Öne Çıkanlar Arçelik Üretim Koordinatörü Alp Karahasanoğlu Proje bazlı teşvikler KOSGEB BAŞKANI Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım Türkonfed

PERYÖN’ün kongresine ÇOSB ev sahipliği yaptı
Ev sahipliğini Çerkezköy OSB’nin yaptığı ‘PERYÖN 8’nci İnsan Yönetimi Kongresi’ yapıldı. ÇOSB çok amaçlı konferans salonunda gerçekleştirilen kongreye yoğun bir katılım oldu. Kongreye Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Yel, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Kapaklı Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Hasan Demir ile çok sayıda sanayici ve davetli katıldı.

 

AÇILIŞ KONUŞMASI ÖZDOĞAN’DAN

''Yetenek Yönetimi'' temalı Per-Yön İnsan Yönetimi Kongresi’nin açılış konuşmalarının öncesinde Silivri Elit Halk Oyunları Grubunu bir gösteri yaptı. Gösterinin ardından kongrenin açılış konuşmasını yapmak için ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan kürsüye geldi. Özdoğan yaptığı konuşmada, konferans salonunun açılışından sonra ilk kez PERYÖN (Türkiye İnsanı Yönetim Derneği) kongresi ile büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptığını ifade ederek, “Günümüzde konuşulmaya başlayan yetenek yönetimi kavramının ve uygulamalarının detaylarını ve gelecek açısından nereye doğru yöneldiğini bugünkü kongrede daha iyi anlayacağız. Bölgemizde, nitelikli ara elemana duyulan ihtiyaç hepinizin malumudur. Yetenekli kişiyi firmaya çekmek ve firmada tutabilmek gelecek yılların en önemli önceliklerinden birisi olacaktır. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak bölgemiz fabrikalarının nitelikli eleman ihtiyacına katkıda bulunabilmek amacıyla 2012-2013 öğretim yılında Özel ÇOSB Anadolu Teknik Lisemizi açtık. Yine 2010 yılından bu yana hizmet vermeye devam eden özel istihdam büromuz da firmalarımızın yetenekleri bulmalarına yardımcı olmaya gayret ediyor. Özel ÇOSB Anadolu Teknik Lisemizin halen 4 farklı alanda 300 öğrencisi var. Önümüzdeki yıllarda bu sayının yükseleceğini düşünüyoruz. Okulumuzun sanayicilerimiz ve siz temsilcilerimize çok daha iyi hizmet edeceğini düşünüyoruz” dedi.

 

ÇOSB KONFERANS SALONUYLA BÜYÜK BİR EKSİKLİK GİDERİLDİ

ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan’ın ardından söz alan PERYÖN Trakya Şube Başkanı Özber Çetin, “PERYÖN Trakya Şubesi olarak yaşamış olduğumuz bölgeye, topluma, meslektaşlarımıza faydalı etkinlikler yapmak adına 8. İnsan Yönetimi Kongresi’ni bu yıl Çerkezköy’de düzenlemenin gururunu ve şerefini yaşıyoruz” dedi.

Çetin şunları söyledi: “Trakyamızın en büyük eksikliklerinden biri kongre salonunun olmamasıydı. ÇOSB’nin çok amaçlı konferans salonunun bu açığı kapattığına inanıyoruz. Başta ÇOSB Başkanı Ömer Sarıoğlu ve Bölge müdürlüğündeki son derece yetenekli ekibe bu salon için teşekkür ederim. Trakya’nın çeşitli bölgelerinde kongreler düzenledik ancak Çerkezköy’de ilk kez düzenliyoruz. Motivasyonumuzun düştüğü zamanlarda Kapaklı Kaymakamımız ve Çerkezköy Kaymakamımız çok büyük destek verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

 

KUBİLAY: EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

 

Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, nitelikli eleman konusunda Halk Eğitim Genel Müdürlüğü ile önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, “Göreve başladığımız günden itibaren özellikle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman istihdamı konusunda Halk Eğitim Genel Müdürlüğüyle önemli çalışmalar yaptık. 67 tane modülü, sisteme ekletmeyi başardık. Bunu Türkiye için bir kazanç olarak görüyoruz. Her şeyin başı insan düsturu olunca bunda en büyük etken eğitim. Eğitim bizim en önem verdiğimiz önceliğimiz. Bütün enerjimizi bu alana aktarıyoruz.”

 

EĞİTİM KAMPUSU ÇOK ÖNEMLİ

Kaymakam Kubilay eğitim konusunda ‘Eğitim Kampüsü’ projesi ile eğitimin daha kaliteli olacağını ifade ederek, “Sayın Valimizin ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün de destekleriyle, İlçemizdeki sivil toplum kuruluşluları ve basınımızın bilgisi dâhilinde Eğitim Kampüsü çalışmamız var. Şu anda orası orta öğretim kurumları için tahsis edilmiş durumda. Bütün liselerimizi 135 dönümlük alana toplamayı düşünüyoruz. Çerkezköy çok fazla nüfus alıyor. Çerkezköy’de nüfus artışı geçen yıl yüzde 12 seviyesindeydi. Son 14 yıla baktığımızda bu rakam yüzde 8’leri buluyor. Bu artışla 10 yıl içinde öğrenci sayımız 60 bini geçecek. Şu andaki fiziki şartlarımız buna yeterli değil. Özellikle hem eğitimde kaliteyi düşüren ikili eğitimden normal eğitime geçmek hem de çocuklarımızın daha modern şartlarda eğitim alması bakımından bu Eğitim Kampüsümüzün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak ve ancak eğitim sayesinde vatandaşlarımızın yetenekleri ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

 

DERSLİK BAŞINA ÖĞRENCİ SAYISINI DÜŞÜRDÜK

Kongrenin açılış konuşmalarında en son Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Yel söz aldı. Yel, eğitime yapılan yatırımlardan bahsederken, “İlimizden örnek vermek gerekirse Cumhuriyetimizin 80 yılında bizim ilimizde 180 tane derslik vardı. Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı gibi ilçelerimizde derslik başına 75 öğrencİ düşmekteydi. Daha sonra yapılan yatırımlarla son 12 yılda yaklaşık 2 bin 500 derslik yapmayı başardık. Şu anda derslik başına öğrenci sayımız yaklaşık olarak 36’ya düştü. Amacımız bunu daha da düşürebilmek. Bu gibi yatırımlarla bizler geleceğimizi hazırladığımızın bilincindeyiz. İlimizde 160 binin üzerinde ilk, orta ve lise; 30 binin üzerinde üniversite öğrencimizle dinamik bir il olduğumuzu görüyoruz. Tüm Türkiye’de bu konuda başarılı olacağımızı ve bir hedefimiz olduğunu gösteriyoruz. Bu konuda var olan insan gücümüz bizi mutlu ediyor ve bize gelecekle ilgili çok önemli vizyonlar sunuyor. Gelecek konusunda çok umutluyuz” dedi.

 

YAPILAN OTURUMLARLA DEVAM ETTİ

Açılış konuşmalarının ardından ‘Yetenek Yönetimi’ temalı 8. İnsan Yönetimi Kongre’ye geçildi. Kongrede ilk olarak 'Sanayici Yeteneği Nasıl Değerlendiriyor?'' konu başlığındaki sunuma geçildi. Çerkezköy OSB’nin köklü firmalarından, Özen Mensucat Genel Müdürü Dr. Ahmet Temiroğlu ve Sarbak Metal Yönetim Kurulu Başkanı Andon Arakelyan’ın konuşmacı olarak katıldığı sunumda sanayici gözüyle yetenek değerlendirildi. Kapanış konuşmalarının ardından, program çeşitli müzik ve gösterilerle son buldu.

 

 

KONGREDEN SUNUMLAR VE KONU BAŞLIKLARI

 

'İnsan Kaynakları Gözüyle Yetenek Yönetimi - Yeteneği Gözünden Anlarım”

Moderatör Kartal Tolga,

Eczacıbaşı-Baxter İnsan Kaynakları Direktörü Aslı Dizdar.

Arçelik A.Ş., İnsan Kaynakları Direktörü Buket Çelebiöven.

3M İnsan Kaynakları Direktörü Öznur Başaran.

 

* 'Öğrenmeyi Yok Sayan Çok Bilmiş Organizasyonların Geleceği''

Deloitte Liderlik Enstitüsü Yönetici Direktörü Fazıl Oral

 

* Torba Yasa ve Yeni Gelişmeler Doğrulturunda Türkiye' de İş Sağlığı ve Güvenliği''

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı, Bilirkişi Av. Cüneyt Danar.

Sigorta Başmüfettişi- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Mali Müşavirler Derneği Başkanı.- A Sınıfı İSG Uz. İsa Karakaş.

 

* “Dağa Göz Değil Yürek Tırmanır''

Kariyer NET Batı Anadolu Birim Müdürü Oğuzalp Karataş.

Türkiye'nin ilk görme engelli dağcısı ve milli atleti Necdet Turhan.

 

* 'Okuldan Şirket' e Yetenek Yönetimi' ve ''Mobing''

Moderatör Eray Beceren.

Prof. Dr. Aytaç Açıkalın.

Yrd. Doç. Dr. Fahri Erenel - Kemerburgaz Üniversitesi.Meslek Yüksek Okulu Müdürü.

Ahmet Hakan Arlan - Sabiha Gökçen Havalimanı İnsan Kaynakları. Direktörü.

 

* “Evren Olduğu Haliyle Mükemmeldir Değişmesi Gereken Sensin''

Saffet Dağdeviren - Yaşama sanatçısı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106

banner104