2015 yılının sürdürülebilirlik açısından yapı malzemeleri için önemli bir yıl olacağını senenin başında belirtmiştik. Avrupa’da pazarda bulunan ürünlerin bulundurması gereken CE markası gibi EPD markasını da göreceğiz. Çevresel Ürün Beyanı olarak Türkçe’ye çevirdiğimiz EPD belgeleri İMSAD’ın da üye olduğu Avrupa Yapı Malzemeleri Üreticileri Birliği (Construction Products Europe)  kanalıyla kurulan ECO Platform , EPD belgeli ürünleri kayıt altına almaya başladı . Türkiye’den seramik sağlık gereçleri üreten İdevit ve Creavit markaları, seramik sektörünün büyüyen markası Seranit ve Avrupa’nın 3 büyük üreticisinden biri olan Fırat Plastik, yapı çelikleri üreten Habaş, Ekinciler, Yazıcı, İÇDAŞ, Kroman, Nursan, Diler ve İzmir Demir-Çelik firmalarımız bu listede yer alan firmalar olarak yerlerini aldılar.

EPD belgeleri firmaların ürün sürdürülebilirliğini şeffaf bir şekilde tüketicilerle iletişimini sağladıkları beyanlar olarak biliniyor. EPD Beyanları , üretim öncesi tedarik zinciri, üretim ve üretim sonrası kullanım ve bertarafı da içine alacak şekilde ISO 14040/44 standardı Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi ile hesaplanıyor.

Artık üretici firmaların ürünlerinin sürdürülebilirliği konusundan belgelendirme yapmasının bir gereklilik olduğu yeni yayınlanan Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği  çerçevesinde de tanımlanmış. CE markası gerekliliklerinden biri haline gelen EPD beyanı, ECO Platform tarafından kayıt altın alınarak üreticiler için ticari bariyer ve risk oluşturmasının önüne geçiliyor. ECO Platform’da ürünlerin kayıt altına alınıyor olması, EPD beyanlarının EN 15804 normuna uygun olarak değerlendirildiğini gösteriyor. ECO Platform bu sayede standartlara uygun üretim yapan firmaları yapmayanlardan ayırmayı planlıyor. O nedenle Türk yapı malzemeleri üreticileri için bu listede yer almamak bir risk oluştururken, markalarımızı sürdürülebilir ve temiz üretim yaklaşımlarıyla öne çıkarması açısından fırsat yaratıyor.

EPD belgeleri ürünün iklim değişikliğine etkiyi ifade eden karbon ayakizinin hesaplanmasının yanında diğer birçok çevresel yükü de şeffaf bir şekilde ortaya koyuyor. Özellikle yapı inşasında ve işletiminde karbon emisyonlarının sıfıra çekilmesinde de etkin olacak EPD belgeleri, yeşil bina sertifika ve değerlendirme sistemlerinde de ön plana çıkıyor.  Yapı kaynaklı birçok çevresel etkilerin azaltılması için geliştirilen bu sistemlerden Amerikan LEED, İngiliz BREEAM, Alman DGNB sadece bunlardan birkaçıdır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde yayılan bu değerlendirme sistemleri, yapı malzemeleri üreticileri için yeni Pazar fırsatı oluşturmaktadır. EPD beyanı olan ürünler bu sertifika sistemlerinde ilave puan imkanları dağlamaktadır . Tüm dünyada geçerli olan bu belgeler ihracat pazarlarında da ürünlerimizi ayrıştıracak fırsatlar sunmaktadır.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner83

banner82

banner81

banner80

banner79

banner77

banner76