Öne Çıkanlar ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi Prof. Dr. Taner Berksoy ÇOSB 16. genel kurulu İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Hilal Ünalmış

‘Üretim kalitemiz küresel standartların üstünde’

İçimizden Biri köşemizin bu sayıdaki konuğu, sektörün öncü kuruluşlarından Namlı Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç İlter. Tüm sorularımıza içtenlikle cevap veren genç sanayici İlter’in kurduğu Namlı Plastik bugün sektörün önde gelen firmaları arasında yer alıyor. İlter, “Teknolojiyi ve Ar-Ge’yi çok önemsiyoruz. İnsana yatırımın en büyük değer olduğunun farkındayız. Yaptığımız ihracatla ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz. Üretim kalitemiz kesinlikle küresel standartların üstünde. Namlı Plastik büyük bir çalışma disiplini ve vizyonuyla çalışmalarına süreklilik kazandırmaya çalışıyor” dedi.

 • Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin (ÇOSB) katılımcısı olarak Namlı Plastik’i bize tanıtır mısınız?
 • 2009 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne gıda plastik ambalaj endüstrisinde müşterilerine kesintisiz hizmet veren Namlı Plastik, sektörünün lideri olmayı hedefliyor. Namlı üretimini 4.000 metrekarelik bir alanda başlayıp günümüzde toplam 10.000 metrekarelik bir alanda üretimini son hızla sürdürüyor. ÇOSB’deki tesisinde 40 üretim hattı ile yıllık yaklaşık 6.000 ton kapasitede üretim yapabilen Namlı Plastik dünyanın birçok bölgesine ihracat gerçekleştiriyor.

Kalite anlayışını istisnasız bir şekilde küresel standartların üstünde tutan Namlı Plastik, Kalite sertifikalarının yanı sıra Uluslararası BRC’nin de (Gıda Güvenliği Belgesi) A Great derecesine sahip bir şekilde üretim yapıyor. Deneyimli kalite ekibiyle beraber müşteri memnuniyetine ve deneyimine çok önem veren Namlı, üretimin her aşamasında kendisini geliştirmek ve daha kaliteli hale getirmek için aralıksız çalışmalarda bulunuyor.

KESİNTİSİZ HİZMET

Namlı Plastik 24 saat aktif kalıphane atölyesi ile herhangi bir sorun dahilinde müşterilere kesintisiz hizmet vermek amaçlı çalışıyor. Güvenilir ekibi ve kalitesiyle kalıplarına anında müdahale edebilen, gerekli değişimleri yapabilen bir kapasiteye sahip. Hızlı prototip üretme kapasitesine sahip olan Namlı Plastik, müşteriye özel ambalajları deneyimlerine dayanarak hızla araştırma ve geliştirme evresinden geçirip müşteri onayına sunabiliyor. Deneyimli ekibi sayesinde müşterilerine en verimli, etkili, uygun ve uzun ömürlü kalıpları tasarlayabiliyor.

ÇOSB’DE İKİNCİ TESİSİMİZ FAALİYETE GEÇECEK

 • Tesislerinizde ne tür üretimler var? Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz? Firmanızın üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranları nelerdir? Son yıllarda ülkemizin ve tüm sanayi kuruluşlarının gündeminde olan sanayide dijitalleşme, nesnelerin interneti gibi dönüşümlerde Namlı Plastik hangi aşamadadır? Yapılan çalışmalardan örnekler verir misiniz?
 • Namlı plastik gıda endüstrisi için plastik ambalaj üretim yapıyor. Gıdaların sofralara güven içinde ulaşabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Şu anda üretimimizin yüzde 60’a yakınını ihraç ediyoruz. Teknoloji ile iç içeyiz. Ürünlerimiz el değmeden üretiliyor. Yüksek teknoloji robotlar ve 200’ün üzerinde çalışanımızla ürünlerimizi üretiyoruz.

Yıllık yaklaşık 6.000 ton plastik hammaddeyi işliyoruz. Yakında ÇOSB’nin içindeki ikinci üretim tesisimizi de faaliyete alacağız. Ürettiğimiz ürünlerin sırasıyla, tasarım, kalıplama, kalıp üretimi ve bitmiş ürün olarak enjeksiyon hatlarından müşterimize gidene kadarki süreçlerini takip ediyoruz.

ÜRÜNLERİMİZ ENFLASYONU BELİRLİYOR

 • Sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Ar-Ge çalışmalarınızı bize anlatır mısınız?
 • Sürdürülebilirlik son zamanlarda çok daha fazla önem arz ediyoruz. ABD’ye çok sık seyahat ediyorum. Geçtiğimiz günlerde ABD’de müşterilerimizle yaptığımız toplantıda, bana dedikleri şu oldu, ‘Ticaretin ana merkezi sürdürülebilir olması. Çok para kazanmak değil, para kazanmayı sürekli yapabilmektir.’ Global pazarda artık bu anlayışla ticaret yapılmalı. Bizim yaptığımız ürünler aynı zamanda enflasyonu belirliyor. Ben şimdi yoğurt üreticisine kova satıyorum. Yoğurtçunun iki girdi maliyeti var biri süt, biri de plastik ambalaj. Sütü yoğurt yapıyor, kovanın içine koyuyor. Ben kova fiyatını 20 kuruş artırırsam o da fiyatları o oranda artırıyor. Enflasyonu tencere belirliyor, biz yaptığımız üretimle tencereye girenin maliyetini belirliyoruz. Bizim üretimimiz enflasyonla doğru orantılıdır.

Ar-Ge ile ilgili de şunu söyleyebilirim. Gıda üreticileri için en önemli konu ürünlerini rafta uzun süre muhafaza edebilmek. Bizim Ar-Ge çalışmalarımız buna yönde ilerlemektedir. Yüksek teknolojiyle üretim yapıyoruz ve bu süreçlerin hepsi Ar-Ge ile iç içedir.

HAMMADENİN TAMAMAINI İTHAL EDİYORUZ

 • Sizinki gibi çok büyük ve öncü teknoloji şirketlerinde eğitimin de büyük önemi var. Üniversite-sanayi işbirliği için yürüttüğünüz projeler var mı?
 • Şu ana kadar üniversitelerimizle sürdürdüğümüz bir projemiz yok. Fakat tedarikçilerimizle yürüttüğümüz projelerimiz mevcut. Biz genelde kendi başımıza bir şeyler geliştirmeye çalışıyoruz. Polimerlerle ilgili üniversitelerimizde ilgili bölümler mevcut ancak gençler tarafından çok rağbet görmediğini görüyorum. Bunun nedeninin ülkemizde petro-kimya üretiminin yok denecek kadar az olması olduğunu düşünüyorum.
 • Sektörünüzün hammadde sıkıntısı ile ilgili neler söylemek istersiniz?
 • Tedarik ettiğimiz hammaddelerin tamamını yurt dışından ithal ediyoruz. Bu durum ülke ekonomisine ve cari açığa doğrudan etki ediyor. Umuyorum ki ülkemiz bu konuda gelişecek ve kendi petrolünü çıkaracaktır.

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ OSB

 • ÇOSB hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?
 • Namlı Plastik olarak, 2012 yılından bu yana Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeyiz (ÇOSB). ÇOSB gerek alt yapı gerek teknik hizmet olsun gayet gelişmiş ve kesintisiz hizmet veren bir OSB’dir. Bana göre Türkiye’deki en iyi OSB’dir.
 • Hobilerinizi öğrenebilir miyiz?
 • İyi bir Beşiktaş taraftarıyım. Futbol benim en büyük merakım. Fırsat buldukça Beşiktaş maçlarına gidiyorum. İşten arta kalan vakitlerimin tamamını ailemle yurt dışı gezileri yaparak geçiriyorum.

………………………

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner113

banner112

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106