Öne Çıkanlar Proje bazlı teşvikler Türkonfed Ali Yerlikaya Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım KOSGEB BAŞKANI

Sanayicilerden gelen talepleri göz önüne aldık
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, OSB’lerden gelen taleplerin değerlendirildiği ve uygulamada görülen aksaklıkların giderilmesi için harekete geçilerek gereken düzenlemenin yapıldığı belirtildi. Açıklamada, yönetmelikte yapılan söz konusu değişiklikle, OSB’lerde sanayi parsellerinde, taban alanı katsayısının (TAKS) kaldırıldığı ifade edilerek, “Yapı yoğunluğu (emsal oranı) korunarak parsel çekme mesafeleri yeniden düzenlendi. Bu düzenleme ile özellikle orta ve büyük ölçekli parsellerde, üretim konuları nedeniyle tek kat yapılaşma taleplerinin karşılanması sağlandı. Yapılaşma hakkının tabanda kullanılmasına engel teşkil eden çekme mesafeleri, diğer risk unsurları da gözetilerek elverişli oranda daraltılarak, böylelikle birçok farklı iş kolunda üretim yapan sanayi sektörünün kendi ihtiyaçları doğrultusunda sanayi parselinden verimli bir şekilde yararlanmasının önü açılmış oldu. Ayrıca, yönetmelik değişikliğinde parsellere kot verilmesi esasları yeniden düzenlenip özellikle eğimli OSB arazilerinde, yapılaşmanın bilimsel ve teknik esasları yönetmeliğe ilave edilerek farklı uygulamaların önüne geçildi” denildi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Cahit Nakıboğlu, “OSB’ler rahat bir nefes aldı” diyerek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a düzenleme için teşekkür etti.

OSB'lerdeki sanayi parselinde yapılaşma oranı artırıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 17 Aralık 2014 tarihinde TOBB Sanayi Odası Konsey toplantısında OSB'lerdeki sanayi parsellerinde yapılaşma şartlarını yeniden gözden geçirdiklerini ve taban alanı kısıtlamasını (TAKS) kaldırdıklarını açıklamıştı. Işık, taban alanı kısıtlamasını (TAKS) kaldırarak kullanılamayan alanları kullanılabilir hale getirdiklerini söylemişti.

OSB PARSELİNDE YAPILAŞMA ORANI YÜZDE 70’E ÇIKTI


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın açıkladığı değişiklikler 27 Aralık 2014 tarihli, 29218 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le OSB’lerdeki sanayi parsellerindeki yapılaşma koşulları değiştirildi. Yapılan değişiklikle sanayi parselinde yapılaşma yüzde 55’ten yüzde 70’e çıkarıldı. Engebeli alanlarda ise inşaat alanı yüzde 55’ten yüzde
75’e çıkarılabilecek.

Değişiklik yönetmeliğinin 4. maddesinde konuyla ilgi şöyle denildi: “Aynı yönetmeliğin 70'inci maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve yedinci fıkrası mülga edilmiştir. (5) OSB’lerde, sanayi parsellerinde yapılaşma koşulları, Emsal: Kat Alanı Katsayısı = 0.70; yükseklik: h = serbest, üretim teknolojisinin gerektirdiği yükseklik olarak belirlenir. İmar planı yapımı aşamasında; genel doğal yapısı veya yapılaşmaya açılamayacak yapı yasaklı alanlardan oluşan eşikler nedeniyle bölgenin en fazla yüzde 40’ının sanayi parsellerine ve hizmet ve destek alanlarına ayrılabildiği durumlarda, Emsal = 0.75 ve h = serbest olarak koşullandırılır.”

FİNANSAL KİRALAMA İMKANI

173’üncü maddede yapılan değişiklikle OSB'lerde taşınmazlara finansal kiralama imkanı getirildi. Finansal kiralamaya ilişkin madde şöyle:

“5) OSB içinde yer alan taşınmazlar, finansal kiralama sözleşmesine konu edilebilir. Bu durumda:

a) OSB yönetiminden uygunluk görüşü alınması zorunludur.

b) Devlet tarafından arsa teşviki verilen arsalar için finansal kiralama sözleşmesi yapılamaz.

c) Satışı yapılan arsalar hiçbir şekilde tahsis amacı dışında kullanılamaz.

ç) Finansal kiracının, bölgenin kuruluş protokolünde katılımcılar için öngörülen niteliklere sahip olması zorunludur.

d) Finansal kiracı, katılımcının hak ve yükümlülüklerine sahip olur.

e) Finansal kiralama sözleşmesinin, mülkiyetin finansal kiracıya geçmesinden önce herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, Finansal Kiralama Şirketi mülkiyetinde bulunan taşınmazı sadece bölgenin kuruluş protokolünde öngörülen niteliklere sahip gerçek veya tüzel kişilere en geç iki yıl içinde satmak veya aynı nitelikteki gerçek veya tüzel kişilere finansal kiralama da dâhil olmak üzere kiraya vermek zorundadır. Bu durumda eski finansal kiracının vermiş olduğu taahhütler, yeni alıcı veya kiracı tarafından aynen kabul edilmiş sayılır. Finansal kiralama şirketi taşınmazı iki yıl içinde satmaz veya kiraya vermez ise taşınmaz OSB tarafından finansal kiralama bedeli üzerinden satın alınabilir.”

TAHSİSİN İPTALİNDE ARAZİ BEDELİ

Yönetmeliğe eklenen bir geçici madde ile arsa tahsisi iptalinde arazi bedeline ilişkin şu düzenleme yapıldı: “4562 sayılı OSB Kanununun yayımlandığı tarihten önce yapılan tahsis ve/veya kazanılmış haklarla ilgili olarak; katılımcının arsa tahsislerinin iptalinde iade edilecek arsa bedeli; müteşebbis heyet/genel kurulca karara bağlanmak şartıyla yılı kanuni faiz oranları ile belirlenen arsa bedelinden az, yılı parsel OSB tahsis bedelinin yüzde 75’inden fazla olmamak üzere OSB tarafından belirlenerek ödenir.”


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106

banner104