Öne Çıkanlar Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ÇOSB 16. genel kurulu Microsoft Hilal Ünalmış Sicilya

 TEKİRDAĞ’DA SANAYİ ODASI OLMAMASI ŞAŞIRTICI
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Çok Amaçlı Konferans Salonu'nda düzenlenen ve  Dr. Levent Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı "Onuncu  Beş Yıllık Kalkınma Planı Çerçevesinde Büyüyen Türkiye” konulu  panelde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dündar Murat Demiröz, ve THK Üniversitesi öğretim görevlisi ve SDE Ekonomi Koordinatörü Dr. Cemil Ertem birer sunum yaptılar.

Tekirdağ’ın gelişmiş bir sanayi kenti olduğunu belirten Dr. Yılmaz, “Böyle büyük bir sanayi kentinde Sanayi Odası olmaması bir eksiklik” dedi.

Dr. Yılmaz'ın açıklamalarının ardından sözü
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dündar Murat Demiröz’e verdi. Sözlerine Tekirdağ’ın Sanayi Odası’nı hak ettiğini belirterek başlayan Demiröz şunları söyledi: “Cumhuriyet dönemi Osmanlı’nın bir devamıdır. Osmanlı tarih öncesi bir dönem değildir. Kalkınma hamleleri Osmanlı döneminde başlamıştır. Cumhuriyet tarihinde Atatürk dönemi hızlı kalınma dönemidir. Atatürk’ün vefatı ve 1946 arası İkinci Dünya Savaşı dönemidir. 1950-1960 dönemi gelir ve refahın dağıtıldığı bir dönemdir. Taşra gelir ve refahtan bu dönemde önemli pay almıştır. Demirel dönemi yeniden hızlı kalkınma dönemidir. 12 Eylül sonrası Özal dönemi Türkiye’yi dünyaya entegre etti. Arada koalisyonlar dönemi yaşandı. AKP dönemi 2001 krizi sonrası ciddi bir restorasyon dönemi oldu. Bu dönemde gelir ve refah yeniden dağıtılmaya başlandı. Önümüzdeki dönemde yeni bir kalkınma hamlesinin başlamasını bekliyorum.”
 

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ENERJİ DAĞITIM MERKEZİ OALACAK

THK Üniversitesi öğretim görevlisi ve SDE Ekonomi Koordinatörü Dr. Cemil Ertem, kendisinin de Trakyalı olduğunu belirterek, “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nı çok önemsiyorum. Tekirdağ Türkiye’nin önemli bir sanayi kenti. Tekirdağ’da Sanayi Odası’nın olmaması çok şaşırtıcı. Türkiye’nin ne kadar geliştiğini bu bölgeden anlayabiliriz” dedi. ‘Yatağını Bulan Nehir’ kitabında Erdoğan ekonomisini anlattığını belirten Dr. Ertem şu değerlendirmelerde bulundu: “Bundan 10 yıl önce bir kamyon şoförüne frene basmadan İstanbul’dan Gülek Boğazı’nı geçerek Adana’ya varırsın deseydik dayak yerdik. Ama bugün ferne basmadan bu yolu alabiliyor. Türkiye’de 2008 yılı bir milattır. İlki 19. Standby bitti, Türkiye IMF ile yeni bir anlaşma yapmadı. Diğeri GAP Eylem Planı. Türkiye kamu ekonomisinde piyasacı yeni bir döneme giriyor. Petrolde piyasa ve fiyat belirlemede ABD ve Brent petrolü dediğimiz Akdeniz çanağı merkezi şu anda belirleyici. Yeni petrol hatlarıyla Ceyhan üçüncü önemli piyasa ve fiyat belirleme merkezi olacaktır. Yine doğalgaz boru hatları ve Rusya’nın yeni hamleleriyle Trakya’da Hamitabat dünyanın doğalgaz değerleme ve fiyatlandırma merkezi olmaya adaydır. Bu hatlara Türkmenistan doğalgazının da eklenerek Batı’ya ulaştırılması gerekiyor. Türkiye’nin önemli bir enerji dağıtım merkezi olmasını diliyorum” dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106

banner104