Öne Çıkanlar Arçelik Üretim Koordinatörü Alp Karahasanoğlu Türkonfed TÜSİAD Sıçrama Yapan Şirketler GİRAY DUDA Hilal Ünalmış

ÇOSB’de Yenilik Merkezi kuruluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) arasında imzalanan protokol kapsamında ÇOSB’de Yenilik Merkezi kuruluyor. Organize Sanayi bölgelerinde (OSB) teknoloji geliştirme ve yenilikçiliği yaygınlaştırma hedefiyle yola çıkan Yenilik Merkezleri’ne ÇOSB de ekleniyor. ÇOSB Yenilik Merkezinin (YM) kurulumu için hazırlanan işbirliği protokolü, tüm paydaşların yer aldığı törende imzalandı.

UNDP ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇECEK

ÇOSB katılımcılarının beceri, işbirliği ve yenilik kapasitelerini geliştirerek, dijitalleşen dünyada uluslararası düzeyde yenilikçi ve sürdürülebilir üretimin yapılmasına destek olmak amacıyla kurulması planlanan Yenilik Merkezi için çalışmalara başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığı ve Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığı desteğiyle OSB’lerde Teknoloji Geliştirme Projesi kapsamında sanayide Ar-Ge ve yenilik odaklı rekabetçiliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yaygınlaştırılmaya devam ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ÇOSB arasında imzalanan protokol törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, Stratejik Plan ve Program Daire Başkanı Orhan Kılıç ve Bakanlık yetkilileri dışında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına Pelin Rodoplu ve UNDP yetkilileri katıldı. İmza törenine ÇOSB adına da ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ile ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan katıldı.

TURAN ÖN HAZIRLIKLARI ANLATTI

Törende ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler tarafından ‘Yenilik Merkezi’ kurulmasına ilişkin yapılacak çalışmalardan duyulan memnuniyet ifade edildi. İmza törenine katılan Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan tarafından yeni kurulacak Yenilik Merkezi için hazırlanan kitap, çalışma ve ön hazırlıklar değerlendirildi. Programda UNDP yetkilileri tarafından yapılan sunumda ÇOSB’de kurulacak Yenilik Merkezi açısından bölgede yenilik kültürünün geliştirilmesi hususunda değerlendirmelere yer verildi.

Yenilik Merkezi çalışmalarıyla ÇOSB’nin yenilikçi bir yapıya dönüştürülmesi, OSB’nin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve bünyesindeki katılımcı firmaların başta Ar-Ge ve yenilik olmak üzere, üretim, pazarlama ve yönetsel kapasitelerinin artırılması hedefleniyor.

YENİLİK MERKEZİ’NİN ÖNEMİ

ÇOSB’de kurulacak Yenilik Merkezi konusunda ön çalışmaların yaklaşık bir yıl öncesine dayandığını ifade eden yetkililer, ÇOSB’nin bu konuda önemli bir potansiyel olduğunu, Bölgede kurulu 26 Ar-Ge Merkezi ve 5 tasarım Merkezi’nde 1000’in üzerinde çalışan olduğunu belirttiler.

Protokol törenine katılan UNDP yetkilileri tarafından yapılan sunumda Türkiye genelinde Sanayi 2.0 ve verimlilik ekonomisine göre kurulan OSB’leri yenilikçi ve yeni nesil bir örgütlenmeye dönüştürmenin hedeflendiği ifade edildi. Türkiye’de dört farklı OSB’de pilot uygulamaya girişildiği, ilk kurulan Manisa OSB’deki Yenilik Merkezi dışında Çerkezköy OSB, Yalova İMES OSB ve Başkent OSB’de bu çalışmalara başlanıldığı belirtildi.

EKONOMİK DÖNÜŞÜMDE SIÇRAMA YARATACAK

Ayrıca bu OSB’ler için mevcut durum değerlendirme ve ihtiyaç analizi çalışmalarının akabinde strateji ve yol haritasının hazırlandığı ve uygulamanın nasıl yapılacağının planladığı belirtildi. Bu şekilde OSB’lerin yenilik temelli Türkiye ekonomisine katkı sağlamaları adına dönüşüm süreçlerinde bir sıçrama noktası olmasının hedeflendiği de belirtildi. Pilot proje uygulama alanı olarak ÇOSB’nin seçilme nedenleri arasında altyapı hizmetlerini tamamlanmış olması, sahip olduğu lokasyon avantajı hızlı refleks kabiliyetine sahip olması ve bu nedenlerle gelişme göstermesi ve halihazırda bir çekim merkezi olduğu, yapılan toplantıda değerlendirildi.

Potansiyeli çok güçlü olan ÇOSB’de Yenilik Merkezi’nin Bölge firmalarına, işbirliği ve yenilik kapasitelerini geliştirerek, dijitalleşen dünyada uluslararası düzeyde yenilikçi ve sürdürülebilirlik konularında katkı sunacağını belirtildi. ÇOSB için hazırlanan ‘ÇOSB Yenilik Merkezi Tasarımı ve Kurulması’ isimli çalışmaya da ÇOSB’nin web sitesinde bulunan ‘Yenilik Merkezi Çalışmaları’ sekmesinden ulaşılabileceği ifade edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner112

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106