4.0 olması demek Endüstri 4.0 konusunun mükemmel bir hamleyle finale gelmesi ve kapatılması anlamına gelir.

Peki çok mu kötüyüz? Bir an önce bir kilometrekare genişliğinde ve bir milimetre derinliğindeki uzmanlık(!) alanımızı daraltıp derinleştirmeye çalışırsak pek de kötü olmayacağız. Yalın Düşünce konusunda yol alırken aynı zamanda sürekli akışa ve israflardan arındırılmış proseslere otomasyon, yazılımlar, robotlar ve destek sistemleri ile nasıl varacağımızı amaçlayan uygulamalar, denemeler yaparsak çok çok iyi duruma geleceğiz, rekabetçi olacağız, farklı olacağız. Daha önceki makalemde de bahsettiğim gibi Endüstri 4.0 nasıl kolay kopyalanmadan farklı bir üretim sistemi ile rekabette fark atma arayışıdır. Alman’ın Çinli’den kaçışının, Almanlar tarafından endüstriyel bir Çin Seddi oluşturulma anlayışıdır. Günümüzde bu rekabetçilik anlayışı hem kişi, hem işletme hem de ülke bazında geçerlidir. Bunun için yirmi yaşındaki üniversite öğrencisinin öğrenme ve rekabette bir an önce sıçrama heyecan ve azmine, öte yandan 40-50 yaşındaki yönetici veya uzmanın bilgi ve tecrübesine ihtiyacımız var.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95