Öne Çıkanlar Proje bazlı teşvikler Türkonfed Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım Ali Yerlikaya KOSGEB BAŞKANI

Türkiye’nin tekstil birikimi sektördeki karlılığı artırıyor
‘İçimizden Biri’ köşemizin bu ayki konuğu Gökçağ Kumaşçılık Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çalışkan. 30 yıldan fazla bir süredir tekstil sektörünün içinde olan Çalışkan aynı zamanda kimya mühendisi. En büyük hobisinin iş yeri açmak olduğunu söyleyen Çalışkan, tekstilde çığır açacak gelişmelerin olduğunu bunu da Türkiye’nin tekstildeki bilgi ve birikimde geldiği noktayı gösterdiğini söylüyor. Bundan yıllar önce bir kilogramlık kumaş için 70 kilogramdan fazla su kullanıldığını belirten Çalışkan, yapılan titiz çalışmalar neticesinde bugün bu rakamın 40 kilogramlara düştüğünü önümüzdeki yıllarda 30 kilograma kadar düşeceğini kaydetti.

FABRİKA KURMAYI SEVİYORUM

- Okuyucularımızın sizi daha yakından tanıması içinden kendinizden bahsedebilir misiniz?

- 1961 Samsun Çarşamba doğumluyum. Çocukluk ve gençlik yıllarım İstanbul’da geçti. Pertevniyal Lisesi mezunuyum. Kimya mühendisiyim. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’ni 1983’te bitirdim. 1983’ten sonra iş hayatına geçtim. Hep tekstilin içindeydim. Boyahane işinde aşağı yukarı 30 seneyi devirdim. Bu zamanın aşağı yukarı 10 yıl kadarında muhtelif fabrikalarda profesyonel yönetici olarak çalıştım vardiya amirliğinden başladım. İşletme müdürlüğü, fabrika müdürlüğü, genel müdürlük yaptım.

1987 yılında Çerkezköy’e geldim. 28 yıldır Çedrkezköy’deyim. ÇOSB’de en eskilerden biriyim. ÇOSB’ye boyahane müdürü olarak geldim. O zaman yeni kurulan Hasteks diye bir firma vardı. Hasteks’in kuruluş aşamasında geldim. 1990’da Ultaş’ı kurdum sonra adı Uniteks oldu. Uniteks’i Baha grubuna devrettim. 2002’de Gökçağ’ı kurdum. 2003’te işletmeye aldık. Fabrika kurmayı seviyorum.

Gökçağ Tekstil 2000 yılı itibarı ile tekstil sektöründe faaliyete başlamış ve halen bu sektörde hizmet vermeye devam eden saygın kuruluşlar arasında yer almaktadır. Kuruluş yılı itibarı ile 10 ton kapasite ile kasar boyama yapan Gökçağ Tekstil geliştirdiği makine parkuru ve yüksek kalite bilinci ile kapasitesini günlük 35 tona çıkarmıştır.

Gökçağ Tekstil, kuruluş yıllarından itibaren müşteri odaklı pazarlama stratejisini benimseyerek gerek üretim alanında gerekse verilen hizmetin kalitesinde her zaman öncelikli olarak müşteri memnuniyetine değer vermiştir. Üretimde önceliğimiz müşteriye ve çevreye saygıdır. Sahip olduğumuz deneyimler sonucu iç pazarda edindiğimiz güvenilir ve saygın konumumuz Gökçağ Tekstil'e uluslararası pazara açılma inancını getirdi. Gökçağ Tekstili tanıtmak ve ülkemizin tekstil sektöründeki tanıtımına katkıda bulunmak üzere firmanın ihracat stratejisini geliştirdik.

İPLİK ÜRETİMİNDE KAPASİTE ARTIRACAĞIZ

- Gökçağ’ın şu anki üretimi nedir? Ne tür üretim yapıyor?

- İlk kurulduğumuzda boyahane kapasitemiz 10 ton civarındaydı. Şu anda 35 ton kapasitesine çıktık. Geçen yıl iplik fabrikasını kurduk. Biz burada vortex, viskon iplik üretiyoruz ve satıyoruz. Sattığımız müşterilerimiz de İstanbul’un ciddi kumaşçıları, ihracatçıları. Biz elyaftan iplik çekiyoruz. Viskon ipliği çekiyoruz buna vortex deniliyor. Bu ipliği yapıyoruz. İplikte yeni bir teknoloji. Kısmet olursa 2015’te yeni makineler alıp kapasitemizi artıracağız.Viskon nem çekme özelliği sayesinde baskı ve boya için çok uygundur. Ayrıca elyaf özellikleri dolayısıyla renkler parlaktır. Viskon elyafları ayrıca pamuk, keten, ipek, Lyocell Tencel, Modal ve yün gibi diğer elyaflarla karışımlı olarak da kullanılmaktadır. Üretimde viskon daha az toz ve tüy oranına sahiptir ve daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Üretim kapasitesi de pamuğa kıyasla yüksektir. Viskon kumaşlar şık ve rahattır. Viskon kumaş oldukça yumuşak bir tuşeye sahiptir. Kaygan dokusu sayesinde ciltle uyumludur, bu da rahat kullanımı beraberinde getirir. Özellikle örme kumaşlarda parlaklığı nedeniyle de tercih edilir. Viskon elyafı müşterilerimizin kalite beklentileri doğrultusunda Gokçag Tekstil'in en iyi kalite ilkesi sayesinde yüksek kaliteli, birinci sınıf kumaşlara dönüşmektedir.
 

MODERN BİR MAKİNA PARKIMIZ VAR

Gökçağ Tekstil viskon kumaş kaliteleri Open-End, Ring ve Vortex bükümlerde single jersey, ribana, interlok, kaşkorse, iki iplik, üç iplik, çelikli interlok tarzı örgü çeşitleriyle öne çıkmaktadır. Üretimimizde hem elastanlı viskon kumaş  hem de yüzde 100 viskon kumaş olarak çok çeşitli ve gramajlarda kaliteler mevcuttur. Mayer marka son teknoloji makinelerden oluşan modern bir makina parkımız var.

Gökçağ Tekstil’in ürettiği viskon esaslı iplikler, üretim yönteminin farklılığı, iplik özelliklerinin sağladığı avantajları ve uzman ellerde kazandığı yüksek kalite ile müşterilerinin beğenisine sunulmaktadır. Sektöründe girişimlerini hızlandıran Gökçağ Tekstil, Vortex iplik üretimiyle kalitede dünya standartlarına yön verir hale gelmiştir.

- Kaç ton iplik üretiyorsunuz?

- İpliğimizde, sektördeki en kaliteli elyaf olan Lenzing elyafı kullanılmaktadır. Trützschler marka harman, hallaç, cer makineleri ve Murata Vortex sistemiyle ipliğimiz olabilecek en iyi kalite değerlerine kavuşuyor.  5 ton olarak başladığımız iplik üretim tesisimiz, giderek artan talebi doğrultusunda üretim kapasitesini her yıl artırıyor.

Vortex Spinning, iplik eğirmek için havalı Vorteks kullanan bir teknolojidir. Bu hava akışları ile oluşan iplikçiklerin benzersiz bir yapısı vardır ve bu da ipliğe çok geniş bir çeşitlilikte işlevsellik kazandırır. Vortex, moda dünyasında yeni bir dalga yaratıyor.

- Moda dünyasında yeni bir dalga yaratan bu ipliğin avantajları nelerdir?

- Vortex ipliği şimdiye kadar bildiklerinizden farklı, yeni bir iplik tipidir. Vortex, havalı iplik eğirme teknolojisi yle yaratılmış, yüksek işlevsellikte ve modaya uyarlanabilir, kaliteli bir ipliktir. Vortexair ile eşsiz ipliklerin yaratılması, ipliğe çeşitli özellikler katar ve ipliği günlük kullanım ve moda için ideal bir materyal haline getirir. Günümüzde, küresel pazarın öncüsü konumundaki pek çok giyim markası, Vortex ile yeni katma değerli ürünler üretiyor. Vortex’in yenilikçi özellikleri ile ihtiyaçlar karşılanabiliyor.

Vortex ipliğin avantajları daha az kopma ve daha temiz görünüş, tüylenme ve aşınmaya yüksek direnç, yüksek nem emilimi, Daha az çekme ve yüksek yıkama direnci, pamuk, sentetik iplikçik, rejenere iplikçik ve karışık iplikçik gibi çeşitli materyaller ile dokunabilir. Özlü iplik olarak da uygun iplik yapısı.

 

KALİTEYİ ÖN PLANDA TUTUYORUZ

- Firmanızın konumu ne?

- 35 ton iyi bir kapasite biz 35 ton büyüklerdeniz. Yıllık 10.000 tonu aşan bir kapasitemiz var. Rekabetçi piyasa var biz bu rekabetçi piyasada söz sahibi olmak için kaliteyi ön planda tuttuk. Bizim makinelerimizin hepsi yeni ve son teknolojik makinelerdir. Dolayısıyla aynı malı herkes aynı kumaşı yaparken tercih edilir olmak için biz yeni makineler ve yeni teknolojiler kullanıyoruz. Ürün sattığımız müşterilerimiz mutlu. Şimdi bu aydan itibaren kumaş ihracatı yapmayı planlıyoruz. İngiltere ve dünyaca bilinen markaların tedarikçisi olma durumundayız.

Belli markalara kaliteli ürün yapan firmalara kumaşımızı vermek istiyoruz. İstanbul’da bildiğimiz ihracatçı firmalara çok büyük kumaşlar veriyoruz satıyoruz. Burada 35 ton kapasitenin 2016’da tamamına yakını elyaftan yani kendi ipliğimizden yapma gibi bir hedefimiz var.

GÖKÇAĞ TEKSTİL BİR AİLE ŞİRKETİ

- Şirket aile şirketi mi?

- Burası bir aile şirketi. Eşim Ayşen hanım ile beraber çalışıyoruz. Oğlum Hasan Çağatay o da yine tekstilci olmayı tercih etti. İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Geliştirme Pazarlama Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde tekstille ilgili yüksek lisans yapıyor. Gökçağ Tekstil’de pazarlama bölümünde çalışıyor.

RİNG İPLİK TESİSİ KURACAĞIZ

- Gökçağ Tekstil’in hedefleri nelerdir?

- Ürünlerimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Şimdi yeni birtakım kapılar açmak istiyoruz İngiltere’de, İtalya’da öyle pazarlar var. Yine kuzey ülkelerinde öyle pazarlar var. Buralara kendi ipliğimizle, kumaşımızı vermek istiyoruz. Bizim gibi çalışan firmalar var ama biz iyi yerdeyiz. Elyaftan ipliğini ve kumaşını yapan çok fazla firma yok. Sayılı birkaç firmadan birisiyiz. Önümüzdeki iki yılda Gökçağ daha da büyüyecek. Şimdi bizim yeni bir yatırımımız daha başlayacak. Yeni bir arsa aldık mevcut yerimizin karşısında. Orada ring iplik tesisini kuracağız. Burada yaptığımız vortex ve openend, orada da artı ring tesisini kuracağız. Ben kendime 3’er yıllık projeler belirleyip hedef koyuyorum. Ring iplik tesisi yatırımını 3 yılı geçmeden yapacağız. Piyasalar böyle giderse bunu bitirdiğimizde 30 tonluk elyaftan kaynaklı üretimimiz olacak.

TECRÜBE VE BİRİKİM ÇOK ÖNEMLİ

- Sektör ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

- Yatırımlar Türkiye’de yavaşlamıştı özellikle Marmara bölgesinde. Maliyetlerin yüksekliğinden ve çevre sorunlarından dolayı tercih edilmemeye başlamıştı. Fakat ben yurt dışı seyahatinde İtalya’da Komo gölünün kenarında tekstil fabrikaları gördüm. Komo şehrinde onu ziyaret ettim. Tüm çevre sorunlarını hal etmiş turistik bir bölgede üretimini yapıyor. Dijital baskı tesisi. Bir şekilde arıtma tesisini kurmuş çevre problemlerini haletmiş, orada üretim yapabiliyor. Komo gölü kenarında yapılabiliyorsa bizim de burada çok daha rahat yapabilmeliyiz gerekir düşüncesiyle yatırımları artırmaya başladım. 30 yıldır tekstilin içindeyim, çok ciddi bir birikimim var. Tecrübem var. Bu birikim ve tecrübenin bir şekilde kaliteye, üretime ve maliyetlere yansıması oluyor.

ERGENE PLANI ÇEVRE SORUNLARINI ÇÖZECEK

Ergene Havzası Kurtarma Eylem Planı’nı çok beğeniyorum. Yakından takip ediyorum. Sanırım birçok problem bu planla çözülecek. Tekstil için sorun olan su ve atıksu sorununu o proje sorun olmaktan çıkaracak. Proje bittiğinde Ergene nehri ve çevresi kirlenmeyecek. O proje o sorunu ortadan kaldırdığı zaman tekstil için Çerkezköy çok önemli olacak. Çünkü ben doğalgaz kullanıyorum, elektrik maliyetlerimiz fazla. Çevre sorunları çözümlenirse biz kendi maliyetlerimizi aşağıda tutabiliyoruz. Bizim son üç yıldır kapasitemiz artıyor ama harcadığımız su azalıyor veya yerinde duruyor. Daha az suyla daha fazla üretim yapıyoruz.

Farklı makineler kullanmak gerekiyor. Proseslerle oynamak gerekiyor. Mesela kilogram başı 70 litre su harcanırken şu anda o 40 litrelere düştü. Önümüzdeki dönemlerde belki de bir takım düzenlemelerde 30’a düşecek. Neredeyse yarı yarıya su tüketimi düşmüş oluyor. Kullanılmış suyun yeniden kullanımını sağlayan bir pilot tesis de satın aldım. Bu tesis kullanılmış suyun yüzde 80’inin geri dönüşümünü sağlıyor. Onlar öncülük ediyorlar su ve atık su çözülürse bundan hepimiz faydalanacak.

- ÇOSB ile ilgili düşünceleriniz?

- ÇOSB yönetimini ben çok başarılı buluyorum. Yönetimdekiler hepsi benim arkadaşım ve meslektaşım. Uzun yıllardır tanışıyorum. Çok iyi dostluklarımız var. Yönetimi başarılı buluyorum. İleriye dönük daha farklı ve iyi projelerin olduğunu biliyorum. Bizim ÇOSB Türkiye’nin en güçlü, en temiz, en düzenli OSB’lerden birisidir.

EN BÜYÜK HOBİM FABRİKA KURMAK

- Hobileriniz nelerdir?

- Benim en büyük hobim fabrika kurmak. İş yeri açmak, iş yeri kurmak. Bir işi zevkle yapıyorsanız bu iş hobi haline gelir. Ben iplikçi olmadığım halde tekstilciyim, boyahaneciyim, bir iplik fabrikası kurdum meslektaşlarım hayran kaldı. Bir örme kurdum burada yine herkes hayran kaldı. Beğenildi. İşin dışında yurt içi ve dışı seyahatleri seviyorum. Yarı iş, yarı seyahat anlamında geziler yapıyorum. İtalya’ya çok sık gidiyorum. Fabrika kurmak için makine almaya gidiyorsam iki günüm varsa iki gün de üzerine koyuyorum gezme işini de yapmış oluyorum.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106

banner104