Öne Çıkanlar ÇOSB ÇOSB 3 BİN FİDAN DİKTİ KPMG Yapay Zeka

Kadın ihracatçımıza özel faiz sunuyoruz

GİRAY DUDA

Pandemi dönemi tüketicisi, her alanda kendisine sunulan dijital yaşamın kolaylıklarını benimsedi. Dijitalleşme konusundaki en hızlı adımları da bankalar attı. Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, ticari müşterilerine sundukları dijital kolaylıkları ayrıntılarıyla anlattı.

- Sayın Şimşek, pandemi dönemi bankacılığını bize anlatır mısınız? Pandemi Bankacılık Sektörünü dünyada ve Türkiye’de nasıl etkiledi?

- Pandemi hayatımızın her alanını etkilediği gibi tüketici davranışlarında büyük değişiklikler yarattı. Öncelikle olabilecek en kısa sürede işlemlerin dijital kanallar yoluyla gerçekleştirilebiliyor olması bankalardan beklenen önemli geliştirmeler arasına girdi. Biz de müşterilerimizin şubeye uğramadan, işlerini bırakmadan da ticari bankacılık ihtiyaçlarını tamamlayabilmeleri yönünde çalışmalarımızı sürdürdük, pek çok sürecimizi uçtan uca dijitalleştirdik.

POS CİHAZI OLMADAN ÖDEME ALABİLİYORLAR

Hem tüzel hem de gerçek kişi tacir müşterilerimiz İşCep, İnternet Şubesi ve Maximum İşyerim üzerinden POS taleplerini birkaç saniyede gerçekleştirebiliyorlar. POS’ları iş adreslerine gönderiliyor. Eğer POS’ları yazarkasa POS ise İş Bankası yazılımı yükleniyor. Üstelik burada müşterilerimize bir de avantaj sunduk. 30 Kasım tarihine kadar yapılan Anında POS başvurularında müşterilerimiz başvuruyu izleyen 3 dönem boyunca POS kullanım ücreti ödemiyorlar.

Akıllı cep telefonlarını temassız POS cihazına dönüştüren dijital POS ürünü POS’um Cepte’yi üye işyerlerinin fiziksel POS cihazına ihtiyaç duymadan ödeme alabilmeleri için oluşturduk. POS’um Cepte ile NFC özellikli Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarla veya tabletlerle temassız özellikli banka/kredi kartlarından ödeme alınmasını mümkün hale getirdik. Üstelik temassız işlem limiti üzerindeki işlemlerde kart şifresi cihaza girilerek ödeme yapılabiliyor.

LİNK AT ÖDEMEYİ AL

- Bilgisayar ve akıllı telefon kullananlar, bir video ya da fotoğraf istediklerinde ‘link at’ talebinde bulunurlar. Sizin de ödeme sistemine koyduğunuz başarılı bir link sistemi var. Bunun ayrıntısını paylaşır mısınız?

- Yine pandemi sürecinde özellikle kapanma sırasında alacağın tahsili önemli hale geldi. Linkle Tahsilat, müşterilerimizin oluşturacakları bir link ile ödeme alabilecekleri hizmetimizin adı. Ticari müşterilerimiz alacak tutarını Maximum İşyerim uygulaması üzerinden ulaşılabilen Linkle Tahsilat’a giriyor, oluşturulan linki ister yurt içi ister yurt dışındaki müşterisine, e-posta, SMS veya sohbet programları anlık haberleşme uygulamalarından biriyle yollayabiliyor. Linki alan müşteri de kredi kartıyla ödemeyi gerçekleştiriyor.

Esnaf ve gerçek kişi tacir müşterilerimiz ise İşCep ve Maximum İşyerim üzerinden Anında Ticari Kredi Kartı başvurusunu yapıyor ve kart başvuruları onaylandığında kartları iş adreslerine gönderiliyor.

SANİYELER İÇİNDE HESABA TİCARİ KREDİ

Kredi ise her zaman önceliğini koruyor. Esnaf ve gerçek kişi tacir müşterilerimiz 150 bin TL’ye kadar ticari finansman ihtiyaçlarını İşCep ve İnternet Şubemizden 7/24 Anında Ticari Kredi’ye başvurarak karşılayabiliyorlar. Kredi başvurusu saniyeler içinde değerlendiriliyor, onaylanması durumunda kredi tutarı müşterimizin hesabına anında aktarılıyor. Ayrıca müşterilerimiz 3 ay ödemesiz dönem avantajından yararlanabiliyorlar. Müşterimiz olmayanlar ise İşCep “Müşteri Olmak İstiyorum” özelliğiyle; nerede olurlarsa olsunlar, görüntülü görüşme ile şubeye gitmeden ve ıslak imzaya gerek kalmadan dakikalar içinde hesabını açarak İş Bankası ailesine katılabiliyorlar.

Sadece taksitli krediler değil, rotatif kredilerde de dijitalleşme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ticari müşterilerimiz İşCep Ticari ve Ticari İnternet Şubemiz aracılığıyla Borçlu Cari Hesapları’na tanımlı limitleri üzerinden 250.000 TL’ye kadar şubeye gitmeden 7/24 kredi kullanabiliyorlar.

KOBİ’LER DİJİTAL BANKACILIĞI SEVDİ

- Ticaret dünyasında, KOBİ’lerde ve reel sektörde pandeminin ne tür etkilerini gözlemlediniz? Pandemi dönemi için ticari müşterilere dönük özel uygulamalarınız oldu mu?

- Pandemi süreci ile birlikte dijital bankacılık kullanım oranlarında ivmelenme yaşandı. Bankacılık işlemlerini şubelere uğramadan da, zaman ve mekan kısıtı olmaksızın gerçekleştirebilmek, finansal ihtiyaçlara anında ve kolayca çözüm bulabilmek bu artışta önemli bir yere sahip. İş Bankası’nın amacı müşterileri için değer yaratmak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak. Dolayısıyla onların hayatlarına değdikçe, finansman ihtiyaçlarına anında ve hızlı çözümler sundukça, KOBİ’lerimizin de dijital bankacılık kullanım oranları da her geçen gün yükseliyor. Müşterilerimizin bu adaptasyon süreçlerine destek olmak adına dijital ürün ve hizmetlerimizde başvuru ve süreçlerin nasıl ilerlediğini gösteren videolar hazırlıyor, bu içeriklere hem internet sitemiz hem de bankamız sosyal medya hesaplarında yer veriyoruz.

HEPSİ DİJİKOLAY’DA

Ticari müşterilerimizin dijitalleşme ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetlerimizi DijiKolay platformu ile tek bir çatı altına topladık. E-Dönüşüm hizmetlerinden e-Ticaret ve e-İhracat çözümlerine, ödeme sistemlerinden ön muhasebe ve bulut uygulamalarına kadar her boyutta işletmenin ihtiyacını karşılayacak şekilde geliştirdiğimiz DijiKolay ile esnaf ve KOBİ’lerin ticari faaliyetlerinde ihtiyaç duyabilecekleri hizmetleri hızlı ve dijital bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacak çözüm önerilerini bir arada sunuyoruz. Dijital Dönüşüm Kredisi, Dijital Tedarikçi Finansmanı, Dijital Kasa, TekCep gibi bankamız ürün ve hizmetlerini de içinde bulunduran DijiKolay ile KOBİ’lerin rekabet gücünü artırarak işlerini büyütmelerine ve ileriye taşımalarına destek olmaya devam ediyoruz.

İşCep uygulamamıza yeni eklenen ÇekCepte özelliği ise esnaf ve KOBİ’lere hangi bankadan olursa olsun vadesi gelmemiş çekleri kolayca nakde çevirebilme imkanını sunuyor. İşCep’in ÇekCepte özelliğini kullanarak müşterilerimiz çekin üzerindeki karekodu okutup kredi için ön onay alıyor. Ön onay aldıkları kredi için çekleri ile birlikte 2 iş günü içerisinde şubelerimize başvurarak hızlı bir şekilde başvurularını sonuçlandırabiliyorlar.

KOBİ VE ESNAFA ÇOK YÖNLÜ DESTEK

- KOBİ’lerin bankacılık ürünlerine olan ilgisi ne durumda? Sizin özellikle önerdiğiniz ürünler hangileridir?

- Ekonomik aktivitelerin devamlılığını sağlamak adına düzenlediğimiz Esnaf ve KOBİ’lerimize Destek Kredisi kampanyasını sürdürüyoruz. Esnaf ve KOBİ müşterilerimize 36 ay vadeli, 6 aya kadar ödemesiz olarak sunduğumuz kredi kapsamında özel faiz oranlarıyla 5 milyon TL’ye varan kredi kullanımı sağlanabiliyor. Üstelik Esnaf ve KOBİ’lerimize Destek Kredisi ile birlikte bankamızdan ticari kredi kartı alınması ya da yeni üye işyeri olunması durumunda, kredi kullandırımında tahsil edilen ücretin yüzde 10’u, en fazla 400 TL değerinde olmak üzere, MaxiPuan olarak müşterilerimize iade ediliyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYA İÇİN DESTEKLERİMİZ VAR

İş Bankası olarak sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak ve çevreye ilişkin uzun vadeli stratejiler oluşturmak amacıyla atık su arıtma tesisi, atık su geri kazanım ve gemi balast suyu arıtma sistemi kurmak veya mevcut tesisini iyileştirmek isteyen işletmelere Denizleri Koruyalım Kredisi ile finansman desteği sunuyoruz. Denizlerimizdeki su kirliliğinin önlenmesi ve azaltılması ile su kaynaklarının kalitesinin korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılmasının sağlanması amacıyla sunduğumuz Denizleri Koruyalım Kredisi’nde uygun koşullarla, geri ödemesiz dönemli kredi imkanı sağlıyoruz.

Çevreci Taşıt Kredisi kampanyalarımız ile bireysel müşterilerimizin yanı sıra KOBİ’lerin de elektrikli ve hibrit araç alımlarında avantajlı koşullar sunuyor; Çevreci İşyeri Kredisi kampanyalarımızla KOBİ’lerin işyeri alımlarının finansmanında Yeşil Binaları tercih ettikleri noktada, maliyetlerini düşürecek destekler sunuyoruz. Bununla beraber, reel sektörün finansman ihtiyaçlarına cevap vererek enerji verimliliği yatırımlarının yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, enerji verimliliğine ek olarak su verimliliği, ham madde verimliliği ve atık yönetimi gibi başlıkları da içine alan daha geniş bir tanımlama ile “kaynak verimliliği” yatırımlarının finansmanı için oluşturduğumuz “Enerji Verimliliği Kredisi” ürünümüz özelinde de avantaj sağlıyoruz. Ayrıca Anadolu Sigorta’dan elektrikli araç kaskosunda da indirim avantajı müşterilerimize sunuluyor.

İHRACATÇILAR BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ

- Sayın Şimşek, pandemi koşullarına rağmen rekorlar kıran ihracatçılara özel, kolay finansman seçenekleriniz var mı?

- Ülke ekonomisini desteklemek üzere mal ve/veya hizmet ihracı yapan firmaların ihracat odaklı büyümelerine destek oluyor ve uygun maliyetler ile finansmana erişmelerine katkı sağlıyoruz. İhracatçılarımız dünyaya açılarak ekonomimizde yarattıkları katma değer ve vizyonları ile bizler için çok kıymetli bir yere sahip. Bu kapsamda ülkemizin dış ticaretine yön veren ve tüm ihracatçılarımızı temsil eden en önemli çatı kuruluş olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile ihracatçılarımıza çok avantajlı bir destek paketi sunmak üzere işbirliği protokolü imzaladık. İş birliğimiz kapsamında daha çok sayıda ihracatçımıza ulaşabilmek amacıyla her firma özelinde azami 500.000 USD/EURO veya 3.000.000 TL tutarında kredi kullandırıyoruz. Avantajlı faiz oranlarımızı sektör ayrımı olmaksızın tüm ihracatçılarımıza sunuyoruz. Protokol kapsamında kadın girişimcilerimiz ise özel faiz oranlardan yararlanabiliyorlar.

Türkiye İhracatçılar Meclisi üyesi ihracatçı müşterilerimizin kullanımına yönelik Maximiles TİM İhracatçı Kart’ı sunduk. TL/EUR/USD hesap özeti seçeneğini içeren kartlarımız ile ihracatçılarımız, yaptıkları alışverişlerden hem MaxiMil hem de MaxiPuan kazanıyorlar. Ayrıca bankamız aracılığıyla gerçekleştirecekleri aylık ihracat hacmi üzerinden de ilave MaxiPuan kazanıyor ve dilerlerse bu puanları MaxiMil olarak da kullanabiliyorlar. Diğer yandan Maximiles TİM İhracatçı Kart sahiplerine Anadolu Sigorta ürünlerinden kasko, konut ve ticari siber güvenlik sigorta poliçelerinde de indirim sağlanıyor.

AÇIK BANKACILIĞI BAŞLATTIK

- Yeni başlayan Açık Bankacılık döneminde ortaya koyduğunuz, iş dünyasına sunduğunuz yeni ürünleriniz nelerdir?

- Açık Bankacılık, uzun yıllardır tüm dünyanın gündeminde olan bir konu. Çoğunlukla Birleşik Krallıkta 2018 yılında yürürlüğe konan PSD2 kanunu ile aynı olarak görülse de, aslında Açık Bankacılık bir kanundan çok daha ötede bir yaklaşım. PSD2 yasası ile dünyada ilk defa uygulanan “müşteri verilerinin üçüncü partilerle paylaşılması” kuralına dayalı olarak gelişen Açık Bankacılık yaklaşımı, bu kural sayesinde uygulanabilir hale gelen yeni iş yapış şekillerini ve müşteri deneyimi gözeterek geliştirilen tüm inovatif çözümleri kapsıyor ve destekliyor. Bu yaklaşım sonucu hayatımıza giren gömülü bankacılık, her yerde bankacılık ve Challenger banka gibi kavramlar, kullanıcıların ihtiyacı olan bankacılık işlemlerini gerektiği yerde ve anda, banka uygulamasına veya şubesine uğramadan gerçekleştirmesini sağlıyor.

Açık bankacılık kavramını ilk oluşmaya başladığı yıllardan itibaren takip ediyor ve müşteri deneyimini iyileştirerek hizmet kalitesini artıran inovatif bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Bu kapsamda, her yerde bankacılık vizyonumuz doğrultusunda bu yaklaşımı benimsedik ve mevcut yasaların izin verdiği ölçüde uygulamaya koyduk.

TEKCEP VE TEKPOS’U MÜŞTERİLERİMİZ KULLANIYOR

Açık bankacılık yaklaşımında önemli olan veri paylaşımının araçları olan API’lerin günden güne önem kazanacağını öngörerek, 2018 yılında API Portal’imizi, tüm bankacılık fonksiyonlarımızın üçüncü partilerin kullanımına sunulması vizyonu ile hayata geçirdik. 2018 yılında yalnızca anında ihtiyaç kredisi kullanımı fonksiyonu sunan 14 API ile kurulan API Portal’imizde bugün 47 API bulunuyor. Bu API’lerimiz ile para aktarma, kredi kullanımı ve maaş ödeme gibi temel bankacılık fonksiyonlarımızı sunarken aynı zamanda HGS takibi, bildirim hizmetleri ve abonelik yönetimi gibi yenilikçi hizmetler de sunuyoruz. Çeşitlendirdiğimiz bu fonksiyonlarımız ile, hem bankacılık hizmeti sunmak isteyen üçüncü partilere, hem de yeni inovatif çözümler sunmak isteyen kurumlara destek oluyoruz. 2018 yılından bu yana hayata geçirdiğimiz 44 entegrasyon ile mevcut durumda API’lerimiz üzerinden sunduğumuz fonksiyonlarımızı üçüncü partiler üzerinden müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Bununla birlikte, tamamlanma sürecinde olan 14 entegrasyon ve her gün tarafımıza entegrasyon talebi gelmesi ile başlayan yeni entegrasyon süreçleri ile de hayat geçirilen açık bankacılık senaryolarımızın sayısı günden güne artacak.

Ticari müşterilerimiz için iştirakimiz Softtech A.Ş.’in teknolojik gücü ve bankamızın yenilikçi yaklaşımı ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak adına geliştirilen Türkiye’nin ilk açık bankacılık uygulaması olan TekCep’i hayata geçirdik. TekCep’in TekEkstre özelliği ile ticari müşterilerimiz diğer bankalardaki hesaplarına ait bakiye ve hareket bilgilerini İşCep Ticari ve Ticari İnternet Şube’den takip ederek, farklı bankaların dijital kanallarına girme ihtiyacı duymadan tek bir kanaldan takip edebiliyor. TekPOS özelliği ile ise hesap hareketlerine ilave olarak farklı bankalardan POS cihazı kullanan müşterilerimiz de POS’lardan geçen işlemleri tek bir ekrandan takip edebilirken, hangi bankada ne kadar bakiyesinin beklediğini ve bu bakiyelerin ne zaman hesaba geçeceği gibi nakit akışlarını etkileyecek önemli bilgilere pratik bir şekilde ulaşabiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner113

banner112

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106