Sanayi ve Teknoloji Bakanımız sayın Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ayının ilk günlerinde Çerkezköy OSB’ye misafir oldu. Kendisiyle günü birlikte geçirdik. Katılımcılarımızdan Pelsan-Telasis Tekstil ve Rhofa Enerji adlı iki güzide fabrikamızın açılışına katıldı, konuşmalar yaptı, mesajlar verdi. Daha sonra da sanayicilerimizle bir araya gelip bizi dinledi, görüş alışverişinde bulundu.

Sanayi politikalarımızı yönlendiren, destek ve moral veren, bizi iyi anlayan, pozitif bakışa sahip bakanımızın yaptığı konuşmalarda söylediği sözleri, aldığım notları sizlere de aktarmak istiyorum.

- Türk sanayisinde çarklar hız kesmeden dönüyor. Sanayi üretim endeksindeki artışa ve en çok da yüksek teknoloji üretimindeki yıllık yüzde 34,4’lük artıştan dolayı mutluyuz.

- Bütün bu göstergeler; Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerimizde doğru yolda ilerlediğimizin göstergesi. Türkiye, yüksek teknolojiyle katma değer üreterek yoluna devam ediyor.

- Ekonomimizi yatırım, istihdam, üretim, icat ve ihracat odağında büyütmeye devam edeceğiz. Trakya Bölgesinde çevreye duyarlı sanayileşmenin öncüsü ve destekçisi olmayı sürdüreceğiz.

- Artık dünyayla entegre olup rekabet gücünü artıran, kritik teknolojilere adapte olma becerisi yüksek bir Türkiye var. Sanayi sektöründeki istikrarını ve başarısını sürdürülebilirlik, inovasyon ve nitelikli insan kaynağı ile her geçen gün daha da perçinleyen bir Türkiye var.

- Türkiye’nin ihracatı büyük oranda imalat sanayiinden oluşuyor. Türk sanayisi, ülke ekonomisinde ve kalkınmasında ana aktör hale gelmiş durumda.

- Tekstil sektörü, hazır giyim sektörümüzün de kuvvet çarpanı. Tekstil ve hazır giyim sektörlerinin toplam ihracatı 32,9 milyar dolara erişti, 2 milyona yakın vatandaşımıza dolaylı ekmek kapısı sağlayarak kalkınmamızda öncü rol üstleniyor.

- Önümüzdeki dönemde tekstilde katma değerli üretim altyapısını güçlendirerek, sanayimizin yeşil dönüşüm ve markalaşmaya yönelik adımlarını destekleyerek tekstil sanayimizin iç pazarda ve uluslararası arenada rekabetçiliğini ve marka değerini yükselteceğiz. “

Evet, Sayın Kacır’ın bu sözleri bizim de yıllardır yaptığımız değerlendirmelerle örtüşüyor. Bunu, OSB’mizde yaptığı Sanayicilerle İstişare Toplantısı’nda da açıkça gördük. İç ve dış ekonomik olumsuz ortamın yarattığı sıkıntıların hepsini gayet iyi biliyor.

Sayın Bakan, piyasalardaki daralma, tedarik sorunları, gerçekçi olmayan kur, yüksek enflasyon, yüksek rekabet koşulları ve ikiz dönüşüm mecburiyetinin büyük maliyetleri ile karşı karşıya olan sanayicilerimize yeterli destek ve teşvikler sağlanması konusunda bizimle aynı düşüncede olduğunu belirterek, çok yönlü çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bu arada, seçimler sonrasında, enflasyonla mücadele programı kapsamında yol alırken pozitif gelişmelerin de ufukta gözüktüğünü söyleyebiliriz. Baz ve yaz etkisiyle enflasyonda beklenen düşüşün kapısında olmak, maliye politikalarının da ciddiyetle devreye alınması, tasarruf tedbirlerinin uygulamaya konulması sonrasında olumsuz beklentilerin kırılması ile yılın ikinci yarısında kapalı havadan güneşli havaya geçmiş gibi mutluluk yaşarız.

Sanayicimiz, ihracatçımız, koşullardaki olumsuzluk nedeniyle hız kestiği büyük koşuya kaldığı yerden devam etmek için hazır bekliyor. Ülkemizi sırtlayıp ileriye götürme görevini her zaman zevkle üstlendik.

Bu arada 22. Olağan Genel Kurul toplantımızda bize sevgi ve güvenlerini esirgemeyen OSB katılımcılarımıza da teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Daha güçlü, daha hızlı ilerleyeceğimiz günlerin yakında olduğu inancıyla sanayici dostlarıma sağlıklı, mutlu üretim günleri diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner113

banner112

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106