Öne Çıkanlar ÇOSB Sürdürülebilirlik Raporu Doç. Dr. Ozan Bakış İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Ergene Havzası arıtma çamuru yönetimi Orhan Turan

ÇOSB, TÜBİTAK'a kirlilik ölçümü yaptırıyor

228 fabrikanın faaliyet gösterdiği Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), endüstriyel üretimden kaynaklanan hava kirletici kaynakların saptanması, hava ve koku kirliliği ile hava kalitesi seviyesini belirlemek üzere TÜBİTAK’la bir protokol imzaladı. Türkiye’de ilk kez çevreyi kirletmekle suçlanan sanayiciler, çevreyi korumak ve karbon salınımını en aza indirmek için bilimsel verilere dayanan çevreci bir mücadele yöntemiyle yeşil üretime kapı açtılar.

60 bin kişiyi istihdam eden ÇOSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, “Biz Türkiye’nin öncü, örnek ve çevreci OSB’siyiz. Bizim öncü, örnek ve çevreci OSB olmamız sözde değil, özdedir. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türkiye’de OSB’ler içinde bir ilk olan araştırma protokolü imzaladık. TÜBİTAK’la imzaladığımız protokolle, ÇOSB’de ‘Hava Kirletici Kaynakların, Koku Kirliliği Ve Hava Kalitesi Seviyelerinin Belirlenmesi Projesi’ni yürütüyoruz. Çalışmalarımız hammadde girişinden başlayarak tüm üretim sürecini kapsıyor” dedi.

SONUÇLAR RAPORLAŞTIRILACAK

ÇOSB’den kaynaklanan hava ve koku kirlenmesiyle birlikte bu kirliliğe yol açan kaynakları bir rapor halinde yayınlanacağını belirten ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sarıoğlu şunları söyledi: “Dünya nüfusunun ve sanayileşmenin hızla artmasına paralel olarak artan enerji kullanımı, endüstriyel gelişme ve şehirleşmenin sonucunda ortaya çıkan hava kirliliği insan, diğer tüm canlılar ve doğanın dengesi üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor.  Ülkemizde de geçen yüzyılda ortaya çıkan sanayileşme ve düzensiz yapılaşma sonucunda hava kirliliği her geçen gün artan ve çözülmesi gereken bir sorun olarak ortaya çıktı.  Günümüzde, öncelikle insan sağlığını korumak ve gerektiğinde acil durum eylem planlarını ortaya koymak amacıyla öncelikle hava kirliliği açısından hassas olan bölgelerde hava kalitesi yönetimi çalışmalarının yapılması zorunlu hale geldi. Bu nedenle, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi çevreye karşı duyarlılığı ve sorumluluğu kapsamında, 2011 yılında Bölgenin Hava Kirletici Kaynaklarının, Koku Kirliliği Ve Hava Kalitesi Seviyelerinin Belirlenmesi Projesi için TÜBİTAK ile protokol imzaladı. Biz sanayiciler üretim ve ihracat yaparken, istihdam sağlarken Türkiye ekonomisine katkı bulunuyoruz, ancak üretim süreçlerinde ortaya çıkan olumsuzlukları, çevrenin tahribatını da cesurca ortaya koymalı ve mücadele etmeliyiz. TÜBİTAK’la yürüttüğümüz projeyle yapmaya çalıştığımız tam da budur.

Dört aşamalı olarak yürütülecek projenin amacı, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde (ÇOSB) hava kirliliğine neden olan kaynakların ve hava kirlilik seviyelerinin belirlenmesi amacıyla emisyon envanterinin oluşturulması, dağılım modelleri yardımıyla kirlilik haritalarının çıkarılması, hava kalitesi ölçümlerinin gerçekleştirilmesi, koku emisyonuna sahip kaynaklarda koku ölçümlerinin gerçekleştirilmesi, hava ve koku kirliliği kaynaklarıyla mücadele edilmesi ve tüm sonuçların bir rapor halinde sunulmasıdır.”

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95