Kalkınma, refah ve zenginleşme ekonominin temel hedefleri arasında yer alır… Ancak son dönemde bu kavramlara bir yenisi ve belki de en önemlisi eklendi… Sürdürebilir olma… Artık şu noktaya gelindi. Evet zenginleşme çok iyi ama sürdürülebilir olursa… Sürdürülebilirlik kavramının hayata geçmesi için ekonomide de köklü değişiklikler gündeme geldi… Artık yeşil ekonomi gündeme girdi…
Yeşil ekonomide kalkınmanın bir gereği olarak geliştirilmiş olan organize sanayi bölgeleri büyük bir avantaja sahip bulunuyor. Organize sanayi bölgeleri üretimi çevreye en az zarar vererek gerçekleştirilen bir model olarak önümüzdeki dönemde gündeme damgasını vuracak…
■SANAYİ BÖLGELERİ AVANTAJLI
Neden organize sanayi bölgeleri avantajlı birkaç başlıkla bunu aktaralım…
● Bir otorite tarafından yönetildikleri için ortak çevre yatırımı yapabilirler.
● Pek çok değişik sektörü barındıran organize sanayi bölgelerinden çıkan atık sular kimyasal ve biyolojik olarak ortak arıtma yapabilir.
● Isınma gibi ihtiyaçların karşılanması için yakma sistemleri kullanılabilir.
● Özellikle tehlikeli atıkların depolanabileceği güvenli alanlar oluşturma imkanı vardır.
● OSB’ler yerleşim bölgelerine uzak oluduğu için gürültü kirliliği en alt seviyeye inebiliyor.
Bunlar organize sanayi bölgelerinin sürdürülebilirliğe katkısı ve yeşil ekonomi konusundaki avantajları olarak sayılabilir. Yeşil ekonomi konusunda önümüzdeki döneme damgasını vuracak başka gelişmeler de olacak… Bunlardan biri önümüzdeki yıl İstanbul’da gerçekleşecek olan yeşil ekonomi ya da yeşil enerji başlıklı uluslararası toplantı olacak. Bu toplantı verimli ve yeşil enerji algısını kamuoyunun gündemine taşımanın ötesinde bu konudaki teknolojilerin kullanımı noktasında da önemli açılımları gündeme getirecek.
■DEV ZİRVE YENİ UFUKLAR GETİRECEK 
Toplantıyı ENVERDER ile Türkiye Enerji Meclisi koordine edecek. CNR HOLDİNG organizasyonun profesyonel sahibi olarak sahne alacak… Tarih belli…26-29 Mayıs 2012 olarak belirlendi.
CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem toplantının evrensel bir zirve olmasını hedeflediklerini açıkladı ve ekledi:
- Büyük kuruluşlardan zincirin en altındaki şirketlere kadar inerek çevre bilinci yaratmayı amaçlıyoruz…
Evet bu bilincin yaratılması refahın ve zenginleşmenin kalıcı hale gelmesi anlamını taşıyor… Bir anne olan Ceyda Erem’İn bu bakış açısının aynı zamanda insani olduğunu da söylemek doğru olacaktır.
Yine organizasyona damgasını vuracak olan ENVERDER Başkanı Erkan Gürkan da Türkiye’nin 2023 hedefi için yeşil enerjinin önemini vurguluyor ve ilave ediyor:
- Çevre algısı için etkinliğimizi sürdürebilir kılacağız. Uluslararası bir platform haline getireceğiz..
Yeni etkinlik de sürdürülebilir olacak…
■ENERJİ ÇOK ÖNEMLİ 
ENVERDER Başkanvekili Ali Koç da yeşil enerji konusunda çocukların eğitilmesi meselesini gündeme getiriyor şu noktaya dikkat çekiyor:
- Çocukların daha verimli enerji kullanmasından Türkiye’nin dünyada daha rekabetçi olabilmesine kadar enerji verimliliğinin üzerinde durmalıyız.
Özetle önümüzdeki yıl yapılacak olan bu zirve hem Türkiye’de hem de dünyada ses getirecek bir etkinlik olacak…
■FİNAS KURULUŞLARI NE YAPMALI?
Yeşil ekonomi artık yaşamın bir parcası haline geliyor ve gelecek. Kim bu süreci iyi yakalarsa dünyada bir adım öne geçecek…
Bunun için çevre teknolojilerini iyi kullanmak çok önemli olacak. Ve bu teknolojilerin kullanılması noktasında cazip finansman destekleri de önem kazanacak.
Bu durumdan vazife çıkaran teknolojiyle ilgili kuruluşlar ARGE’lerini bu yöne kaydırmalı. Finans kuruluşları da üretilen yeni ürünlerin kullanımı noktasında cazip şartlarla kredi sağlamalı.
Yani yeşil ekonomi bir bütün… Herkes bu noktada üzerine düşeni yapmalı… Yeni döneme hazırlanmalı… Aksi halde oyun dışı kalıp zenginleşme sürecine elveda demek zorunda kalabiliriz…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner102

banner101

banner100

banner99

banner98

banner96