Öne Çıkanlar Konkordato Kişisel verilerin korunması kanunu Proje bazlı teşvikler İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU ÇOSB

Sanayi Bakanı Kacır, ÇOSB sanayicisiyle buluştu

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak amacıyla Tekirdağ’a geldi. Kacır, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) içerisinde bulunan Pelsan Telasis ve Rhofa Enerji açılışlarına katıldı; ÇOSB sanayicileriyle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ı, Çerkezköy’de, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mestan Özcan ve Gökhan Diktaş, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Kapaklı Kaymakamı Mustafa Gürdal, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ile birlikte Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, oda başkanları ve kurumların müdür ve amirleri karşıladı.

TEKSTİLE DEV DESTEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Trakya Bölgesinde çevreye duyarlı sanayileşmenin öncüsü ve destekçisi olmaya devam edeceklerini kaydederek, “Tekirdağ’da son 22 yılda 2 bin 920 yatırım teşvik belgesi düzenledik. 407 milyar lira tutarında sabit yatırımın ve 104 binden fazla nitelikli istihdamın önünü açtık. Sanayinin çarklarının daha hızlı dönmesi adına 10 yeni organize sanayi bölgesi ve 2 endüstri bölgesi kurduk. Katma değerli üretim ve teknoloji geliştirme altyapısını geliştirmek için 1 teknopark, 54 Ar-Ge merkezi ve 13 tasarım merkezini Tekirdağ’ımıza kazandırdık.” dedi.

Bakan Kacır, Tekirdağ’da Pelsan-Telasis Tekstil Fabrikaları Açılış Töreni’ne katıldı. Kacır, tekstil ürünlerinde Türkiye’nin ihracat ve üretim altyapısına güç katacak tesislerin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

ANA AKTÖR

Sanayi ve teknolojide Türkiye’ye çağ atlatacak adımlar attıklarını belirten Kacır, “Artık dünyayla entegre olup rekabet gücünü artıran, kritik teknolojilere adapte becerisi yüksek bir Türkiye var. Sanayi sektöründeki istikrarını ve başarısını sürdürülebilirlik, inovasyon ve nitelikli insan kaynağı ile her geçen gün daha da perçinleyen bir Türkiye var. İnşa ettiğimiz güçlü üretim altyapısı ile; ticari araç üretiminde Avrupa lideriyiz. Askeri insansız hava aracı üretiminde, dünya lideriyiz. Beyaz eşya üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ikinciyiz. Güneş paneli üretiminde Avrupa’da lideriz, dünyada dördüncüyüz. Çimento ve demir-çelik üretiminde Avrupa birincisiyiz. 2002 yılında 36 milyar dolar seviyelerinde ihracata sahipken; son 12 ayda 257 milyar dolarlık rekor bir ihracata eriştik. Bu ihracat büyük oranda imalat sanayiinden oluşturuyor. Türk sanayisi; ülke ekonomisinde ve kalkınmasında ana aktör hale gelmiş durumda.” dedi.

KUVVET ÇARPANI

Türkiye’nin dört bir yanında planlı sanayileşme hamleleri gerçekleştirdiklerini, katma değer içeren bir üretim anlayışı sergilediklerini söyleyen Kacır, “İhracat odaklı büyüme yolculuğumuzun önemli yapı taşlarından tekstil sektöründe, Avrupa’da ve dünyada kendini kanıtlamış bir ülkeyiz. Geçtiğimiz yıl 14,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğimiz sektörde 199 ülke ve serbest bölgeye ürün ihraç ettik. Tekstil sektörü, hazır giyim sektörümüzün de kuvvet çarpanı. Tekstil ve hazır giyim sektörlerinin toplam ihracatı 32,9 milyar dolara erişti. Sektörümüz 1 milyon vatandaşımıza doğrudan, 2 milyona yakın vatandaşımıza dolaylı olarak ekmek kapısı olarak kalkınmamızda öncü rol üstleniyor.” ifadesini kullandı.

SANAYİMİZİN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTECEĞİZ

Ar-Ge ve yatırım teşvikleriyle sektörü güçlendirdiklerini kaydeden Kacır şöyle devam etti:

Son 22 yılda 15.679 tekstil yatırımı için yatırım teşvik belgesi düzenledik, 1,1 trilyon liralık sabit yatırımı teşvik ederek, bir milyondan fazla yeni istihdamın önünü açtık. Bugün teknoparklarımızda, tekstilde Ar-Ge ve yenilik kapasitesinin gelişiminde 45 firmamız kilit rol üstleniyor. 78 Ar-Ge ve 54 tasarım merkezimiz tekstilde üretim altyapımızın gücünü pekiştiriyor. Önümüzdeki dönemde sektörümüzün katma değerli üretim altyapısını güçlendirerek, sanayimizin yeşil dönüşüm ve markalaşmaya yönelik adımlarını destekleyerek tekstil sanayimizin iç pazarda ve uluslararası arenada rekabetçiliğini ve marka değerini yükseltmeye devam edeceğiz.”

407 MİLYAR SABİT YATIRIMIN ÖNÜNÜ AÇTIK

Çevreye duyarlı üretim altyapısıyla organik ve sürdürülebilir üretimi hedefleyen tesisin üretiminin yarısından fazlasını ihraç ederek çarı açığı azaltmaya katkı sağlayacağını ifade eden Kacır, “Son 22 yılda şehrimizdeki yeni ya da ilave yatırımlar için 2 bin 920 yatırım teşvik belgesi düzenledik. 407 milyar lira tutarında sabit yatırımın ve 104 binden fazla nitelikli istihdamın önünü açtık. Şehrimizde sanayinin çarklarının daha hızlı dönmesi adına 10 yeni organize sanayi bölgesi ve 2 endüstri bölgesi kurduk. Şehrimiz katma değerli üretim ve teknoloji geliştirme altyapısını geliştirmek için 1 teknopark, 54 Ar-Ge merkezi ve 13 tasarım merkezini Tekirdağ’ımıza kazandırdık. Firmalarımızın Ar-Ge ve teknoloji odaklı projelerine 12 milyar liralık destek sunduk. Teknoloji seviyesi yüksek katma değerli ürünlerin üretimini Ar-Ge’den seri üretime destekleyen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında; Tekirdağ’da toplam yatırım büyüklüğü 5,6 milyar liraya ulaşan 9 projeyi destekliyoruz.” dedi.

DERİN DEŞARJA 16 MİLYAR TL DESTEK SAĞLADIK

Islah OSB’lerin kurulması, müşterek ileri atıksu arıtma tesislerinin ve Marmara Derin Deşarj Sisteminin yapılması çalışmalarına devam ettiklerini hatırlatan Kacır, “Toplam 16 milyar lira finansman desteği sağladığımız proje kapsamında Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Atıksu Arıtma Tesislerinden 5’ini devreye aldık. Bölgede arıtılarak temiz hale gelen suların, denize deşarj edilmesi için yürütülen Derin Deşarj Projesini de tamamladık. Bu yıl da Ergene havzasında bulunan 2 OSB’nin atıksu arıtma tesisi inşaatı ve bölgede yer alan 4 OSB’nin atıksularının müşterek arıtma tesisine iletilmesi amacıyla yürütülen kollektör hattı inşaatını tamamlamayı hedefliyoruz. Trakya bölgemizde çevreye duyarlı sanayileşmenin öncüsü ve destekçisi olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

RHOFA ENERJİ AÇILIŞI

Pelsan Telasis fabrikasını dolaşıp ayrıntılı bilgi alan Bakan Kacır, daha sonra yine ÇOSB katılımcısı olan Rhofa Enerji fabrikasının açılışı törenine katıldı. Yeşil dönüşümün ve enerji bağımsızlığının öneminin her geçen gün arttığı kritik bir dönemden geçildiğini kaydeden Kacır, aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik küresel hedeflerin olduğu bir sürecin yaşandığını belirtti.

SAVUNMA SANAYİ ÜRÜNLERİMİZ STRATEJİLERİ DEĞİŞTİRDİ

“Millî Teknoloji Hamlesi” hedefleri doğrultusunda; savunma sanayinin başrolde olduğu bir dönüşüme tanıklık ettiklerini hatırlatan Kacır, “Türkiye’nin bekası ancak ve ancak savunma sanayisinde millî ve özgün teknolojiler geliştirmek ile mümkündür. İşte bu anlayışla yürüttüğümüz çalışmalarla; 22 yılda önemli atılımlar gerçekleştirdik. Savunma sanayinde yerlilik oranımızı yüzde 80’lere çıkardığımız, ihracatımızı 5,5 milyar dolara yükselttiğimiz projeleri birlikte inşa ettik. Savunma sanayimizde, 100 yıllık projeleri 22 yıla sığdırdık. Tüm dünyanın dile getirdiği gibi artık Türkiye’nin millî ve özgün savunma sanayi ürünleri, dünyada jeopolitik dengeleri ve savaş paradigmalarını alt üst etti, stratejileri değiştirdi.” dedi.

YEŞİL DÖNÜŞÜM TERCİHTEN ÖTE ZORUNLULUKTUR

Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığını tahkim ederken kritik ve stratejik tüm sektörlerde kabiliyetleri güçlendirecek adımlar atmaya devam edeceklerini hatırlatan Kacır, “Fosil yakıtların neden olduğu karbon salınımı da yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi hızlandırdı. Yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanılmasını öncelikli hâle getirdi. İhracatının yüzde 40’tan fazlasını Avrupa Birliği’ne (AB) gerçekleştiren Türkiye için Yeşil Mutabakata uyumlu bir yeşil dönüşüm alt yapısını ivedilikle tesis etmek, sürdürülebilir kalkınma için bir tercihten öte zorunluluktur. Bu nedenle Türkiye Yüzyılı’nda müreffeh bir ülke inşa etmenin anahtarı olarak; başta yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere, alternatif enerji kaynaklarının kullanımını ülkemizde sağlamayı, bu alanlarda üretim ve teknoloji geliştirme kabiliyetlerimizi güçlendirmeyi görüyoruz.” ifadesini kullandı.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE İDDİA SAHİBİYİZ

Elektrik üretiminde toplam kurulu güç içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını yüzde 55’e çıkardıklarını kaydeden Kacır şöyle devam etti:

“Yenilenebilir enerji alanında ekipman ve teknolojilerin yurt içinde imal edilmesine yönelik millî teknolojimizi geliştirerek üretim hacmimizi de artırdık. Rüzgâr türbini üretiminde iddia sahibiyiz. Kule, kanat ve jeneratör üretiminde elde ettiğimiz kabiliyetler, bizi Avrupa’da rüzgâr türbini bileşen üretiminde ilk 5 ülkeden biri kılıyor. Aynı zamanda rüzgâr enerjisinde olduğu gibi geleceğin önemli bir enerji kaynağı olarak görülen güneş enerjisinde girişimcilerimizi, araştırmacılarımızı, yatırımcılarımızı, sanayicilerimizi çeşitli mekanizmalarla destekliyoruz.”

KOBİ’LERE GES DESTEĞİ

Dünya Bankası iş birliğinde, “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” ile KOBİ’lerin kendi bünyelerinde güneş enerji sistemleri kurmaları için 14 milyon liraya kadar destek sağladıklarını ifade eden Kacır, “Güneş paneli imalatı için 2012 yılından bu yana toplam yatırım tutarı 33,1 milyar liraya ulaşan 43 yatırım için teşvik belgesi düzenledik. İnovasyon ekosistemimizin kurumsal altyapıları olan teknoparklarımızda yer alan 167 yenilikçi girişim ve 13 Ar-Ge ve tasarım merkezinin güneş enerjisi alanında 300’den fazla Ar-Ge projesine yaklaşık 4 milyar lira destek sağladık. 2002’den günümüze kadar TÜBİTAK’ın burs ve destek programları kapsamında güneş enerjisi alanında bin 500’den fazla proje ve binden fazla bilim insanına 2,6 milyar lira destek sunduk. Özellikle ülkemizin Ar-Ge altyapısını güçlendirmek amacıyla kurulan ODTÜ GÜNAM Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni, ulusal araştırma merkezlerimiz arasına dâhil ettik. Merkezimiz bünyesinde fotovoltaik teknolojileri, modül teknolojileri, güç elektroniği, şebeke ve sistem entegrasyonu başta olmak üzere güneşten enerji üretimi ile Ar-Ge başlıklarında yürütülen projelere imkan tanıyoruz” dedi.

YERLİ ÜRETİM ELEKTRİK PANELLERİ KULLANACAĞIZ

Güneş paneli üretiminde; ingottan panele kadar değer zincirinin tüm halkalarında üretim yetkinliği kazandıklarını kaydeden Kacır, “Yeşil kalkınma yolculuğumuzda çok önemli bir yatırımı da bugün hayata geçiriyoruz. Bu tesisle ülkemizin güneş panellerinde mevcut üretim kabiliyetlerini bir adım öteye taşıyoruz. Ülkemiz halihazırda güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü konumda. Fakat hedefimiz ülkemizin üretim kabiliyetlerine her geçen gün yenisini ekleyerek daha üst sıralarda yer almak. Özellikle ifade etmek isterim ki; Avrupa’da 2030 yılına dek oluşacak 400 GW ilave güneş paneli talebini karşılayabilecek bölgedeki tek ülke Türkiye’dir. 2035 yılına dek, ülkemizde 53 GW kapasiteye çıkarmayı hedeflediğimiz güneş santrallerinde yerli üretim güneş panellerimizin kullanılmasını sağlayacağız.”

ÇOSB’Yİ DE ZİYARET ETTİ

Açılışların ardından Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesini ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler’in de katıldığı ‘Sanayicilerle İstişare Toplantısı’nda bölge sanayicileriyle bir araya geldi.

SÖZDİNLER, ÇOSB İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Toplantının açılış konuşmasını ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler yaptı. Sözdinler, ÇOSB’ye ilişkin bilgileri paylaşırken, “Yıllık 4 Milyar doları aşkın ihracatın mimarı olan 295 katılımcı firmamız ve 81 bin çalışanımız ile bölgemize hizmet vermeye devam eden bir OSB konumundayız” ifadelerini kullandı.

KACIR, PROJELERDEN BAHSETTİ

Toplantıda katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Bakan Kacır, bölge ile ilgili projelerden söz ederek; “Bölgede bulunan tekstil işletmelerinin önümüzdeki günlerde ihtiyaç duyacağı su açısından geliştirilecek projelerin yanı sıra atık su projeleri, enerji maliyetlerinin düşürülmesine ilişkin projeler büyük önem taşımaktadır.” dedi.

MASTER PLAN KONULARI DA DEĞERLENDİRİLDİ

Toplantının devamında ise OSB’lere ilişkin uygulamalar konuşuldu. OSB yönetmeliğine ilave edilmesi gereken maddeler, OSB’lerde boş parsellere ilişkin uygulamalar, OSB’lere ilişkin teşvikler ve 2053’e kadar alt yapı, ulaşım, su erişimi ve planlı sanayi alanları dikkate alınarak hazırlanan ve açıklanacak olan master plan da yine görüşülen konular içerisinde yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner113

banner112

banner111

banner110

banner109

banner108

banner106