Öne Çıkanlar Proje bazlı teşvikler Türkonfed Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım Ali Yerlikaya KOSGEB BAŞKANI

SARIOĞLU : KOLTUK MERAKLISI DEĞİLİZ
Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) ve Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Oda kurma çalışmalarına yönelik eleştirilere ilk kez cevap vererek suskunluğunu bozdu. 14 Ekim ve 22 Ekim 2014’te düzenlediği iki ayrı basın toplantısıyla Çerkezköy, Çorlu ve Tekirdağ’daki medya mensuplarına seslenen Sarıoğlu, “Benim ve arkadaşlarımın koltuk derdi yok. Biz sanayicinin sorunlarıyla ilgiliyiz” dedi.

KURDURTMAYIZ AÇIKLAMASI KABUL EDİLEMEZ

Basın toplantılarına Sanayi Odası çalışmaları hakkında bilgi vererek başlayan TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu, “Biliyorsunuz Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmak üzere biz Tekirdağlı sanayiciler  12 Aralık 2012’de Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti’ni oluşturduk. 26 Nisan 2013 tarihinde 1040 sanayicinin imzasıyla Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne başvurduk.  TOBB yönetimi başvurumuza yasal süresi içinde cevap vermedi. Başvurumuzun akamete uğramaması için yargıya başvurduk ama lobi çalışmalarımızı da aralıksız sürdürdük, sürdürüyoruz. Bu kapsamda 22 Ocak 2014’ te Tekirdağ Sanayiciler Derneği’ni (TEKSANDER) kurduk. Dernek, Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması için gerekli altyapı çalışmalarını yapmak amacıyla kuruldu. Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşuna destek istediğimiz il milletvekillerimiz olsun, ilgili bakanlar olsun, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olsun, bir önceki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül olsun hep desteklerini açıkça belirttiler. Buna rağmen TOBB yönetimi ‘Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurdurtmayız’ minvalinde açıklamalarla önümüzü kapatmaya, engel olmaya çalıştı” dedi.

BİZDE KOLTUK ÇOK

Tekirdağ, Çorlu ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinin düzenledikleri basın toplantısında ‘Sarıoğlu kendisine koltuk arıyor’ eleştirilerini hatırlatan TEKSANDER Başkanı şunları söyledi: “Ticaret erbabı bizim dostumuzdur. Biz üretiriz onlar malları nihai tüketiciye ulaştırır. Onlarla hiçbir sorunumuz yok. Bazılarının söylediği gibi koltuk merakımız hiç yok. Bizde koltuk çok. Ancak Ticaret Odaları bizim sorun ve taleplerimize cevap veremiyor. Tacirle sanayicinin gündemi çok farklı. Ticaret Odaları biz sanayicilerin taleplerine cevap veremezken 1700 civarındaki Tekirdağlı sanayi kuruluşunu ‘Sanayi Oda’sız bırakma gayretini, gücünü TOBB nereden alıyor? Buradan TOBB yönetimine soruyorum; Tekirdağlı sanayicilerin kendi odalarını kurmalarından neden rahatsız oluyorsunuz? Bizim en tabi hakkımızı kullanmamıza neden karşısınız?”

TOBB’UN ‘OLUR VERME YETKİSİ’ KALDIRILSIN

Yeni Sanayi Odası kurulurken TOBB’un ‘olur verme yetkisi’nin kanundan çıkarılmasını istediklerini belirten Sarıoğlu, “TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu yönetimi tarafından 2004 yılında hazırlanıp TBMM’den geçirilen 5174 sayılı kanunun 5’inci maddesindeki “Yeni kurulacak Odalar TOBB’un olumlu görüşü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kararıyla kurulur” maddesinin değiştirilmesini istiyoruz.  Bu anti-demokratik düzenlemeyle biz sanayicilerin en doğal hakkı görmezden gelinmeye, gasp edilmeye çalışılıyor. TOBB’un olumsuz tavrından sonra çabalarımızı Tekirdağ Sanayi Odası’nı kurmamızın önündeki yasal engellerin kaldırılması doğrultusunda yoğunlaştırdık. TOBB kanununun ilgili maddesinde değişiklik yapılmasını sağlamak üzere harekete geçtik. Çerkezköy OSB’nin çok amaçlı konferans salonu ve modern idari binasının açılış töreninde, katılımcıların ve medya mensuplarının huzurunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’tan TOBB kanununda yeni düzenleme talebinde bulundum. ‘TOBB’un yeni kurulacak Odalara olur verme yetkisi’nin yeniden düzenlenmesini talep ettim. ÇOSB’deki açılış törenin hemen ardında 9 Ekim 2014’te TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Gaziantep Milletvekili İbrahim Halil Mazıcıoğlu TEKSANDER’i ziyaret etti. Sayın Mazıcıoğlu’na da Sanayi Odası kurma taleplerimiz ilettik ve TOBB kanununda ‘olur verme’ ibaresinin TBMM’de yeni bir düzenlemeyle değiştirilmesini talep ettik. Sayın Mazıcıoğlu bize açık destek vererek birlikte çalışacağını söyledi. Mazıcıoğlu’nun açık desteğinin ardından öncelikle Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’la kanun değişikliğiyle ilgili bir görüşme yapacağız. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın İbrahim Halil Mazıcıoğlu’nun açık desteği bizim için çok önemli. Bu desteği TEKSANDER’i ziyaretinde açıklaması ise daha kıymetli bir gelişme” dedi.


Türkiye’de 25 yıldan bu yana yeni bir Sanayi Odası’nın kurulmamış olmasına parmak basan TEKSANDER Başkanı Sarıoğlu TOBB yönetimine eleştirilerini şu ifadelerle sürdürdü: “1989 yılından bu yana sadece 2007’de Aydın Sanayi Odası kurulmuş. O da mahkeme kararıyla kurulmuş. 25 yıldan bu yana Türkiye’nin nasıl değiştiğini, geliştiğini hepimiz görüyoruz. Bu sürede yeni sanayi kentleri ortaya çıktı. Bu yeni sanayi kentlerinin yeni ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bakanlıklar bile Sanayi Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı olarak ikiye ayrıldı. Bursa, Manisa, Antakya ve Tekirdağ gibi yeni sanayi kentlerinin ihtiyaçlarına cevap verecek yeni kanuni düzenlemelere de ihtiyaç var. ‘Yeni bir Türkiye’den bahsediyoruz, YENİ TÜRKİYE’YE YENİ SANAYİ OADALARININ ŞART olduğu ısrarla belirtiyoruz. Tekirdağ Sanayi Odası biz sanayicilerin en temel hakkıdır. Bu hak evrensel insan hakları çerçevesinde değerlendirilmelidir. TOBB yönetimi görevini aşan bir heves içine giriyor. ‘Kurumsal bencilik’ ve delege hesaplarıyla, vesayetçi anlayışıylarıyla biz sanayicilerin en tabi hakkı keyfi ve iradi bir müdahaleyle gasp edilemez. Bunu yasal zeminlerde verdiğimiz mücadeleyle aşacağız ve TEKİRDAĞ SANAYİ ODASI’nı kuracağız.”

Sanayi Odası’yla Tekirdağ’ın marka değerinin yükseleceğini belirten Sarıoğlu, “TEKSANDER bir yandan Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması için çalışmalar yaparak diğer yandan da sanayicilerimizin menfaatine olan her konuda kendilerine destek ve yardımcı olmaya devam edecektir. Biz sanayiciler Oda kurarak Tekirdağ’a artı bir değer katmak istiyoruz. Bunu bugünden TEKSANDER çatısı altında gerçekleştirmeye ortaya koyduğumuz faaliyetlerle başladık. Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşunu engelleme ve geciktirme çabalarını, sizin de desteklerinizle boşa çıkararak TOBB içinde Türkiye’nin 13’üncü Sanayi Odası olacağız. Sanayi Odası, Tekirdağ’ın tanınırlığını artırarak marka değerini yükseltecektir” dedi.

TEKSANDER’İN ÇALIŞMALARI

Tekirdağ Sanayi Odası’nın altyapısını oluşturmak üzere kurulan TEKSANDER’in faaliyetlerinden bahseden Ömer Sarıoğlu şu bilgileri verdi:

Öncelikle Tekirdağ’da faaliyet gösteren yaklaşık 1.700 sanayicinin bilgilerinin toplanması için üyelik çalışmaları yürütüyoruz. Bir yandan da sanayicilerimizin iş potansiyellerini geliştirme ve sahip oldukları bilgi birikimlerini arttırma birbirlerini tanımaları amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz. Örneğin;

8 Mayıs 2014 tarihinde Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER), Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, NKÜ Teknopark A.Ş. ile Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) işbirliğiyle; savunma sanayii sektöründen, Tekirdağ’da faaliyet gösteren sanayicilerimizin daha fazla pay alabilmelerini sağlayabilmek ve sektör üzerinde farkındalığı oluşturabilmek için, “Tekirdağlı sanayicilere SaSaD Genel Sekreteri Hüseyin BAYSAK’ın katılımıyla Savunma Sanayiine Yönelik Bilgilendirme Toplantısı” yaptık. 

Savunma sanayiine yönelik yine SaSaD ile birlikte Savunma Sanayii Müsteşarlığı’mızın da destekleriyle önümüzdeki Mart ayında ilimizde ikinci bir organizasyon daha gerçekleştirmeyi planlıyoruz. SaSaD üyesi firmaları Tekirdağ’da ağırlayıp 2 ya da 3 günlük bir programda savunma sanayiine yönelik iş yapmak isteyen sanayicilerimiz ile buluşturarak ikili iş görüşmeleri yaptırmayı ve sanayi kuruluşlarımızı gezdirerek potansiyellerini tanıtmak istiyoruz.  

Diğer bir organizasyonumuz;  28 Mayıs 2014 tarihinde Ramada Otel’de Tekirdağ Valimiz Ali Yerlikaya’nın ev sahipliğinde Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER), Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, NKÜ Teknopark A.Ş.  tarafından ortaklaşa düzenlenen ve İlimizde faaliyette bulunan firmaların nükleer santral makine ve ekipman pazarından daha fazla pay almasının hedeflendiği “ Tekirdağ Sanayisi Nükleer Santral, Makine ve Ekipmanları Üretim Çalıştayı“ düzenledik. Bu çalıştayda ortaya çıkan fikirler doğrultusunda;

4 Haziran 2014 tarihinde derneğimiz bünyesinde “Nükleer Enerji Santralleri Konulu Toplantı” yapılarak “Tekirdağ Sanayiciler Derneği Nükleer Enerji Komisyonu” oluşturduk. 

Oluşturulan bu komisyon ile birlikte 2 Temmuz 2014’te Mersin ve Sinop’ta yapılacak olan Nükleer Santrallerin yapımında Tekirdağlı sanayicilerimizin yerli tedarikçi olarak pay alabilmeleri ve bu konuda gerekli girişimlerde bulunabilmeleri için Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Sn. Necati YAMAÇ makamında ziyaret ederek Tekirdağlı sanayicilerin ülkemizde yapılacak olan nükleer santrallerdeki yapılacak işlerden pay istediğini talep ettik. Kendisini sanayicilerimizi bilgilendirmesi için Tekirdağ’a davet ettik.
 
Sn. Yamaç; talebimizi geri çevirmeyerek 18 Eylül 2014 tarihinde yüklenici firma Akkuyu NGS A.Ş. firma yetkilileriyle ilimize gelerek Çerkezköy OSB’de düzenlenen toplantıda sanayicilerimizi bilgilendirdiler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Projeler Daire Başkanı Necati YAMAÇ, Bakanlık Uzmanları H. İbrahim DALASLAN ve Hakan HATİPOĞLU ve Akkuyu NGS  A.Ş.’nin Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Satın Alma Direktörü Mikhail Mashinistov ile Satınalma Metodolojisi ve İhale Birim Müdürü Valeriy Lobovich’ten oluşan heyete bilgilendirme toplantısı öncesinde ve sonrasında 3 gün boyunca Nükleer Santrallere yönelik iş yapmak isteyen 10 sanayi kuruluşumuz gezdirilerek, firmalarımızın potansiyellerini yerinde görmeleri sağlandı. 
 
Nükleer Enerji Santralleri yapımında tedarikçi olmak isteyen sanayicilerimizin, buna yönelik iş potansiyellerini geliştirmek ve bu konudaki bilgi birikimlerini arttırmak, santrallerin yapımını yerinde görüp inceleyebilmesi amacıyla 27-30 Ekim 2014 tarihlerinde Rusya’ya “Nükleer Santral Gezisi” gezisi düzenliyoruz.

Bir başka organizasyonumuz; 25 Haziran tarihinde Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği 2023 Vizyon Toplantıları ”Sanayi Kentleri Konuşuyor” konulu programa katılarak Tekirdağ’ı, sanayisini, TEKSANDER’in faaliyetleri ve Tekirdağ Sanayi Odası kuruluş çalışmaları ve sanayicilerin sorunları hakkında açıklamalar yaparak sesimizi duyurmaya çalıştık. 

Bildiğiniz üzere,  Tekirdağ tekstil ağırlıklı bir sanayi kentimiz. Tekstil sektöründeki firmalarımızı Teknik Tekstil konusunda üretim yapmaya teşvik etmek için TEKSANDER, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, NKÜ Teknopark A.Ş. KOSGEB ve Kalkınma Ajansımız ve NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi ile birlikte uzun süreçli bir çalışma organize etmeyi planlıyoruz. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106

banner104