Öne Çıkanlar ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi Prof. Dr. Taner Berksoy ÇOSB 16. genel kurulu İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Hilal Ünalmış

Depremzede OSB’lere ‘SeferBİR’le destek

Türkiye’nin 81 ilindeki organize sanayi bölgeleri deprem bölgesi için SeferBİR oldu. Çerkezköy OSB, Kahramanmaraş OSB ile eşleşti. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, depremin ilk anından itibaren bölgede yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerinin altını çizerek, “OSB’lerimizle birlikte şu ana kadar 10 ilimize, gıda, su, temel ihtiyaç malzemesi, jeneratör, ısıtıcı, tüp, hijyenik malzeme, ilaç, battaniye gibi malzemelerle dolu 932 TIR’ı ulaştırdık” dedi.

KONTEYNER YAŞAM ALANI KURULUYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve OSBÜK koordinasyonuyla yürütülen çalışmalar kapsamında bölgeye ayrıca OSB’ler tarafından arama kurtarma faaliyetlerinde ve diğer teknik çalışmalarda kullanmak üzere binin üzerinde insan kaynağı gönderildiğini, çok sayıda itfaiye aracı, konteyner, sahra mutfağının şu anda deprem bölgesinde görevde olduğunu belirten Kütükcü, “Tüm bunların yanı sıra deprem bölgesi ve çevresindeki birçok OSB’miz açık ve kapalı alanlarını hem konaklama hem de lojistik alan olarak tahsis etmiş durumda. Deprem Bölgesi’ndeki OSB’lerimiz günlük 800 bin kardeşimize de sıcak yemek veriyor. Ayrıca OSB’lerimiz konteyner yaşam alanı projeleri de yürütüyor” dedi.

ÖNCELİKLİ 5 İLDEKİ OSB’LER EŞLEŞTİRİLDİ

Ayrıca deprem bölgesinin yaralarını daha koordineli ve etkin çözmek amacıyla depremden en fazla etkilenen 5 İl, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 23 OSB, OSBÜK’ün yaptığı çalışmalar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla diğer OSB’lerle eşleştirildi.

Yapılan eşleştirme çalışmasıyla ilgili bilgi veren OSBÜK Başkanı Kütükcü şunları söyledi: “Organize sanayi bölgelerimiz deprem bölgemizle ilgili SeferBİR olmuş durumda. İlk andan itibaren yüreğimiz ve tüm imkanlarımızı kardeşlerimiz için seferber ederek, sahada pek çok yardım çalışması yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Ancak bu süreç uzun soluklu bir süreç. Onun için bölgedeki yaralarımızın daha etkili ve kalıcı bir şekilde çözülmesine katkı verecek bir eşleştirme çalışması yaptık. Bu çalışmamıza göre, depremden en fazla etkilenen 5 ilimizdeki 23 OSB’miz, kendi şehirlerindeki ihtiyaçları öncelikli olarak eşleştirildikleri OSB’lerle irtibat halinde gidermeye çalışacaklar. Bu illerden sorumlu olarak görevlendirdiğimiz OSBÜK Yönetim Kurulu Üyelerimiz de süreci takip edecek. Böylece yardımların etkinliğini ve koordinasyonunu artırmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, bu eşleştirmeye bağlı kalmaksızın yapılacak her türlü yardım ve destek zaten OSB'lerimiz ve katılımcılarımız tarafından yerine getirilmeye devam ediyor.”

Eşleştirilen ilk halkadaki yakın OSB'ler, öncelikle yardımları deprem bölgesindeki OSB'lere ulaştıracak. Üretim kapasitesi yüksek ve üretim deseni benzeyen ikinci halka OSB'ler ise bölgedeki OSB'lere lojistik, üretim ve teknik eleman başta olmak üzere insan kaynağı desteği sağlayacak. Çerkezköy OSB, Maraş Türkoğlu OSB ile 2. Halkada eşleşti

EŞLEŞTİRME DEĞERLENDİRİLMESİ

OSBÜK Yönetim Kurulu, deprem bölgesindeki OSB’ler ile sanayicilerden gelen taleplerin değerlendirildiği bir toplantı yaptı. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü toplantıda, hayata geçirilen OSB eşleştirme programı kapsamında deprem bölgesindeki illerde görevli yönetim kurulu üyelerinin yaptıkları çalışmalarla OSB’lerde tam kapasiteyle üretime geçilebilmesi için işgücünün barınması maksadıyla kurulmakta olan konteyner yaşam merkezleri hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Deprem bölgesindeki OSB yönetimlerinden ve sanayicilerden intikal eden talepler ve çözüm önerileri OSBÜK tarafından altı ana başlık, 40 ara başlıkta konsolide edilerek 11 farklı kurum ve kuruluşa gönderilmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner113

banner112

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106