Öne Çıkanlar ÇOSB Sürdürülebilirlik Raporu Doç. Dr. Ozan Bakış İKV BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU Ergene Havzası arıtma çamuru yönetimi Peryön Trakya İnsan Yönetim Kongresi

Muammer Bakkaloğlu: Sanayici olma hedefimi ticaret lisesinde belirledim
Bu sayımızda ‘İçimizden Biri’ köşemizde Teknoplast Suni Deri San. ve Dış Tic. Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Bakkaloğlu’nu ağırlıyoruz. Hem çalışıp hem de okuduğunu belirten Bakkaloğlu, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Necati Eczacıbaşı ve Şarık Tara’nın hayat felsefelerini incelemiş ve örnek almış.

- Okuyucularımızın sizi daha yakından tanıyabilmesi için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

- 1963, Kayseri Develi doğumluyum. İki yaşında ailem İstanbul’a göç ettiği için ilk ve orta öğrenimimi İstanbul Kadırga İlkokulu ve Gedikpaşa Orta Okulu’nda tamamladım. Ticarete atılmam ve ticareti sevmem Sultanahmet Ticaret Lisesi’ne kayıt olmakla başladı. Çocukluğum ve orta öğrenimim Gedikpaşa’da babamın esnaf dükkanına gidip gelmekle geçti. Sultanahmet Ticaret Lisesi’nden mezun olduğumda hedefim belliydi: İyi bir işadamı olmak. Bu amacıma mutlak iyi bir üniversiteden mezun olarak ulaşabilirdim. Maddi durumum iyi olmadığı için hem çalışıyor, hem de öğrenimimi devam ettiriyordum. Boş zamanlarımda kitap satmak, yılbaşı ve bayramlarda kartpostal satmak, çorap satmak ve babamın berber dükkanında berberlik yaparak aileme yük olmadan, yüksek öğrenimimi sürdürdüm.

1984 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Pazarlama Bölümü’nden mezun oldum. Tüm üniversite öğrenimimde Gedikpaşa’daki esnaflığı ve çalışmayı hiç bırakmadım. Evli ve Yusuf, Yavuz ve Yağmur adından 3 çocuk babasıyım. İşe ve ticarete bağlı olduğum kadar hayır yapmayı seven bir kişiliğim var.

 

HAYATINDAN DERS ALDIĞIM İŞADAMLARI

- Kendinize hangi sanayicileri örnek aldınız?

- Tüm başarılı işadamlarının hayatından kendime pay çıkarttım. Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Necati Eczacıbaşı, Şarık Tara vb. tüm işadamlarının hayat felsefelerini araştırdım.

Çalışkanlık, doğruluk, cömert olma, girişimcilik, yenilikçilik, bilene saygı, çalışana saygı, hak ve adalet gibi genel kavramlar çalışma düsturum oldu.

Bu genel kavramlar bana başarıyı tattırdı. Başarı öyle bir şeydi ki bir taddın mı artık maddiyat için değil de tüm işadamları ve sanayiciler gibi başarının peşinden koşarsın.

 

SEKTÖRÜN EN MODERN MAKİNALARI KULLANIYORUZ

- Firmanızın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

- 1985 yılında yine Gedikpaşa’da babam Yusuf  Bakkaloğlu’yla birlikte 20 metrekarelik mağazada suni deri satışı yapmaya başladım. Aynı yıl Bakkaloğlu Suni Deri’yi kurduk.  28 yılda İstanbul’un perakende sektöründe en büyük ilk üç şirketinden biri haline getirdik. 2007 yılında satışların artması mal arzının yetişmemesi bizi üretime yöneltti. Yüzde 50 hisse ile Simplast Suni Deri San. Ltd.’yi kurduk. Hadımköy’de kurulan fabrika üretime ve sanayiye ilk adımımız oldu. Satışlarımızın ve kapasitemizin yetmemesi üzerine 2011 yılında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde Teknoplast Suni Deri San. ve Dış Tic. Ltd. Şti’yi kurduk. Şu anda kabul gören alanında dünyadaki en modern suni deri kaplama makinasını İtalya’dan getirip ülkemize kazandırdık. Firmamız döşemelik, çantalık, ayakkabılık, aksesuarlık, etiketlik, askılık, kemerlik, terliklik ve giysilik gibi ürün çeşitlerine sahiptir.

 

KAPASİTEMİZ YILDA 7 BİN 200 METRE

- Şirketinizin yıllık üretim kapasitesi ve cirosu ne kadardır?

- Tüm hisseleri bize ait olan Teknoplast Suni Deri, en modern üretim tekniğine sahip, kaplama, gofraj, emprime, gemota ve tambur makinalarına sahip. Üretim kapasitesi 7 bin 200 metre/yıldır. Tüm dünyaya mal satabilen en son moda ürünlerle katma değer yaratabilen bir işletmedir. Genç dinamik yenilikçi bir kadroya sahiptir. Tüm dünya suni deri modasını takip edebilen aynı kaliteyi yakalayıp daha iyisini yapmaya çalışan ufku geniş ve kalite şevki olan çalışanlarımız mevcuttur. Araştırma ve geliştirmeye gereken önemi verip çalışanlarımız bu amaç doğrultusunda odakalanmıştır. Kapasitemiz ekonomik konjoktüre paralel olarak yüzde 50 doluluk ile çalışmaktadır.

 

ÜRETİMİN YÜZDE 70’İNİ İÇ PİYASAYA SATIYORUZ

- Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz? İhracat geliriniz ne kadar?

- Satış ve pazarlama şirketimiz Bakkaloğlu Suni Deri, ürünlerimizin yüzde 30’unu satmaktadır. İstanbul ve yurtiçindeki 70’e yakın bayilerimizde yüzde 50-55’ini satmaktadır. Yakın coğrafyadaki komşu ülkelere Bulgaristan, Yunanistan, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kosova, Makedonya gibi ülkelere kapasitemizin yüzde 10’u ile yüzde 15’i mal satmaktayız.

2011’in Aralık ayında üretime başlamış olan fabrikamız bu iki yıl gibi kısa sürede iç piyasalarda ve dış piyasalarda kendini çeşitliliği ve kalitesiyle ispatlamıştır. Çok kısa sürede açılacak olan Bayrampaşa ve İkitelli Saraçlar Şubesi ile İstanbul’da 7 şubeye ulaşacağız.

 

HEDEFİM EĞİTİM VAKFI KURMAK

- Sosyal sorumluluk alanında ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz?

- İşe ve ticarete bağlı olduğum kadar hayır yapmayı seven bir kişiliğim var. Kayseri’nin Develi ilçesinde kurulan Ziraat Fakültesi’nin tüm kampus su ihtiyacını karşılayarak sondaj su havuzu ve dağıtım yapım işi, İstanbul Alibeyköy’de Akşemseddin Cami minaresi, Develi Mustafa Büyük Camii onarımı ve tadilatı en son olarak da Develi Muammer Bakkaloğlu Öğretmenevi yapımı gibi eserleri halkımıza kazandırdık. Bundan sonraki hedefimiz halkımıza ve gençlerimizin eğitimine katkıda bulunacak bir vakıf kurmaktır.

 

- İş dışında ne gibi hobileriniz var?

Boş zamanım yok denecek kadar az, ama arta kalan zamanlarımda ailemle birlikte olmak, kitap okumak, ülkemi ve dünyayı gezmek, çocuklarımla satranç oynamak toprak ve ağaçlarla uğraşırım.

 

  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner101

banner100

banner99

banner98

banner97

banner96

banner95