Öne Çıkanlar Müfit Can Saçıntı ÇOSB ÇOSB Dijital Dönüşüm Merkezi Global Sanayici dergisi TÜSİAD Sıçrama Yapan Şirketler Prof. Dr. Taner Berksoy

“Yeşil iktisadi toparlanma için geniş cephe çağrısı”

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, sürdürebilir ve kapsayıcı kalkınmanın önündeki en büyük engel olan iklim krizine karşı ortak hareket etmek amacıyla, “TSKB Yeşil Kuğu Platformu’nu” kurdu. Kamu-özel sektör ve STK temsilcileriyle, uluslararası kuruluşları, akademisyenleri, öğrencileri ve medya mensuplarını çatısı altında toplamayı hedefleyen platform kapsamındaki ilk rapor “İklime Dair” başlığıyla yayımlandı. Raporda, iklim krizine dair küresel ve ulusal gelişmeler, mücadele kapsamında hükümetlerin attıkları adımlar, iklim finansmanı ve konuya özel verilerle zenginleştirilmiş analizler yer alıyor.

BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETELİM

“Yeşil Kuğu” kavramının, iklimle ilgili beklenmeyen ancak yüksek yıkıcılıktaki riskleri belirten küresel senaryo olduğunu ifade eden TSKB Genel Müdürü Ece Börü, “Bu kavram artık hepimizin ajandasında. Yeşil Kuğu senaryosuyla mücadele ve COVID-19 salgınının etkilediği iktisadi görünümü iyileştirmek için atılacak adımlar, iklim krizine karşı elde edeceğimiz başarıyı da belirleyecek. 70 yıldır ülkemizin ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınması için çalışan bir Banka olarak, ‘Yeşil İktisadi Toparlanma’nın’ sağlanabilmesi için tüm paydaşlarımızı TSKB Yeşil Kuğu Platformu’nda birlikte düşünmeye ve çözüm üretmeye davet ediyoruz” dedi.

YEŞİL KUĞU, SİYAH KUĞU’DAN DAHA YIKICI

TSKB Ekonomik Araştırmalar tarafından hazırlanan İklime Dair raporunda, iklim krizine dair küresel ve ulusal gelişmeler, mücadele kapsamında hükümetlerin attıkları adımlar, iklim finansmanı ve konuya özel verilerle zenginleştirilmiş analizler yer alıyor. Raporda, küresel ısınmayla birlikte 2020 yılında gündeme gelen “Yeşil Kuğu” kavramının, finans ve ekonomi dünyasını derinden etkileme potansiyeline sahip, öngörülmesi güç nadir olaylara vurgu yapmak için kullanılan “Siyah Kuğu” kavramından çok daha yıkıcı etkiye sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Küresel bir sorunla mücadelenin ancak tüm kesimlerin farkındalığı, kararlılığı ve işbirliğiyle gerçekleşebileceğini kaydeden Börü, küresel ısınmayla ilgili endişe verici gelişmelerin, “Yeşil İktisadi Toparlanmayı (Green Recovery)” kaçınılmaz kıldığına dikkat çekti.

İKLİM LİDERLERİNİ ÇOĞALTMAYI HEDEFLİYORUZ

“TSKB Yeşil Kuğu Platformu” ve “İklime Dair” raporuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Börü, iklim kriziyle ilgili riskleri anlamak ve yönetmek için pek çok kurum ve kuruluşun koordineli olması gerektiğinin altını çizdi. Devlet, özel sektör, sivil toplum ve uluslararası kuruluşları bu sürecin birer paydaşı olarak tanımlayan Ece Börü, küresel veya yerel tek aktörün çözümü sağlamasının mümkün olmadığını, koordinasyon ihtiyacının bir zorunluluk haline geldiğini belirtti. İçinden geçmekte olduğumuz pandeminin de Yeşil Kuğu riski gibi küresel etkilere sahip bir süreç olduğuna dikkat çeken Börü, ekonominin tüm aktörlerinin bu dönemde kazandıkları deneyimin iklim riskleri ile mücadeleye de ışık tutacağını söyledi.

DÜZENLİ BİLGİ PAYLAŞIMI YAPACAĞIZ

Karşılıklı deneyim paylaşımı için uygun ortamı yaratmak, iyi örnek ve uygulamaları artırmak istediklerini kaydeden Börü, sözlerine şöyle devam etti: “TSKB Yeşil Kuğu Platformu üyelerine rapor ve bültenlerimizle düzenli bilgi paylaşımını sağlayarak, iklim krizi riski farkındalığını daha geniş sayıda paydaş ve sektöre yaymak istiyoruz. Ülkemizin iklim liderleriyle aktif iletişimi ve bu alanda yeni liderler yaratmayı da çok önemli buluyoruz.”

NASIL BİR YARIN İSTİYORUZ?

Merkez bankaları ve uluslararası kuruluşların küresel ekonomik toparlanmayı desteklemek için büyük adımlar attığını ifade eden Ece Börü, hemen her ülkenin farklı iktisadi ve sosyal politikalarla ekonomisini desteklemeye çalıştığını hatırlattı.

Ece Börü, “Bu olağanüstü dönem, daha orta vadeli düşünen kişi, kurum ve kuruluşlar için pek çok sorumluluk da barındırıyor. Tohumlarını atacağımız ‘Yeşil İktisadi Toparlanma’ aslında nasıl bir yarın istediğimizin ipuçlarını taşıyacak ve bize çok önemli bir patika sunacak. Diğer bir deyişle, yarını tasarlamak elimizde. Sürdürebilir ve kapsayıcı kalkınmanın önünde büyük engel teşkil eden küresel iklim krizi riskiyle mücadele, bütün paydaşların farkındalığı, kararlılığı ve işbirliğini gerektiren önemli bir sorun. ‘Yeşil Kuğu’ kavramıyla ifade edilen, iklimle ilgili düşük olasılıklı ancak yüksek yıkıcılıktaki riskleri belirten küresel senaryo, artık hepimizin ajandasında yer almalı. Bir yandan yeşil kuğu senaryosuyla mücadele, bir yandan da COVID-19 salgınının zayıflattığı iktisadi görünümü iyileştirmek için atılacak adımlar, kurulacak işbirlikleri, iklim kriziyle mücadeledeki başarımızı belirleyecek. 70 yıldır Türkiye’nin ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınması için çalışan bir banka olarak, konunun tüm paydaşlarını ‘TSKB Yeşil Kuğu Platformu’ içinde birlikte düşünmeye ve çözümler üretmeye davet ediyoruz” dedi.

TSKB, YEŞİL SINIF İKLİM RİSKİ FARKINDALIĞI YARATACAK

Kamu-özel sektör ve STK temsilcileriyle, uluslararası kuruluşları, akademisyenleri, öğrencileri ve medya mensuplarını “Yeşil Kuğu Platformu” çatısı altında bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Ece Börü, iklim krizi farkındalığı konusunda TSKB’nin 70 yıllık uluslararası bilgi birikimini paydaşların kullanımına açtıklarına işaret ederek, “TSKB Yeşil Kuğu Platformu beraber düşünmek ve etki alanı yüksek adımlar atmak için bir buluşma ve işbirliği noktası olacak. Diğer yandan çeşitli araçlarla paydaşların iklim krizi riski konusundaki farkındalıklarını tespit etmek ve süreç desteği sağlamak da sorumluluklarımız arasında yer alacak. Fark yaratabilen sorumlu kuruluşların, aktif bireylerden oluştuğunu biliyoruz. Platform üyelerinin, çalışanları, tedarikçileri gibi ekosistemleri içindeki tüm paydaşlarına iklim krizi riski konusunda verecekleri eğitimleri ve farkındalık aktivitelerini destekleyeceğiz. Aynı zamanda, üniversitelerimizle işbirliği içinde hayata geçirmeyi hedeflediğimiz ‘TSKB Yeşil Sınıf’ ile iklim riski farkındalığı veren, gelişmekte olan literatürün takip edilmesini sağlayan dersleri destekleyeceğiz.”

SİYAH KUĞU NEDİR?

Finansal piyasalarda öngörülemeyen ya da hesap etmesi neredeyse imkansız olan ancak sistemde büyük hasarlar bırakabilen olaylara Siyah Kuğu deniliyor.

YEŞİL KUĞU NEDİR?

Önceden belirlenmeyen küresel, büyük iklim olaylarının finans ve ekonomi dünyasını da etkilediği belirtilerek bunlara da bankacılar arasında Yeşil Kuğu deniliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96