Öne Çıkanlar KPMG Global Sanayici GİRAY DUDA Hilal Ünalmış Arakelyan

Ergene Havzası’nda çalışmalar iki yıl içinde bitirilecek

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı, derin deşarj, yeni kurulan OSB’ler ve Meriç’ten OSB’lere  su getirilmesine ilişkin çalışmalar hakkında basına bilgi verdi. Vali Yerlikaya düzenlediği basınla sohbet toplantısında Meriç nehrinin taşkınlara neden olan fazla suyunu Ergene Havzası’nda yeni kurulan OSB’lerin kullanımına sunacaklarını söyledi.

Bütün çalışmalarının Ergene Havzası’nda ekolojik dengeyi yeniden kurmak olduğunu belirten Vali Yerlikaya, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 6 Mayıs 2011’de açıklandı. Üç yılı doldurduk. 15 maddelik eylem planında önemli dönemeçlerden geçtik. İlk olarak dağınık sanayiyi kontrol altına almak amacıyla ‘ıslah’ çalışmaları başlattık. Ergene, Kapaklı, Çerkezköy, Çorlu ilçelerinde 8 yeni OSB kuruldu. OSB’lerin altyapı çalışmaları sürüyor. Birinci grup ihaleler bitirildi. Müteahhitlere teslimleri yapıldı. 5 ileri teknolojili arıtma tesisinin ihalesi yapıldı. Ergene-2 OSB’nin günlük 60 bin metreküp arıtma kapasiteli tesisi KDV dahil 52.8 milyon TL’ye, Ergene-1 OSB’nin 60 bin metreküp günlük arıtma yapacak tesisi 42.5 milyon TL’ye, Muratlı OSB’nin 25 bin metreküp arıtma yapacak tesisi 27.9 milyon TL’ye, Türkgücü OSB’nin 15 bin metreküp arıtma yapacak tesisi 25 milyon TL’ye malolacak. Velimeşe OSB’de 150 bin metreküp endüstriyel atığı arıtacak tesisisin bedeli 96.7 milyon TL’dir. Velimeşe OSB, Türkiye’nin arıtmada en büyük kapasiteli tesisine sahip olacak. Bu arıtma tesislerinin toplam maliyeti 245 milyon TL’yi geçecek. Arıtma tesislerinin yapım işi 24 ayda tamamlanacak. Bu projenin ardından OSB’lerin arıtılmış endüstriyel atıklarını Ergene nehrine vermeden Marmara denizine aktaracak Derin Deniz Deşarj Uygulama projemiz var. Derin Deşarj projesini de 7 ayda tamamladık ama onaylanma süreci 8 ay sürdü. 2014 Mayıs ayının ikinci haftasında ihalesi yapılacak. Arıtılan endüstriyel atıksu 87 kilometre uzunluğundaki kolektörlerle Marmara denizine bırakılacak. Bu projenin maliyeti 385 milyon TL olacak. Bu projeyle günlük 90 bin metreküp endüstriyel atıksu arıtılacak. Bu kolektörlerdeki endüstriyel atıkların değerleri de online an be an izlenebilecek. Haziran ayında 8 OSB’nin altyapılarının ihalesini yapacağız.”MERİÇ’TEN OSB’LERE SU GELECEK

Türkiye’nin tekstil boyahanelerinin yüzde 40’ının il genelinde bulunduğunu belirten Vali Yerlikaya, “Tekirdağ ili sınırları içindeki sanayi işletmelerinin günlük su kullanımı 500 metreküpe ulaştı. Ergene Havzası’nda, yer üstündeki suyun arıtılması ve bunun deşarjıyla ilgili proje çalışmaları tamamlandı. En önemli sıkıntılarından biri yeraltı sularının kullanılması. 2009’dan bu yana DSİ yeraltı suyu tahsisi yapmıyor. Çünkü yılda 83 milyon metreküp yeraltı suyu kullanılırken, geri dönüşü ise sadece 60 milyon metreküp. Yer altı su rezervini korumak ve geliştirmek amacıyla alternatif projelere odaklandık. Bu projelerden en önemlisini Meriç nehrinden su getirme projesini oluşturuyor. Ergene Havzası’nda su bütçesinden yılda 22 milyon metreküp açık veriyoruz. Bu kayıp önemli bir boyuta geldi. Bununla ilgili 136 kilometreden Meriç nehrinden su getirmeye yönelik projeyi hazırladık. Böylece günlük 650 bin metreküp suyu sanayinin kullanımına vererek yeraltından su çekilmesini önleyeceğiz. Diğer taraftan Meriç’te yaşanan taşkın felaketini de önlemiş olacağız. Meriç’ten Ergene Havzası’ndaki OSB’lere kullanım suyu getirme projesinin toplam maliyeti 2.1 milyar TL. Meriç’ten getirilen su tüm sanayicilere aynı fiyattan verilecek. Her ne pahasına olursa olsun bu projeyi yaptırmakta kararlıyız. Daha sonra da Ergene Havzası ve kollarındaki yatak temizliği tamamlanacak ve havzanın doğal yaşamı devam edecek. Böylece ekolojik bir dönüşümü sağlayacağız. Meriç’ten su getirilmesine ilişkin projemiz ise derin deşarjdan daha kolay ilerleyecek. 2016’nın ilk çeyreğinde tüm bu aşamaları eş zamanlı bitireceğiz” dedi.

ÇEVRECİ-YEŞİL OSB

Vali Yerlikaya, yeni kurulan Tekirdağ OSB’ye ilişkin yaptığı açıklamada, “Tekirdağ OSB Türkiye’nin 295’inci OSB’si. Kentteki diğer OSB’lerdeki tecrübemizle burada çevreci bir OSB Hayata geçirdik. OSB’deki bazı yerleri güçlü firmalara ayırdık. OSB tamamen doldu ve 3 yıl içinde de bitecek. Burada önceliğimiz istihdam ve büyüme değil. Bunlar zaten bir yatırımın olmazsa olmazları. Biz yüksek standartlarda çevreci-yeşil OSB dönemini başlatıyoruz. Bu OSB projemizin Türkiye’de başka bir örneği yok” değerlendirmesinde bulundu.

  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner98

banner97

banner96

banner95

banner91

banner90