Öne Çıkanlar Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu Uğurteks ÇOSB Endüstri 4.0 laboratuarı Proje bazlı teşvikler KPMG şirket ortağı Emrah Akın

Çevre dostu ürünlerimiz geri dönüştürülüp tekrar kullanılabilir

Bu sayımızda ‘İçimizden Biri’ köşemizin konuğu HMY Group bünyesindeki Teknogon Teşhir Elemanları San. A.Ş. Türkiye Genel Müdürü Özgür Soydan. Global Sanayici’nin sorularını yanıtlayan Soydan, “Müşterilerimize bizim tedarik ettiğimiz ürünlerin geri dönüşümü veya tekrar kullanımları hakkında hizmetler veriyoruz. HMY Grubu olarak eco design çerçevesi içerisinde 6 kategoride desteklediğimiz çevre dostu malzeme tasarımı, geliştirilmesi ve tekrar kullanılması ile ilgili bir programımız var” dedi.

  • Öncelikle yaşadığımız büyük felakete hayatını kaybedenlere ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz. Umarız ki sizin şirketinizden etkilenen olmamıştır. Bu süreci nasıl yönettiniz, bize bilgi verebilir misiniz?

-HMY Grup olarak, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremden dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bizde HMY Grup olarak bölgedeki yaraların sarılması için çalışanlarımızla birlikte elimizden gelen desteği yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu destekler, çalışanlarımızın bölgeye giderek arama kurtarma çalışmalarına katılmalarından, kan bağışına, gıda yardımına, 700 kişiye kadar ranza ve yatak sisteminin kurulmasına ve ÇOSB ile konteynır yardımına kadar farklı alanları kapsamaktadır. Dileğimiz ve duamız milletimizin başına böyle felaketlerin gelmemesidir.

80 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ

-ÇOSB katılımcısı olarak HMY Teknogon’u bize tanıtır mısınız?

- HMY 1950’lerde Fransa’da Hermes Metal, İspanya’da Yudigar tarafından kurulan ve Avrupa’da büyüyen 75 yıllık geçmişi olan bir firmadır. Teknogon ise 1980’lerde Türkiye’de bir Türk firması olarak kuruldu, 1990’ların sonunda HMY Grup tarafından satın alındı. 2009 yılına kadar firma Hadımköy’deydi. 2009’da büyüme kararı alarak Çerkezköy’de 1. fabrikamızı açtık . Daha sonra 1. fabrikayı şu an olan Tekno 3 fabrikasının yerine taşıdık ve orada üretime devam ediyor. 2023 Ocak ayında ise 2. fabrikamızın açılışını yaptık bununla birlikte yaklaşık 49.000 metrekare kapalı alanımız var. 1. fabrikamız standart raf sistemleri, 2. fabrikamız ise özel mağaza ekipmanlar alanında uzmanlaşmıştır. Bunlar her türlü metal, ahşap ürünler, aksesuarlar, aydınlatma, görsel ürünler, dijital çözümler gibi çok farklı alanlarda olabilir.

Bu fabrikalarımızdan hem yerel müşterilerimize hizmet veriyoruz hem de 80 ülkeye ihracat yapıyoruz. Doğu Avrupa, Kafkas Bölgesi, Ortadoğu bölgesine ve Afrika’nin bir bölümü HMY Türkiye’ye bağlıdır.

DÜNYA STANDARLARINDA HİZMET VERİYORUZ

HMY Türkiye olarak, ürünün konseptinden tasarımına, prototipinden tedariğine, proje yönetiminden montajına kadar dünya standarlarında hizmet veriyoruz. Aslında ürün satan ve sergileyen her yer bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlar otomotivden, yapı malzemeleri mağazalarına, güzellik mağazalarından, Telekom sektörüne, spor mağazalarına, gıda sektöründen, moda sektörüne, alışveriş merkezleri ve havaalanlarına kadar çok geniş bir alanı kapsar. Sunduğumuz çözümlerde 75 yıllık global tecrübemizle birlikte, yeni teknolojileri de müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

250 TEDARİKÇİYLE ÇALIŞIYORUZ

  • Tesislerinizde ne tür üretim yapıyorsunuz? Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz? Firmanın üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranları nelerdir?

  • Bizim mağaza konsept tasarımından başlayan bir sürecimiz var ve bu montaj ve satış sonrası servislere kadar devam eden bir süreç. Bu süreçleri tasarım konsept çalışması, ürün geliştirme, protip çalışmaları, üretim, montaj, servis hizmetlerine ve proje yönetimine varan geniş bir alanda hizmet veriyoruz. Çalışan sayımız 500- 650 arasında değişir. Biz içeride ürettiğimiz gibi aynı zamanda 250 tedarikçimizle beraber geniş bir tedarik ağı oluşturuyoruz, Çerkezköy’deki üretimimizin çoğunu da ihraç ediyoruz.

ÇEVRE DOSTU PROJELERİMİZ VAR

-Sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

  • Sürdürülebilirlik şirket değerlerimizden bir tanesidir. HMY Grup olarak sürdürülebilir çerçevesinde 2025 hedeflerini ortaya koyduk. Bu çerçevede HMY Türkiye’nin takip ettiği KPI’ları var. Bunlar tabii ki karbon ayak izimizi azaltmaktan, yenilenebilir ve geri dönüşümlü malzemeler kullanılmasına, üretim kapasitemizdeki verimliliklerden, iş yaptığımız her alandaki verimliliklerin arttırılmasına kadar değişik alanlarda oluyor. Yeni fabrikamızda bu konuyla ilgili yeni teknolojiler kullandık. Örneğin yeni boyahanemiz de kullandığımız teknolojiler hem doğalgaz tüketiminde hem de su tüketiminde yüzde 50’ye varan verimlikler sağlıyor. Enerji verimliliği yüksek aydınlatma kullandık. Fabrika yerleşimimizi enerji verimliliğinin optimize edebilecek şekilde oluşturduk. Yine bu çerçevede 2023-2024 yılı içerisinde ele alacağımız güneş panelleri ile ilgili değerlendirdiğimiz projemiz var. 2022 yılında yaptığımız çalışmalarla nakliye verimliliğini, arttırarak 350 tırlık ihracattaki nakliyemizde iyileştirme sağladık. Aynı şekilde paletlerin geri dönüşümü ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız mevcut. Ayrıca müşterilerimizi FSC sertifikalı ürün kullanımı konusunda destekliyoruz. Müşterilerimize bizim tedarik ettiğimiz ürünlerinin geri dönüşümü veya tekrar kullanımları hakkında hizmetler veriyoruz. HMY Grubu olarak eco design çerçevesi içerisinde 6 kategoride desteklediğimiz çevre dostu malzeme tasarımı, geliştirilmesi ve tekrar kullanılması ile ilgili bir programımız var.

E-ÖĞRENME PLATFORMUMUZ: CAMPUS

-Ar-Ge çalışmalarınızı bize anlatır mısınız? Sizinki gibi dünya çapında mağaza ekipmanları şirketlerinde ne gibi eğitim faaliyetleri yürütüyorsunuz? Üniversite sanayi işbirliği için üniversiteler ile yürüttüğünüz projeler var mı?

  • HMY büyük bir grup dolayısıyla AR-GE çalışması zaten temel süreçlerimizden bir tanesi, grubumuz her yıl on binlerce yeni ürün geliştiriyor. HMY Teknogon’da ürün geliştirme ve Ar-Ge bölümümüzde mühendis ve proje yöneticisi olarak 20 çalışanımız var. Ancak grubumuzun dünya genelinde 700 ürün geliştiren çalışanı vardır. Biz tabii ki ülkemiz ve bölgemiz için kendi yaptığımız AR-GE çalışmaları dışında, Grubumuzdan da çok ciddi destek alıyoruz. Ve bu müşterilerimiz açısından da çok ciddi bir sinerji yaratıyor.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki biz yurtdışı ile çok entegre çalışırız. Bu anlamda çok yabancı ziyaretçimiz olur. Bu ziyaretlerde yeni projeler, ürünler, teknolojiler paylaşılır. Bu sayede dünyadaki güncel trendleri takip ederiz.

Eğitim de ise şirket içerisinde kurduğumuz bir e-öğrenme platformumuz var: Campus. Bu program çerçevesinde bütün HMY çapında paylaştığımız eğitim programlarımız var, bu eğitim programları teknik eğitimlerden başlayıp, ürün bilgilerine, sosyal becerilere ve kişisel gelişime kadar bir aralığı içerir. Biz de HMY Türkiye olarak buradaki eğitim programlarını maksimize ederek kullanmaya çalışıyoruz. Sadece şirket içinde değil, şirket dışında da yararlı gördüğümüz programlarda çalışanlarımızı destekliyoruz. Bunun yanında Grup şirketlerinde kısa süreli eğitim programları düzenliyoruz ve uzun süreli çalışan değişim programlarımız var. En az iki çalışanımızı uzun süreli yurt dışında görevlendiriyoruz.

İDDMİB’TEN 2016’DAN BU YANA

BİRİNCİLİK ÖDÜLLERİ ALIYORUZ.

-İşletmenizin aldığı ödüllerden bize söz eder misiniz?

  • Son 6 yıldır birkaç büyük tedarikçimiz tarafından yılın tedarikçisi seçildik; aynı zamanda İDDMİB tarafından 2016’dan beri kendi iş kategorimizde birincilik ödülleri alıyoruz. Bölgemizde Ticaret Odasının vermiş olduğu İhracat Başarı Ödüllerimiz var hem yurtdışında hem de Türkiye’de müşterilerimizin bizlere vermiş olduğu birincilik ve mükemmellik ödüllerimiz bulunuyor.

- ÇOSB hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

- ÇOSB’nin fevkalade başarılı işler yaptığını düşünüyorum. Biz taşınma kararını alırken alt ve üst yapıda avantajlarını düşünerek bu bölgeye geldik. 12 yıldır buradayız ve 12 yıldır yanılmadığımızı görüyorum. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ve çalışanları her zaman çok işbirlikçi, fevkalade yardımcı ve bölgeyi çok üst düzey bir endüstri alanı olarak ülkenin hizmetine sunuyorlar, o yüzden yaptıkları işler için HMY grup olarak minnettarız. Burada olmaktan fevkalade mutluyuz, inşallah uzunca yıllar burada olacağız.

- Hobilerinizi öğrenebilir miyiz?

- İyi bir kitap okuyucusuyum. Tarih ve bilim kitapları ve edebiyat türlerini çok okurum. Uzunca yıllar hafta sonları geniş bir grupla birlikte dağ bisikleti kullandım, spor yapmayı çok seviyorum.

ÖZGÜR SOYDAN KİMDİR?

1972 doğumlu. ODTÜ Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Evli, iki çocuk babası. Türkiye’de başladığı kariyerine 10 yıl yurt dışında yaşayarak devam etti. İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkelerde çalıştı. 2007’den itibaren Türkiye’ye dönerek uluslararası firmalarda üretim, tedarik zinciri ve operasyon, fabrika müdürlüğü, üretim direktörlüğü gibi farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an HMY Group Türkiye Genel Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner114

banner113

banner112

banner111

banner110

banner109

banner108

banner107

banner106